GPU Kullanımı %0; CPU Kullanımı %100 Oluyor

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
Sorunumu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama ileride daha kötü olmadan sorunum çözülürse rahatlayacağım çünkü sistem tamamen giderse yenisini alamam şu an.

3.5-4 ay önce RX 5500 XT 4 GB ekran kartı almıştım ve işlemcinin darboğaz yapacağını biliyordum fakat böylesini tahmin etmemiştim. Bu arada ilk başlarda böyle bir sorun yoktu ama son 2 haftadır bu sorunu yaşıyorum. Format atalı 2 ay falan oldu ama formattan olduğunu düşünmüyorum çünkü bu sorun son 2 haftadır var ve sadece bir oyunda bariz belli oluyor.

Sistemim;

• i5 4440.
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • 12 GB RAM.

Yaşadığım sorun Crew 2'de oluyor. Diğer oyunlarda oluyorsa da gözüme çarpmadı. Oyuna girdikten ortalama 20 dakika sonra başlıyor sorun. Ara ara CPU Kullanımı %100, GPU Kullanımı ise %0 oluyor ve bu olduktan sonra oyun ortalama 3 saniye bazen 6-7 saniye takılıyor. Arkadan oyun sesleri geliyor ama ekran donuyor ve geri geldiğinde araba ilerlemiş oluyor hatta bazen yoldan çıktığım veya bir yerlere tosladığım bile oluyor yani drop giriyor ama uzun süreli ilk defa böyle bir şey gördüm. Dedim HDD 5 yıllık ve sorunlu bir HDD, SSD kurdum yine aynı sorun var.

AMD Adrenalin programı ile değerleri kontrol ediyorum. Mesela işlemci kullanımı %50'lerde geziyor bir süre sonra %60-65 işte böyle böyle gidiyor. Sonra %80 civarı en son ise %90'larda geziyor ve bir anda %100 oluyor. Sonra bir bakıyorum GPU kullanımı %30 altına düşmüş veya direk %0 olmuş. Bundan sonra ekran donuyor işte 3-4 saniye geri geliyor. Aradan 10-15 dakika geçiyor yukarıda dediğim yine tekrarlanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz çarpan kiliti var yani OC yapamazsınız ama çarpan kilidi kırılıp bir şekilde OC yapılabiliyor. Intel işlemcilerde OC yapabilmeniz için k seri olması lazım. Ama dediğim gibi böyle bir yöntem var. Yapın demem sizi yönlendiremem aklınızın köşesinde bulunsun diye söylüyorum. Özet olarak çok sağlam bir araştırma yapmanız gerekiyor iyice ölçüp tartmalısınız.

O topa hiç girmeye gerek yok işlemci bozulursa yenisini alamam çünkü şu an. Ama dediğim gibi 3 aydır sorunsuz kullanırken neden şu an bu sorun ortaya çıktı anlamadım gitti.
Bir not düşmek istiyorum az önce oyun tamamen dondu yedi ve 2 dakika beklememe rağmen geri gelmedi. Bende bilgisayar reset atmak zorunda kaldım. Ortalam 1 saat oyunu sorunsuz bir şekilde oynadım ne drop girdi ne de FPS dalgalanması. Ama bir anda 1 saat sonunda oyun yine ilk başta dediğim gibi drop girdi fakat bu sefer tamamen dondu hiç geri gelmedi. Ben bunun darbağozdan olduğunu düşünmüyorum. Yine diyorum 4 aydır böyle kullanıyordum bir sorun yoktu şimdi mi darboğaz sorun oluyor?
Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

@Recep Baltaş @Ali Güngör
Güncelleme 20 Kasım

Son düzenleme:
Sorununuzu çözdünüz mü?

Hayır maalesef sorunumu çözemedim internette nasıl araştıracağımı da bilmiyorum. YouTube videolarını falan baktım. RX 5500 XT ile Intel Core i5-3470 Kullanıyorlar ama onlar hiçbir oyunda GPU %0 - CPU %100 kullanıma ulaşmıyor. Yukarıda dediğim gibi önceden bu sorun yoktu. Son 1.5 aydır var. GPU %0 - CPU %100 düşmesi sadece darboğazdan olamaz çünkü YouTube'da i5-3470 ile bile bu sorunlar olmuyor.

2019 videosunda (
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) mesela 1660S'le test ediyor hemen hemen aynı kartlar 5500XT ile ama mesela onda da sorun olmuyor. Son gelen güncellemelerden sonra mı oldu anlamıyorum ki.

Bu da 1650 ve i5 4440 ile Crew2 oynanış;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bendeki gibi sorun yok.

MSI Afterburner ile bütün bileşenleri oyunda iken test eder misin? Ayrıca PSU ve RAM'den dolayı olabilir onları da test etmelisin. RAM testi için Memtest kullanabilirsin.

Tamamdır teşekkürler sınavlardan sonra test edeceğim.

Tamamdır teşekkürler sınavlardan sonra test edeceğim.

Çözebildinizmi bende de aynısı oluyordu en azından bazı oyunlar için geçerli olarak VSR açtım şu monitorün 720P'dir ama 1080P'ye çekebilmek için olan ayar o şekilde en azından birkaç oyunda işlemci kullanımı 100 ekran kartı kullanımı 5-10 iken işlemci 30 ekran kartı 60-70-80'lere falan çıktı onu deneyin ama bazı oyunlarda halen devam ediyor siz nedenini bulabildiyseniz yardımcı olursanız sevinirim.

Çözebildinizmi bende de aynısı oluyordu en azından bazı oyunlar için geçerli olarak VSR açtım şu monitorün 720P'dir ama 1080P'ye çekebilmek için olan ayar o şekilde en azından birkaç oyunda işlemci kullanımı 100 ekran kartı kullanımı 5-10 iken işlemci 30 ekran kartı 60-70-80'lere falan çıktı onu deneyin ama bazı oyunlarda halen devam ediyor siz nedenini bulabildiyseniz yardımcı olursanız sevinirim.

Siz çözebildiniz mi? Aynı sorun var bende de. GPU 0.

Bu sorun tamamen ekran kartını güçlü alıp PSU, anakart, RAM gibi parçaları kalitesiz almanızdan kaynaklı.
1- işlemciniz ekran kartını taşıyamıyor.
2- oyun içi VRAM ve RAM kullanımına bakın darboğaz yeme olasılığınız var.
3- PSU veya anakart bozuk olabilir.

Geri
Yukarı