GPU Kullanımı %0; CPU Kullanımı %100 Oluyor

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
Sorunumu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama ileride daha kötü olmadan sorunum çözülürse rahatlayacağım çünkü sistem tamamen giderse yenisini alamam şu an.

3.5-4 ay önce RX 5500 XT 4 GB ekran kartı almıştım ve işlemcinin darboğaz yapacağını biliyordum fakat böylesini tahmin etmemiştim. Bu arada ilk başlarda böyle bir sorun yoktu ama son 2 haftadır bu sorunu yaşıyorum. Format atalı 2 ay falan oldu ama formattan olduğunu düşünmüyorum çünkü bu sorun son 2 haftadır var ve sadece bir oyunda bariz belli oluyor.

Sistemim;

• i5 4440.
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • 12 GB RAM.

Yaşadığım sorun Crew 2'de oluyor. Diğer oyunlarda oluyorsa da gözüme çarpmadı. Oyuna girdikten ortalama 20 dakika sonra başlıyor sorun. Ara ara CPU Kullanımı %100, GPU Kullanımı ise %0 oluyor ve bu olduktan sonra oyun ortalama 3 saniye bazen 6-7 saniye takılıyor. Arkadan oyun sesleri geliyor ama ekran donuyor ve geri geldiğinde araba ilerlemiş oluyor hatta bazen yoldan çıktığım veya bir yerlere tosladığım bile oluyor yani drop giriyor ama uzun süreli ilk defa böyle bir şey gördüm. Dedim HDD 5 yıllık ve sorunlu bir HDD, SSD kurdum yine aynı sorun var.

AMD Adrenalin programı ile değerleri kontrol ediyorum. Mesela işlemci kullanımı %50'lerde geziyor bir süre sonra %60-65 işte böyle böyle gidiyor. Sonra %80 civarı en son ise %90'larda geziyor ve bir anda %100 oluyor. Sonra bir bakıyorum GPU kullanımı %30 altına düşmüş veya direk %0 olmuş. Bundan sonra ekran donuyor işte 3-4 saniye geri geliyor. Aradan 10-15 dakika geçiyor yukarıda dediğim yine tekrarlanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunumu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama ileride daha kötü olmadan sorunum çözülürse rahatlayacağım çünkü sistem tamamen giderse yenisini alamam şu an.

3.5-4 ay önce RX 5500 XT 4 GB ekran kartı almıştım ve işlemcinin darboğaz yapacağını biliyordum fakat böylesini tahmin etmemiştim. Bu arada ilk başlarda böyle bir sorun yoktu ama son 2 haftadır bu sorunu yaşıyorum. Format atalı 2 ay falan oldu ama formattan olduğunu düşünmüyorum çünkü bu sorun son 2 haftadır var ve sadece bir oyunda bariz belli oluyor.

Sistemim;

• i5 4440.
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • 12 GB RAM.

Yaşadığım sorun Crew 2'de oluyor. Diğer oyunlarda oluyorsa da gözüme çarpmadı. Oyuna girdikten ortalama 20 dakika sonra başlıyor sorun. Ara ara CPU Kullanımı %100, GPU Kullanımı ise %0 oluyor ve bu olduktan sonra oyun ortalama 3 saniye bazen 6-7 saniye takılıyor. Arkadan oyun sesleri geliyor ama ekran donuyor ve geri geldiğinde araba ilerlemiş oluyor hatta bazen yoldan çıktığım veya bir yerlere tosladığım bile oluyor yani drop giriyor ama uzun süreli ilk defa böyle bir şey gördüm. Dedim HDD 5 yıllık ve sorunlu bir HDD, SSD kurdum yine aynı sorun var.

AMD Adrenalin programı ile değerleri kontrol ediyorum. Mesela işlemci kullanımı %50'lerde geziyor bir süre sonra %60-65 işte böyle böyle gidiyor. Sonra %80 civarı en son ise %90'larda geziyor ve bir anda %100 oluyor. Sonra bir bakıyorum GPU kullanımı %30 altına düşmüş veya direk %0 olmuş. Bundan sonra ekran donuyor işte 3-4 saniye geri geliyor. Aradan 10-15 dakika geçiyor yukarıda dediğim yine tekrarlanıyor.
Darboğaz olma ihtimali çok yüksek.

Sistemim;

• i5 4440.
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • 12 GB RAM.

Darboğaz var sisteminizde. O ekran kartı, o işlemci için çok yüksek. İşlemci değişitimenizi öneririm.

Darboğaz var sisteminizde. O ekran kartı, o işlemci için çok yüksek. İşlemci değişitimenizi öneririm.

Son 2 haftaya kadar sorun yoktu ama hep aynı ayarlarda aynı FPS'de oynuyordum. Son 2 haftada bunun olması normal midir? 4 ay önce aldım kartı bir sorun yoktu.

Şey olabilir mi peki son güncellemelerden sonra ekran kartı performansı arttı ondan dolayı darboğaz daha da belirgin olmuş olabilir mi?
Darboğaz olma ihtimali çok yüksek.

Sistemim;

• i5 4440.
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • 12 GB RAM.

Yaşadığım sorun Crew 2'de oluyor. Diğer oyunlarda oluyorsa da gözüme çarpmadı. Oyuna girdikten ortalama 20 dakika sonra başlıyor sorun. Ara ara CPU kullanımı %100, GPU kullanımı ise %0 oluyor ve bu olduktan sonra oyun ortalama 3 saniye bazen 6-7 saniye takılıyor. Arkadan oyun sesleri geliyor ama ekran donuyor ve geri geldiğinde araba ilerlemiş oluyor hatta bazen yoldan çıktığım veya bir yerlere tosladığım bile oluyor yani drop giriyor ama uzun süreli ilk defa böyle bir şey gördüm. Dedim HDD 5 yıllık ve sorunlu bir HDD, SSD kurdum yine aynı sorun var.

AMD Adrenalin programı ile değerleri kontrol ediyorum. Mesela işlemci kullanımı %50'lerde geziyor bir süre sonra %60-65 işte böyle böyle gidiyor. Sonra %80 civarı en son ise %90'larda geziyor ve bir anda %100 oluyor. Sonra bir bakıyorum GPU kullanımı %30 altına düşmüş veya direk %0 olmuş. Bundan sonra ekran donuyor işte 3-4 saniye geri geliyor. Aradan 10-1.

Sistemim;

• i5 4440.
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • 12 GB RAM.

Yaşadığım sorun Crew 2'de oluyor. Diğer oyunlarda oluyorsa da gözüme çarpmadı. Oyuna girdikten ortalama 20 dakika sonra başlıyor sorun. Ara ara CPU kullanımı %100, GPU kullanımı ise %0 oluyor ve bu olduktan sonra oyun ortalama 3 saniye bazen 6-7 saniye takılıyor. Arkadan oyun sesleri geliyor ama ekran donuyor ve geri geldiğinde araba ilerlemiş oluyor hatta bazen yoldan çıktığım veya bir yerlere tosladığım bile oluyor yani drop giriyor ama uzun süreli ilk defa böyle bir şey gördüm. Dedim HDD 5 yıllık ve sorunlu bir HDD, SSD kurdum yine aynı sorun var.

AMD Adrenalin programı ile değerleri kontrol ediyorum. Mesela işlemci kullanımı %50'lerde geziyor bir süre sonra %60-65 işte böyle böyle gidiyor. Sonra %80 civarı en son ise %90'larda geziyor ve bir anda %100 oluyor. Sonra bir bakıyorum GPU kullanımı %30 altına düşmüş veya direk %0 olmuş. Bundan sonra ekran donuyor işte 3-4 saniye geri geliyor. Aradan 10-15 dakika geçiyor yukarıda dediğim.

Sistemim;

• i5 4440.
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • 12 GB RAM.

PSU'da yazmanız gerekirdi.(Darboğazın haricinde yetersiz PSU'da size ayrıca sorun olabilir)( sistemin kapanması ile gösterir kendini) (veya reset de attırır yetersiz PSU)
Ki zaten darboğaz var o işlemci o karta yetişemez.
HDD ve SSD'de sorun olmasa bile takılma olur CPU yetmiyor.

Lütfen tüm bileşenleri PSU dahil eksiksiz yazın.

PSU'da yazmanız gerekirdi.(Darboğazın haricinde yetersiz PSU'da size ayrıca sorun olabilir)( sistemin kapanması ile gösterir kendini) (veya reset de attırır yetersiz PSU)
Ki zaten darboğaz var o işlemci o karta yetişemez.
HDD ve SSD'de sorun olmasa bile takılma olur CPU yetmiyor.

Lütfen tüm bileşenleri PSU dahil eksiksiz yazın.

PSU 600W +80 bronz. Yetmeseydi 3 aydır sorunsuz bir şekilde kullanamazdım diye düşünüyorum. He 5 yıllık bir PSU son 2 haftada çöp olduysa bilemeyeceğim onu.

"Ben zaten darboğaz olduğunu bilerek" aldım diye belirtmiştim yorumda. Yine diyorum son 2 haftadır bu sorun var. Öncesinde yoktu bu sorun. Evet darboğaz vardı ama drop girmiyordu girse bile çok çok nadir 3-4 saatte bir. Şimdi ise 15 dakikada bir giriyor ve uzun sürüyor drop.

PSU 600W +80 bronz. Yetmeseydi 3 aydır sorunsuz bir şekilde kullanamazdım diye düşünüyorum. He 5 yıllık bir PSU son 2 haftada çöp olduysa bilemeyeceğim onu.

"Ben zaten darboğaz olduğunu bilerek" aldım diye belirtmiştim yorumda. Yine diyorum son 2 haftadır bu sorun var. Öncesinde yoktu bu sorun. Evet darboğaz vardı ama drop girmiyordu girse bile çok çok nadir 3-4 saatte bir. Şimdi ise 15 dakikada bir giriyor ve uzun sürüyor drop.

Oynadığınız oyun Crew2'de işlemci beslemiyor ekran kartınızı.
Yani Crew2'de oynamak için CPU yetersiz ekran kartı ise yeterli.

Crew 2 gibi bir oyundan tad almak istiyorsan CPU upgrade olacak.

Eğer o sokette daha güçlü işlemciler yoksa anakart+CPU upgrade olacak.

Tek Crew için değer alırım diyorsanız veya değmeyeceğiniz düşünüyorsanız sizin tercihinizdir.

Çünkü diğer oyunları sorunsuz demişsiniz.

İkinci elden uygun fiyatlı araştırın derim ben çünkü o 5500XT'nin hakkı Intel i5-4440 değil daha güçlü bir CPU.(Tam besleyen bir CPU alırsınız ve güncel oyunlarda da tatmin eder.

Anakartınız nedir, işlemci önerisi yapabilirim?

H81M PLUS kullanıyorum ama şu an işlemci maalesef alamam.
Oynadığınız oyun Crew2'de işlemci beslemiyor ekran kartınızı.
Yani Crew2'de oynamak için CPU yetersiz ekran kartı ise yeterli.

Crew 2 gibi bir oyundan tad almak istiyorsan CPU upgrade olacak.

Eğer o sokette daha güçlü işlemciler yoksa anakart+CPU upgrade olacak.

Tek Crew için değer alırım diyorsanız veya değmeyeceğiniz düşünüyorsanız sizin tercihinizdir.

Çünkü diğer oyunları sorunsuz demişsiniz.

İkinci elden uygun fiyatlı araştırın derim ben çünkü o 5500XT'nin hakkı Intel i5-4440 değil daha güçlü bir CPU.(Tam besleyen bir CPU alırsınız ve güncel oyunlarda da tatmin eder.
Anladım teşekkürler fakat şuan işlemci maalesef alamam.

İşlemciniz çarpan kiliti var yani OC yapamazsınız ama çarpan kilidi kırılıp bir şekilde OC yapılabiliyor. Intel işlemcilerde OC yapabilmeniz için k seri olması lazım. Ama dediğim gibi böyle bir yöntem var. Yapın demem sizi yönlendiremem aklınızın köşesinde bulunsun diye söylüyorum. Özet olarak çok sağlam bir araştırma yapmanız gerekiyor iyice ölçüp tartmalısınız.

Geri
Yukarı