GPU overclock başarısız oldu

Riqhtful

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
RAM
2x2 GB Kingston 1333 MHz 9-9-9-24 RAM
Ekran kartı
ASUS GT 740 GDDR3 2GB 128Bit
Anakart
GIGABYTE GA-H61-S2PV
İşlemci
Intel Core i5 2400 3.1 GHz (Turbo 3.2 GHz)
Elimde ASUS GT 740 GDDR3 ekran kartı var. Bu kart asıc kalitesine göre %88.6 olan bir kart ve voltajı da bir nevi düşük kart. Bütün overclock testlerinde FurMark (Full sıcaklık) ve unigine valley (Full stabilite) testini kullandım. Hiçbir şekilde sorun çıkmadı ve sonuç itibarıyla Core clock ile 100 MHz'de kaldım.

Lâkin sonrasında 'mirror Edge' oynarken nadirde olsa ekran kartı hata veriyor ve eski değerlerine geri dönüyor. Bu durum sadece mirror Edge'te oluyor. Diğer oyunlar veya stabil testi araçlarında böyle değil. Zamanla düşürürek en son kullandığım overclock değeri ise Core clock 70 MHz ve Memory clock ise 130 MHz'dir. Memory clock değerini arttırdım çünkü artifact gibi sorun yok ve VRAM ısınma sorunu da yok.

Oyunda karşılaştığım tek hata 'sürücü çöktü' hatası, bunu çoğu kez yaşadım ve hepsini MHz düşürerek çözdüm ancak mirror Edge'te niye böyle hata veriyor anlamış değilim. Hâtta ilginç olan şey hep 4.bölüm kısmında hata veriyor olmasıdır. Çok sinirimi bozdu, yardım edecek herkese şu an teşekkür ederim.

PSU: Powerman 300W 80+ Bronze (+12v 20a 240W)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı