Çözüldü GPU stress testinde normal iken oyunlarda kullanılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mucahittursun61

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Teknisyen
Arkadaşlar merhaba, kullandığım sistemi formatladım. Anakart ekran kartı vb tüm bileşenleri söküp temizlik yaptım. Lakin formattan sonra bilgisayarı stress testine soktuğumda hem işlemci kullanımı hem GPU kullanımı hem de RAM kısmında hiçbir problem gözükmüyor. Lakin oyunlara giriş yaptığım anda, GPU kullanımı %0- %7 arasında değişiyor. (ekte görselde fotoğraf mevcuttur)GPU kullanılmadığı gibi oyunlar da yükleme ekranlarından öteye geçmiyor. BIOS güncelledim. Tekrar yeni bir ISO dosyası ile format attım. Sürücü güncellemelerini tam yaptım. Sorun hakkında bir fikriniz mevcut mudur?

Dosya Ekleri

• Oyuna girdiğinde.jpg
    Oyuna girdiğinde.jpg
    38,1 KB · Görüntüleme: 45
Çift taraflı PROCHOT'a ters düşüyor da o yüzden. PSU yeterli gücü sağladığına eminsek BD PROCHOT ile açıklanır bu durum.
İlgi alakanız için teşekkür ederim. Akşam size geri dönüş sağlayacağım. Peki sizce CPU güç konnektörlerinden kaynaklı da olabilir mi?

İlgi alakanız için teşekkür ederim. Akşam size geri dönüş sağlayacağım. Peki sizce CPU güç konnektörlerinden kaynaklı da olabilir mi?
Pek zannetmiyorum şimdilik. Bir deneyin sonrasına bakalım. AMD olmasaydı işlemciniz zaten sorunu görürdük ama AMD engel oluyor.

Pek zannetmiyorum şimdilik. Bir deneyin sonrasına bakalım. AMD olmasaydı işlemciniz zaten sorunu görürdük ama AMD engel oluyor.
Bios kısmında bahsettiğiniz ayarların hiç birini bulamadım maalesef ki :(

Bi-Directional PROCHOT
BD PROCHOT
Çift taraflı PROCHOT

AMD'lerde çözümünü hiç bilmiyorum. Araştırmanızı öneririm.
Araştırdım ve çözümü de buldum. Şuanda mobilim. Buradan paylaşacağım. Gerek şimdi gerek sonradan bu konuya gireceklerin işine yarasın. Yalnız hocam size birşey soracağım. Bu protokol işlemciyi kitliyor ise belirli frekans üstüne çıkma diyo ise bunun sebebi nedir. Ysni bu protokole neden takılıyor? Mesela termal macun değişimi yaptım. Anakart üzerinde veya işlemci üzerinde herhangi bir termal macun kaçağı ısı sensörlerinde bir etki yapmış ve bunun sonucunda bu problem süregel miş olabilir mi?

Araştırdım ve çözümü de buldum. Şuanda mobilim. Buradan paylaşacağım. Gerek şimdi gerek sonradan bu konuya gireceklerin işine yarasın. Yalnız hocam size birşey soracağım. Bu protokol işlemciyi kitliyor ise belirli frekans üstüne çıkma diyo ise bunun sebebi nedir. Ysni bu protokole neden takılıyor? Mesela termal macun değişimi yaptım. Anakart üzerinde veya işlemci üzerinde herhangi bir termal macun kaçağı ısı sensörlerinde bir etki yapmış ve bunun sonucunda bu problem süregel miş olabilir mi?
Zannetmem. Limitler yine de yüksek olmalı ve böyle bir şeyi açmamaları lazımdı.

Bu protokole genelde sistemleri serin tutmak için iş sistemlerinde görürüz.

Zannetmem. Limitler yine de yüksek olmalı ve böyle bir şeyi açmamaları lazımdı.

Bu protokole genelde sistemleri serin tutmak için iş sistemlerinde görürüz.
Protokolü kapattıktan sonra oyun içi testte sistemin eski halinden daha serin çalıştığını gözlemledim. Buda bir tuhaf 😅

@erengore hocama çözüm adına yardımcı olduğu için teşekkür ediyoruz. BD PROCHOT'u kapatmak için intel işlemcilerde Throotlestop adlı uygulama işe yarıyor. Lakin amd işlemcilerde bu işe yaramamakta. Yapılabilecek şey ise şu şekilde :

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc ardından açılan pencerede Bilgisayar yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Güç Yönetimi > Güç azaltma ayarları altındaki Güç Azaltmayı Kapat seçeneğine tıklıyoruz ve çıkan pencerede devre dışı bırak diyoruz. Hepsi bu kadar restrat sonrası normal bir şekildde kullanıyoruz.

@erengore Aynı problem maalesef tekrar denemem üzerine devam etmekte. :(

Dosya Ekleri

• h.jpg
    h.jpg
    36,4 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Protokolü kapattıktan sonra oyun içi testte sistemin eski halinden daha serin çalıştığını gözlemledim. Buda bir tuhaf 😅

@erengore hocama çözüm adına yardımcı olduğu için teşekkür ediyoruz. BD PROCHOT'u kapatmak için intel işlemcilerde Throotlestop adlı uygulama işe yarıyor. Lakin amd işlemcilerde bu işe yaramamakta. Yapılabilecek şey ise şu şekilde :

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc ardından açılan pencerede Bilgisayar yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Güç Yönetimi > Güç azaltma ayarları altındaki Güç Azaltmayı Kapat seçeneğine tıklıyoruz ve çıkan pencerede devre dışı bırak diyoruz. Hepsi bu kadar restrat sonrası normal bir şekildde kullanıyoruz.

@erengore Aynı problem maalesef tekrar denemem üzerine devam etmekte. :(
HWINFO aracını yükleyip Limit Sebepleri kısmına bakar mısınız ortaya çıkarsa?

Başka hiçbir şey sorunu anlamamıza yardımcı olmayacak gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı