GPU üreticilerinin soğutma performansları nasıl?

• Konuyu başlatan Dzan
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 287

Dzan

Picopat
Merhaba Technopat okuyucuları;

GPU markalarının modellerine göre soğutma performansını, markaların AMD ve NVIDIA ile olan ilişkilerini merak ediyorum ve sosyalde alışveriş yaparken markalar nedeniye ikilemde kalan arkadaşları görüyorum.

Mesela ASUS, AMD'ya da NVIDIA'ya daha mı yakın? Ya da MSI Ventus mu PowerColor Red Devil mi daha iyi soğutma performansı veriyor?

Kilit soru "soğutma" performansı. İşlem birimi ya da FPS değil. Sadece soğutma performansı.

Technopat Sosyal olarak kapsamlı ve güvenilir bir tierlist yapmak istiyorum. Tierlist için bize yardımcı olabilecek deneyimli hocam @CarryLeMore'a desteği için şimdiden teşekkür ederim.

Bu her modelde değişir. Direkt bu iyidir şu kötüdür diye bir şey yok. Mesela Sapphire Nitro+ bazı modellerde o modelin en iyi soğutmaya sahip kartıyken diğerinde ortalama altı olabilir.

GPU güçleri fiyatına göre oluşturulduğu gibi (örneğin rtx 20 serisi 30 serisi 40 serisi) aynı şekilde soğutucuyu üreten firmalarında kendince serileri var. Mesela ASUS'un en üst seviye soğutucu serisi ROG Strix'tir. Yani kısaca sınıflandırılır firmalar tarafından fiyata göre her markanın en üst seviye soğutucu serisi vardır. Bunlarda pahalı oldukları için çok kaliteli bileşenlerden oluşur ve doğal olarak alt serilere göre daha serin çalışır.

MSI Ventus giriş bir modeldir ama Powercolor Red Devil tepe modeldir. Red Devil soğutması daha iyi oluyor her zaman. Red Devil ile Ventus değil mesela Gaming X karşılaştırmanız gerek. Giriş ve tepe model olarak ayrı ayrı karşılaştırmanız gerek.

Merhaba Technopat okuyucuları;

GPU markalarının modellerine göre soğutma performansını, markaların AMD ve NVIDIA ile olan ilişkilerini merak ediyorum ve sosyalde alışveriş yaparken markalar nedeniye ikilemde kalan arkadaşları görüyorum.

Mesela ASUS, AMD'ya da NVIDIA'ya daha mı yakın? Ya da MSI Ventus mu PowerColor Red Devil mi daha iyi soğutma performansı veriyor?

Kilit soru "soğutma" performansı. İşlem birimi ya da FPS değil. Sadece soğutma performansı.

Technopat Sosyal olarak kapsamlı ve güvenilir bir tierlist yapmak istiyorum. Tierlist için bize yardımcı olabilecek deneyimli hocam @CarryLeMore'a desteği için şimdiden teşekkür ederim.
Bende Rx6600 var örneğin benim ekran kartım 55 derecede çalışırken aynı ekran kartına sahip arkadaşımın sapphire modeli olduğu için 10 derece daha sıcak çalışıyor . Bu iki marka içinde giriş seviye soğutma modelleri . Markayı geçtim modelden modele bile değişir ona göre belli model üzerinde durmak daha mantıklı .

GPU ve modele göre değişir.

Üst sınıf vs üst sınıf
orta sınıf vs orta sınıf

Fakat örneğin Sapphire'in Nitro+ modelindeki her GPU özelinde aynı olmaz. Orta seviye vs üst seviye yapılamaz çünkü buradaki GPU'lar farklıdır ve farklı TDP değerleri vardır. Dolayısıyla bu iki kartın çektiği güç farklı olduğu için ısınmalara direkt etki edecektir, o soğutma 6600'de patlamaz misal ama 6700 XT'de patlar. Bunun gibi.

Aynı GPU & [üst, orta, alt] sınıf soğutma vs aynı GPU [üst, orta, alt] sınıf soğutma

şeklinde olmalıdır.

Selamlar, bilgilerimi paylaşabilirsem ne mutlu bana. Hepsini aynı ortamda aynı işlem yükünde uzun sürelerce kullandım. Kendimce bir liste oluşturacağım ve yanlarına hangi kartları deneyimlediğimi yazacağım. S A B C D diye sınıflandıracağım.

S + - Asus Rog Strix (3090), Galax What’s Your Game (3080) , İnno3D (1660S)

S - Asus TUF (3080) , Msi Suprim X (3080) , Gigabyte Vision (3090)

A - İnno3D (3080) , Asus TUF (1660S) ,

B - Gigabyte (3090 , 3080 , 2060) , PNY XLRB (3090), Asus Phoenix OC Tek Fan (1660S) , MSI Ventus 3X (3070)

C - MSI Gaming Z Trio (3080) , Zotac (1050Ti) , MSI Ventus Xs (1660S) , Asus Phoenix Tek Fan (1660S)

D - Zotac Trinity (3090 , 3080)

@Dzan dilersen yazımı kopyalayıp ana yazıya ekle, görünürlük açısından daha faydalı olacaktır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı