GPU'ya undervolt yapmak

Kayra Cem

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar size undervolt nasıl yapılır resimli bir şekilde göstermek istiyorum. Ben çok Türkçe kaynak bulamadım bunun hakkında denedikten sonra sonuçları yazarsanız sevinirim.
Öncelikle MSI Afterburner'den voltaj takibi ve kontrolünü açmamız lazım.

RESİM 1.PNG

Sonra CTRL+F tuşuna basınca voltaga curve editor geliyor.

resim2.PNG

Burdan solda 1800 yazan kısma hangi voltaj eş değer geliyor bulalım şöyle yani:

resim3.PNG

Daire içindeki denk geliyor nasıl buldun derseniz yanlış yapmamanız için hangisi eşit sırada bakın sonra onun üstüne tıklayınca soldaki 1800 beyaz olacak. Bulduktan sonra l tuşuna basıyoruz ve ortada sarı çizgi çıkıyor bu ne demek derseniz 925 bundan sonrakilerin hepsini 950, 975, 1000 bunların hepsini 1800 MHz'ye sabitler manuelde yapabilirsiniz ama uğraştırır bayağı, kısa yolu l tuşudur. Sonra:

resim 4.PNG

Sırasıyla önce Save tuşuna basıp sonra 1'e basıp kaydediyoruz.
Not: Uv işlemini yapmadan önce ekran kartı kaç derece ve kaç Volt'ta çalışıyor bakarsanız daha iyi olur, çünkü sıcaklık kaç derece düştüğünü görün. Sonuçlarını yazarsanız sevinirim. Yanlışım varsa düzeltin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhabalar öncelikle gayet güzel açıklamışsınız nasıl yapılacağını teşekkürler bunun için ancak malum elimde olan tek bilgisayarıma da tam bilgili olmadığım bir konuda zarar vermek istemiyorum. Elimde GTX 1660 ekran kartım var nasıl voltaj ölçülür falan onu da bilmiyorum sizin gibi 1800'e sabitleyecektim ama voltaj farkı ne kadar farklı bilmediğim için ellemedim müsait olduğunuz zaman bana yardımcı olur musunuz? Nasıl voltaj ölçülür ve benim değerlerim için en ideal ayarlar nedir? Ekran kartım %83+ hızlarda 84-85 derecelerde geziyor.

Hocam merhabalar öncelikle gayet güzel açıklamışsınız nasıl yapılacağını teşekkürler bunun için ancak malum elimde olan tek bilgisayarıma da tam bilgili olmadığım bir konuda zarar vermek istemiyorum. Elimde GTX 1660 ekran kartım var nasıl voltaj ölçülür falan onu da bilmiyorum sizin gibi 1800'e sabitleyecektim ama voltaj farkı ne kadar farklı bilmediğim için ellemedim müsait olduğunuz zaman bana yardımcı olur musunuz? Nasıl voltaj ölçülür ve benim değerlerim için en ideal ayarlar nedir? Ekran kartım %83+ hızlarda 84-85 derecelerde geziyor.

Oyunlarda ortalama çektiği MHz'in atıyorum 1000mv çekiyor 900e düşür (100mv düşür) çökeceğini sanmıyorum ama sıkıntı olursa 25 arttır. 10 derece düşer tahminimce sıcaklık.

Oyunlarda ortalama çektiği MHz'in atıyorum 1000mv çekiyor 900e düşür (100mv düşür) çökeceğini sanmıyorum ama sıkıntı olursa 25 arttır. 10 derece düşer tahminimce sıcaklık.

Çektiği MHz ne ya. Ortalama MHz'i yazacaktım.

Undervolt düzgün yapınca düşmez ama Power limit kısınca yüzde 3'lük performans kaybı oluyor bende. Sıcaklık 4 derece civarı düşüyor.

MHz o kadar düşürürsen FPS düşer. Kartın stock hali oyunda kaç MHz ise o MHz'e daha düşük mv verirsen performans kaybı olmadan 10 dereceye yakın sıcaklık azalır. Ben bu şekilde kullanıyorum. (2060)
Merhaba ekran kartımın oyuna girdiğimde ve oyun esnasında kapanmalarından dolayı undervolt yapmayı istiyorum fakat yapmayı bilmiyorum. Nasıl yapacağımı gösterir misiniz?
(ASUS RTX 2060 OC EVO)

Merhaba ekran kartımın oyuna girdiğimde ve oyun esnasında kapanmalarından dolayı undervolt yapmayı istiyorum fakat yapmayı bilmiyorum. Nasıl yapacağımı gösterir misiniz?
(ASUS RTX 2060 OC EVO)
knkm bı vıdeo vardı bulabılırsem atarım sana
*Buldum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu vıdeodakı gıbı yap knk benımde rtx 2060 1720 mhz e 800 w ayarladım en ıyı sekılde oyle oluyor

Dediklerini yaptım ekran kartım RTX3080 Ti önce oynarken sıcaklık düştü güzel dedim sonra görüntü gitti ekran kartı görüntü vermedi servise yolladım BIOS sıfırladılar kurtardım. Eve geldim baktım hala görüntü gelmiyor dev gibi ultrawide monitörüm de gitmiş anakartın ses çıkışları da gitmiş.

Son düzenleme:
Dediklerini yaptım ekran kartım RTX3080 Ti önce oynarken sıcaklık düştü güzel dedim sonra görüntü gitti ekran kartı görüntü vermedi servise yolladım BIOS sıfırladılar kurtardım. Eve geldim baktım hala görüntü gelmiyor dev gibi ultrawide monitörüm de gitmiş anakartın ses çıkışları da gitmiş.

BIOS pilini çıkar takmayı dener misin?

Çok sinir bozucu durum çözerseniz neden kaynaklı olduğunu yazar mısınız bunu gördükden sonra ekran kartıma undervolt işlemcime undervolt yapmayı düşünüyordum lakin vazgeçtim.

Çok sinir bozucu durum çözerseniz neden kaynaklı olduğunu yazar mısınız bunu gördükden sonra ekran kartıma undervolt işlemcime undervolt yapmayı düşünüyordum lakin vazgeçtim.
Muhtemelen enerjiyi önce kısıtlarken biriktirdi ve dışarıya güçlü bir şekilde attı ve bu cihaza zarar verdi.
monitörü garantiye verdim panel arızasına sebep olmuş.
anakartı ne yapacağım hiç bilmiyorum garantiye versem sökmmesini takmasını bilmiyorum yollayıp geri dönüşü sonrasında yeniden takıp formatlaması ayrıı dert .
undervolt işlemi bu kişinin bahsettiği gibi kısa bir işlem değilmiş baya kapsamlı bir iş. deneyim ve bilgi gerektiriyor.
kesinlilke zararlı değil en fazla fps düşüşü yaşarsınız diyorlardı da ona güvendim yoksa bulaşmazdım.

Geri
Yukarı