Grafik Tasarım okursan işsiz kalırsın

Para yok = Bunu diyen kişinin eğitim seviyesi yerlerdedir. Çünkü hakkını verdiğin etik her işte para vardır.
Üçkağıtçı mesleği = Grafik tasarımcılar'ın ne yaptığı hakkında en ufak bir bilgisi yok. Basit bir soruda bile afallayıp kalacaktır, denemesi bedava. Kıskançlıktan yanıp tutuşuyorlar.
İşsiz kalırsın = Bu genel bir olay, eğer mesleğini Türkiye'de veya hakkını alamayacağın herhangi bir yerde icra etmeye çalışırsan genelde ne saygınlık ne de hakkın olan maddi kazancı sağlarsın.

Bu kişilerin hiçbirini kafana takma. Ailen zaten anlayışla karşılayacaktır, karşılamak zorunda. Bunu diyenler de hayatında yeri olmayan, vasfı olmayan insanlardır genelde. İnan, genelde konumunu kıskançla takip edecek veya aç kalsan umursamayacak akrabalardır bunlar.
Bu kadar sert girmenize gerek yoktu, herkes kendi tecrübesini anlatıyor. 4 yıl sonra arkadaş mezun olunca işi siz vermeyeceksiniz sonuçta, çok yorucu ve peşinden koşulması gereken bir meslek. Seçmeden önce iyi düşünmesi ve yeteneklerinin farkında olması gerekiyor. Bunları bilmesi lazım, umut satmayın.

Bu kadar sert girmenize gerek yoktu, herkes kendi tecrübesini anlatıyor. 4 yıl sonra arkadaş mezun olunca işi siz vermeyeceksiniz sonuçta, çok yorucu ve peşinden koşulması gereken bir meslek. Seçmeden önce iyi düşünmesi ve yeteneklerinin farkında olması gerekiyor. Bunları bilmesi lazım, umut satmayın.
Hangi meslek kolay söyler misin?

Para yok = Bunu diyen kişinin eğitim seviyesi yerlerdedir. Çünkü hakkını verdiğin etik her işte para vardır.
Üçkağıtçı mesleği = Grafik tasarımcılar'ın ne yaptığı hakkında en ufak bir bilgisi yok. Basit bir soruda bile afallayıp kalacaktır, denemesi bedava. Kıskançlıktan yanıp tutuşuyorlar.
İşsiz kalırsın = Bu genel bir olay, eğer mesleğini Türkiye'de veya hakkını alamayacağın herhangi bir yerde icra etmeye çalışırsan genelde ne saygınlık ne de hakkın olan maddi kazancı sağlarsın.

Bu kişilerin hiçbirini kafana takma. Ailen zaten anlayışla karşılayacaktır, karşılamak zorunda. Bunu diyenler de hayatında yeri olmayan, vasfı olmayan insanlardır genelde. İnan, genelde konumunu kıskançla takip edecek veya aç kalsan umursamayacak akrabalardır bunlar.
Doğru ayrıca cahile laf geçirilmiyor ne derseniz inkar ediyorlar.
@Johnny Gat Freelancer işlerine baktın mı?
Baktım genelde 10TL'lik logo yapanlar piyasayı bitirmeye yardımcı oluyor fakat iyi para kazanılabilir gibi.

Son düzenleme:
Herkes kendi tecrübesini anlatmıyor. Arkadaşın bu tavsiyeleri aldığı kişilerin kaçı grafik tasarımcıydı? Veya kaçı bilişime yönelik bir iş sahibiydi/mezunuydu?

Bu işi seviyorsa yapmaması için bir sebep yoktur. Benim için tek ölçüt bu.

Merhaba, yaklaşık olarak 10 yıldır piyasada çeşitli sektörlerde firmalarda çalıştım. Yaklaşık 5 - 6 yıl matbaa piyasasında tasarımcı olarak çalıştım fakat sonrasında piyasadaki tecrübesiz arkadaşlar yüzünden hak edilen maaştan dolayı işin (tecrübenin) önemsiz hale gelmesinden dolayı farklı bir sektöre geçiş yaptım. Belki ne alaka diyeceksiniz ama terlik ve ayakkabı sektöründe hizmet veren ve şu anda Türkiye ve yurt dışında birçok malın üretimini yapan firmada grafik tasarımcı, fotografçı ve webmaster olarak çalışıyorum. Tabii sadece grafik tasarımla kalmadım, istesen de kalamıyorsun zaten. Bunula beraber fotografçılık alanı ve web alanında da tecrübe edindim edinmeye de devam ediyorum. Birçok kişi ilerleyen yıllarda bu mesleğin biteceğini söylüyor fakat günümüzde kullanılan görsel ve işitsel yayınların içeriklerin çoğu grafikle alakalıdır. En basiti giydiğin terlikten yemek yediğin tabağa kadar birçok alanda grafik tasarımcıya ihtiyaç duyulur. Her sektörün sıkıntıları oldugu gibi bu mesleğinde sıkıntıları var elbet fakat seviyorsan bu sorunlar senin için ikinci planda kalacaktır. Sağdan soldan duyduklarında hareket etme istiyorsan yaparsın.

Bunu söyleyenlerin kaçı Grafik Tasarımcı veya bu işle ne kadar meşgul olmuşlar?
Uzun yıllarını vermiş olanların içinde bile sadece bir kaç ajansta zamanlarını sabah gidip akşam gelerek ziyan etmiş bir sürü kişiyle karşılaşmanız olası. Hangi iş olursa olsun o işe değer katacak kişi sizsiniz, meslek öylece adıyla para veya itibar artık ne bekliyorsanız kendiliğinden getirisi olan bir şey değil. Siz kendinizden ne verirseniz mesleğiniz de sizi o şekilde ödüllendirecektir. Alanınızda kendinizden daha iyilerin arasında olup, rahata alışmadıktan sonra ilerlememeniz için hiç bir sebep yok bence.

Grafik Tasarımcıyım, durum ne sizin söylediğiniz gibi ne de 2.mesajdaki arkadaşın söylediği gibi. Her işte olduğu gibi kendinizi ne kadar geliştirirseniz ne kadar çok çalışırsanız o kadar karşılığını alırsınız.

Geri
Yukarı