Grafiker olmak için ilk adım nedir?

KeremYlmz_51

Hectopat
Daha fazla  
Hocam 11.sınıf öğrencisiyim grafiker olmak istiyorum ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Illustrator ile başladım ama doğru mudur onu da bilmiyorum. İlk başta hiçbir şey bilmiyorken Illustrator ile bunu yaptım ben grafiker olarak ilk adımı nasıl atabilirim var mı aranızda grafiker arkadaşlar? Siz nasıl başladınız şu an nerede çalışıyorsunuz? Cevaplarınızı bekliyorum iyi günler.

Bir de video izleyerek böyle ufak tefek şeyler yaptım(Adidas).

Dosya Ekleri

• kendi logom.png
    kendi logom.png
    17 KB · Görüntüleme: 34
  • adidas 2.png
    adidas 2.png
    21,6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Illustrator ile başlamışsınız, doğru yapmışsınız. Illustrator'ı öğrenmeye devam edip yılın trendlerini takip edin zamanla gelişeceksiniz zaten.

Örnek yılın trendleri videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ve bu kanalı tavsiye ederim:

Grafik tasarım dendiği anda endüstri standardı Photoshop ve Illustrator'dır doğru yerden başlamışsın. Ancak grafikerliğin sadece program kullanmak olmadığının, bunun da bir tasarım alt dalı olduğunun farkında olmak lazım. Dolayısıyla temel tasarım esasları, tasarımda görsel ve mantıksal hiyerarşi, negatif-pozitif alan kullanımı, tipografi (yazı ve font tasarımı), renk teorisi ve öğelerin kompozisyonda nasıl stratejik olarak konumlandırılacağı gibi şeylerin de öğrenilmesi gerekiyor. Bunlar olmadığı zaman programı ne kadar iyi bilirsen bil çıkan sonuç Paint terk olacaktır. Eğer en azından orta seviye İngilizcen varsa Youtube'da binbir tane grafik tasarım kanalı bulabilirsin bunları anlatan. Mesela genel kavramlar ve logo tasarımı için Satori Graphics, Illustrator'da güzel alıştırmalar için Vector Slate kanallarını önerebilirim.

Ben kendim grafik tasarımcı değilim ama mimarlık mezunuyum, üzerine endüstriyel tasarım yüksek lisansımı bitirmek üzereyim. O yüzden de görsel tasarımla epey içli dışlı olmam gerekti. Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar ama sektörde fiili olarak iş yapan grafik tasarımcı arkadaşlar daha doğru yönlendirmeler yapacaklardır. Başarılar.

Grafiker olacaksan bir matbaaya, tabelacıya girebilirsin.

Grafik tasarımcı olacaksan okuyabilirsin, işin felsefi kısmı ağır basıyor. Eğitimini almanı öneririm genetik olarak yeteneğin yoksa.

Bolca görsel incelemek, onları kopyalamak, aklı başında bir şekilde kitap okumak (mesela Fahrenheit 451'i okuduktan sonra yazarın hayatını ve hayat görüşlerini araştırmak), izlediğin bazı filmleri ve/veya sahneleri tekrar izlemek de insana bir şeyler katar.

Yeni konular

Geri
Yukarı