Grand Theft Auto III'ü Windows 8.1'de Çalıştırma Rehberi

Evet, az önce bürodaki laptop üzerinden ağa bağlı Central diskten GTA 3'ü Windows 8.1'de sorunsuz bir biçimde 1920x1080 çözünürlükte 32 Bit renk paletinde çalıştırmış bulunuyorum.

Bildiğiniz üzere oyun PC platformuna 2002 yılında çıkmış ve sadece DirectX 8.1 desteğine sahip. Yani dışarıdan şöyle bir gözlemci olarak baktığınızda oyunun çalışmaması gerekli! Ama biz çalıştırıyoruz, çünkü Technopat'ız!

Yapmanız gerekenler:
  1. Evet, öncelikle bir adet GTA III oyununa sahip olmalıyız. Yoksa neyi çalıştıracağız?
  2. Windows + S birleşimi Charm arama menüsünü açıyoruz ve oraya "Windows özelliklerini aç veya kapat" yazıp çıkan sonuca tıklıyoruz.
  3. Eski başlığı altından DirectPlay'i aktive ediyoruz.
  • Çıkan yaklaşık 80MB'lık dosya paketini onaylıyoruz. Araç otomatik olarak dosyaları indirecek ve ilgili yerlere kuracak.
  • Oyuna sağ tıklıyoruz ve Özellikler diyoruz.
  • Uyumluluk sekmesine geliyoruz, "640x480 çözünürlükte çalıştır" ve "Yönetici olarak çalıştır" seçeneklerini işaretleyip "Uygula" diyerek çıkıyoruz. (Yönetici izni işi sağlama almak için gerekiyor.)
    Ekran Görüntüsü (5).png
  • Oyunu açıyoruz.
  • Sonuç: Başarılı! Artık oyunumuzu eskilere dönmek için oynayabiliriz.
Ekran Görüntüsü (4).jpg

Oyun gördüğünüz üzere Windows 8.1 üzerinde çalışıyor.

Ekran Görüntüsü (6).png

1920x1080 32 Bit renk paletinin de aktif olduğunu belirten ayarlar menüsü.

Ekran Görüntüsü (7).jpg

1920x1080 32 Bit olmak üzere GTA 3'ten oyun içi ekran görüntüsü.

Burandan tüm Windows 8.1'de eski oyunlar çalışmıyor diyenlere selam olsun...

Son düzenleme:
Arkadaşlar ben bu oyunda AMD kartla problem yaşıyorum. Oyun AMD kart ile yükek performansta açılmıyor. Ne yaptıysam bir türlü doğru düzgün açamadım. Her seferde güç tasarrufunda açılıyor. Bunun çözümünü bilen var mı? Windows 8.1 kullanıyorum ve AMD'nin yayınladığı en son Catalyst sürümünü yani 15.7.1'i kullanıyorum. Konu sahibi iddialı birine benziyor. :rolleyes: @SypeR

Arkadaşlar ben bu oyunda AMD kartla problem yaşıyorum. Oyun AMD kart ile yükek performansta açılmıyor. Ne yaptıysam bir türlü doğru düzgün açamadım. Her seferde güç tasarrufunda açılıyor. Bunun çözümünü bilen var mı? Windows 8.1 kullanıyorum ve AMD'nin yayınladığı en son Catalyst sürümünü yani 15.7.1'i kullanıyorum. Konu sahibi iddialı birine benziyor. :rolleyes: @SypeR
Bu oyun hüç tasarrufunda bile açılsa son grafik ayarlarında oynanabilecek bir oyun. Şahsi fikrim dert etmemeniz yönünde. Eğer sorun hakkında biraz daha detaylı bilgi verirseniz daha kolay yardımcı olabilirim.

Bu oyun hüç tasarrufunda bile açılsa son grafik ayarlarında oynanabilecek bir oyun. Şahsi fikrim dert etmemeniz yönünde. Eğer sorun hakkında biraz daha detaylı bilgi verirseniz daha kolay yardımcı olabilirim.

Catalyst Control Center üzerinden ''Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır'' seçeneği bulunuyor. Burada oyunun yolunu gösterek .exe'sini ekliyorum. Sonra ''Yüksek Performans'' seçeneğini seçiyorum. Ama oyun yinede güç tasarrufu ile açılıyor. Eski olduğundan dolayı böyle olduğunu düşünüyorum ama bir çözümü olmalı. Oyun İntel ekran kartıyla da açılıyor hatta rahatta oynanıyor ama ben oyunu videoya alacağımdan İntel kart biraz yetersiz kalıyor. Oyunu eskiden AMD ile çok rahat çalıştırabiliyordum. Zamanla oyuna bir şeyler oldu.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı