Grub eklentisi gözükmüyor

JetWarker

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Birkaç gün önce bana Linux kurmam konusunda yardımcı olmuştunuz. Konu sonunda etiket attım kurduğumda fakat gördünüz mü bilemiyorum. Her neyse Linux'u harddisk ile kurmaya çalışırken bir programı açamıyordum. Çözüm olarak Regedit'den bir şeyler yapmam gerekmişti. Onu yaptıktan sonra uygulama açıldı fakat yanında bir sürü sorun getirdi Windows için. Ben de dedim hazır Linux kurmuşken bir de Windows'a format atayım. Şu an Windows'a format attım fakat MX Linux kurarken otomatik olarak kurulan Grub eklentisi (yazılımı vb her ne diyorsanız) gözükmüyor. Direkt Windows açılıyor fakat bilgisayarımda hâlâ kurulu olduğunu biliyorum Linux'un (Anlamsız bir şekilde bilgisayarım bölümündeki disk bölümünde Linux'un kurulu olduğu bölüm gözükmüyor fakat format atmadan önce de öyleydi. Her neyse sorunum bu. Grub eklentisinin veya Linux'un silindiğini düşünmüyorum fakat erişemiyorum da. F11 basıp girmeye çalışınca da gözükmüyor. Ne yapmam lazım acaba?

Ekran Alıntısı.PNG

İlk kurulduğundan beri herhangi bir disk adı yok. Sadece bu şekilde gözüküyor (25 GB olan.)

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a girip OS Boot Manager kısmından önceliği Linux'a verin.
Şey yanlış anlamayın ama önceliği Linuxa verince Grub mu açılacak yoksa linux mu? Kullandığım bilgisayar aile bilgisayarı olduğundan dolayı ve ailem teknoloji konusunda gerçekten çok kötü olduğundan dolayı önceliği windowsa vermem gerekiyor. Windowsa format atmadan önce 5 saniye Grub'da 7 saniye de normal bekleyince windows açılıyordu. Bu şekilde ayarlamam lazım tekrar.

Şey yanlış anlamayın ama önceliği Linuxa verince Grub mu açılacak yoksa linux mu? Kullandığım bilgisayar aile bilgisayarı olduğundan dolayı ve ailem teknoloji konusunda gerçekten çok kötü olduğundan dolayı önceliği windowsa vermem gerekiyor. Windowsa format atmadan önce 5 saniye Grub'da 7 saniye de normal bekleyince windows açılıyordu. Bu şekilde ayarlamam lazım tekrar.
15985379820845400981590042413235.jpg

Dediğiniz kısım burası ise 3 seçeneği de seçsem windows açılıyor.

Bilgisayarınız legacy olduğu için bootloader silinmiş. Çözüm basit. USB'ye Linux Mint veya herhangi bir USB'den çalıştırılabilen dağıtımı yazın ve terminale aşağıdaki komutları girin.

Bash:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Linkte sıkıntı var, açamadım resmi.
4 mb üstü olduğundan dolayı buradan atamadım fotoğrafı. https://i.imgyukle.com/2020/08/27/ubD4op.jpg bu oluyor mu?
U
Bilgisayarınız legacy olduğu için bootloader silinmiş. Çözüm basit. USB'ye Linux Mint veya herhangi bir USB'den çalıştırılabilen dağıtımı yazın ve terminale aşağıdaki komutları girin.

Bash:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
Şanslıyım ki usbde duruyor hâlâ. Deniyeyim hemen.

Yeni konular

Geri
Yukarı