Çözüldü GRUB ekranı gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tibet Ulubey

Kilopat
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Selam, yeni Linux Mint indirdim. iİlk günler sıkıntısız çalışıyordu fakat sonradan GRUB Boot menü gelmemeye başladı. BIOS'tan seçmek, düzenlemek zorunda kalıyorum. Düzeltmek için bu adımları uyguladım.

[CODE title="kod" highlight="2"]sudo apt install os-prober -y
sudo update-grub[/CODE]

Sistemin verdiği yanıt:

Sourcing file `/etc/default/grub'
Sourcing file `/etc/default/grub.d/50_linuxmint.cfg'
Sourcing file `/etc/default/grub.d/init-select.cfg'
Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor...
Bulunan Linux kalıbı: /boot/vmlinuz-5.4.0-72-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-5.4.0-72-generic
Bulunan Linux kalıbı: /boot/vmlinuz-5.4.0-58-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-5.4.0-58-generic
Bitti.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Çok emin olmamak ile birlikte Windows üzerinde yaptığınız güncellemeler, Linux üzerinde yaptığınız güncellemeler bu soruna neden olabilir.

Çözümü ise Linux Mint'i yazdırdığınız USB ile Boot edin ve Boot-Repair uygulamasını çalıştırın.
Silip yükle yaparak düzelttim.
Dual Boot şeklinde kullanıyorsanız ve Windows görünmüyorsa Boot Repair ile onarabilirsiniz.

Sadece sorununuz Grub'un gözükmemesi ise sudo nano /etc/default/grub kodunu girerek GRUB_TIMEOUT_STYLE satırına menu eklemeniz yeterli olacaktır. Son durumda satırın GRUB_TIMEOUT_STYLE=menu olarak görünmesi lazım.

Dual Boot şeklinde kullanıyorsanız ve Windows görünmüyorsa Boot Repair ile onarabilirsiniz.

Sadece sorununuz Grub'un gözükmemesi ise sudo nano /etc/default/grub kodunu girerek GRUB_TIMEOUT_STYLE satırına menu eklemeniz yeterli olacaktır. Son durumda satırın GRUB_TIMEOUT_STYLE=menu olarak görünmesi lazım.
Emin misiniz? (BIOS'ta hangisi üstteysae o açılıyor.)

Tam olarak hangi yazdığıma nasıl dediğinizi anlamadım.

Eğer sorun kaynağını soruyorsanız, Windows güncelleme ile beraber EFI dosyalarına müdahale edebiliyor. Bu da Grub'un Windows sistemini görmesini engelleyecektir.

Eğer çözümünün nasıl olduğunu soruyorsanız, yapmanız gereken tek şey Live olarak sistemi çalıştırıp, uygulamayı açmak. Gerisini uygulama halledecektir.

Çok emin olmamak ile birlikte Windows üzerinde yaptığınız güncellemeler, Linux üzerinde yaptığınız güncellemeler bu soruna neden olabilir.

Çözümü ise Linux Mint'i yazdırdığınız USB ile Boot edin ve Boot-Repair uygulamasını çalıştırın.
Silip yükle yaparak düzelttim.

Çözüm

Geri
Yukarı