Linux Mint Windows 11 Dual boot GRUB ekranı gelmiyor

Ahmsef

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar ben Linux Mint kurdum 2. diskime fakat her girişimde kurmama rağmen beni Windows'a atıyor direkt ve GRUB ekranı gelmiyor. BIOS'da da başlangıç seçeneklerinde GRUB yok. 1. seçeneği seçmiştim kurulum ekranında Windows'un yanına kur diye, yanlış kurulum mu yaptım?

Arkadaşlar ben Linux Mint kurdum 2. diskime fakat her girişimde kurmama rağmen beni Windows'a atıyor direkt ve GRUB ekranı gelmiyor. BIOS'da da başlangıç seçeneklerinde GRUB yok. 1. seçeneği seçmiştim kurulum ekranında Windows'un yanına kur diye, yanlış kurulum mu yaptım?
BIOS'da "Grub" yazmaz zaten. Linux Mint veya Ubuntu yazar. Varsa onu ilk sıraya alın.
Yoksa Mint USB'si ile canlı başlatıp Boot Repair aracıyla onarım yapın.

BIOS'da "GRUB" yazmaz zaten. Linux Mint veya Ubuntu yazar. Varsa onu ilk sıraya alın.

Hocam olmuyor işte yok Linux'e dair bir seçenek. Ben 1. seçenek ile yapmıştım, başksa bir şey seçip tekrar yapacağım. Linux Mint Dual boot rehberi yok mu internette hocam?

BIOS'da "GRUB" yazmaz zaten. Linux Mint veya Ubuntu yazar. Varsa onu ilk sıraya alın.

Hocam 3. seçenek ile 2. diskime ve Windows Boot Manager'e kurup sonra Boot Manager seçtim BIOS'tan 1.'ye fakat yine olmuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şuradaki yönergeleri yaptım.

Son düzenleme:
İkinci diske kurduysanız, önyükleme bölümü için birinci diskteki EFI bölümünü seçmeliydiniz. Şimdi Grub ikinci disktedir. BIOS'tan disk sıralamasına girip ikinci diski ilk alırsanız görünür.

Birinci diskte ne kadar müsait alan var?
Kurulumda "/" yani "Root" bölümü için 20GB ayırabilir ve "Home" dizini için ikinci diskten istediğiniz kadar geniş alan ayirabilirsiniz.

İkinci diske kurduysanız, önyükleme bölümü için birinci diskteki EFI bölümünü seçmeliydiniz. Şimdi GRUB ikinci disktedir. BIOS'tan disk sıralamasına girip ikinci diski ilk alırsanız görünür.

Birinci diskte ne kadar müsait alan var?
Kurulumda "/" yani "Root" bölümü için 20GB ayırabilir ve "Home" dizini için ikinci diskten istediğiniz kadar geniş alan ayirabilirsiniz.

Hocam benim yaptığım adımlar şöyle:
256 GB olan diskimi ayrılmamış yaptım
Flash'ı taktım
Kurulumda 3. seçeneği seçip boş alanı seçtim sonra Boot Manager'dan / dizinini seçtim.
Olmadı bunlar boot repair yaptım yine olmuyor.

Teker teker ne yapmam gerektiğimi söyleyebilir misiniz?
1. disk 1TB, 2. Disk 256 GB.

İkinci diski Windows'taki Disk yönetiminden bölümlerini silin ve biçimlendirip depolama olarak kullanın. Ve bu ikinci diski hiç karıştırmaya gerek yok.

Sonra Mint kurulumuna başlayıp disk seçiminde birinci disk seçiliyken yine 3. adımla devam edin.
Sizi üzmeyecek bir alan ayırın. Mint üzerinde çok büyük oyun falan kurmayacaksanız 50-60GB yeterli olur. Bu kadar alanı "/" yani "Root" alanı olarak ayırıp kuruluma devam edin.

İkinci diski Windows'taki Disk yönetiminden bölümlerini silin ve biçimlendirip depolama olarak kullanın. Ve bu ikinci diski hiç karıştırmaya gerek yok.

Sonra Mint kurulumuna başlayıp disk seçiminde birinci disk seçiliyken yine 3. adımla devam edin.
Sizi üzmeyecek bir alan ayırın. Mint üzerinde çok büyük oyun falan kurmayacaksanız 50-60GB yeterli olur. Bu kadar alanı "/" yani "Root" alanı olarak ayırıp kuruluma devam edin.

Şimdi başta 1 TB'lik alanı 50-60 GB küçültüp kuruluma önce nasıl yaptıysam devam mı etmem gerekiyor?

Şimdi başta 1 TB'lik alanı 50-60 GB küçültüp kuruluma önce nasıl yaptıysam devam mı etmem gerekiyor?
Evet, Windows Disk yönetiminden bir bölümden küçültme yoluyla 50-60GB bir alan oluşturabilirsiniz. Tabi bunu Mint kurulumunda da yapabilirsiniz. Windows ile alışıksanız oradan da yapabilirsiniz.

Mint kurulumunda 3. adımda o ayırdığınız bölümü "/" olarak bağlayıp dosya tipi olarak "ext4" seçerek devam edin.

Evet, Windows Disk yönetiminden bir bölümden küçültme yoluyla 50-60GB bir alan oluşturabilirsiniz. Tabii bunu Mint kurulumunda da yapabilirsiniz. Windows ile alışıksanız oradan da yapabilirsiniz.

Mint kurulumunda 3. adımda o ayırdığınız bölümü "/" olarak bağlayıp dosya tipi olarak "ext4" seçerek devam edin.

Hocam 3 adımda disk seçtikten sonra altta nereye kurun var, benim Windows Boot Manager seçtiğim. Oraya ne seçmeliyiz hızlı cevaplarsanız sevinirim 2 saattir yapamadım uykum geldi :D

Hocam 3 adımda disk seçtikten sonra altta nereye kurun var, benim Windows Boot Manager seçtiğim. Oraya ne seçmeliyiz hızlı cevaplarsanız sevinirim 2 saattir yapamadım uykum geldi :D
Size Grub yeri sorunca birinci diskin başını seçin.
Diskin adı "samsung_ssd" ise "Samsung_ssd diskinin başı" gibi görünür.

Yeni konular

Geri
Yukarı