GRUB ekranını geçememe sorunu

Gözüme daha kötü geldi. Ha ayrıca windows normal biçimde açılıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20170728_024558.jpg
    IMG_20170728_024558.jpg
    652,2 KB · Görüntüleme: 76
Gözüme daha kötü geldi. Ha ayrıca windows normal biçimde açılıyor.
Dert etme hallederiz.
Ben de hata yapmışım. Yamyamlık hali idare et.
EFI kurulumunda boot EFI bölümüne kuruluyormuş.
Demekki senin de boot bayrağını bu bölüme kurman gerekli imiş.
IMG_20170728_024558.jpg

Eğer linux açılmıyorsa dert değil.
Şimdi linux'u hiç kurmamış gibi yeniden kur. Önceki yönergeleri aynen uygula. Zaten bölümlerin hazır.
Tek yapman gereken şey bootloaderi oradaki boot bayrağının olduğu bölüme koyacaksın.
Yani dev/sda2 üzerine.
Bu sefer açılışta sorması kesindir.
UNUTMA :
Kullandığın linux sürümünün EFI desteklediğini belirtmiştin. Ben o sürümü bilmediğim için yorum yapamıyorum.

H
Dert etme hallederiz.
Ben de hata yapmışım. Yamyamlık hali idare et.
EFI kurulumunda boot EFI bölümüne kuruluyormuş.
Demekki senin de boot bayrağını bu bölüme kurman gerekli imiş.
Eki Görüntüle 250839
Eğer linux açılmıyorsa dert değil.
Şimdi linux'u hiç kurmamış gibi yeniden kur. Önceki yönergeleri aynen uygula. Zaten bölümlerin hazır.
Tek yapman gereken şey bootloaderi oradaki boot bayrağının olduğu bölüme koyacaksın.
Yani dev/sda2 üzerine.
Bu sefer açılışta sorması kesindir.
UNUTMA :
Kullandığın linux sürümünün EFI desteklediğini belirtmiştin. Ben o sürümü bilmediğim için yorum yapamıyorum.
Hadi bakalım kurulum başladı.

Ben artık yatayım.
Yoksa içişleri bakanlığından dayak yiyeceğim.
Sen kurulumu tamamla. Başarılı olursa birkaç ekran görüntüsü koy ki, okuyan arkadaşlar da bilgilensin.
Sorun çıkarsa yarın (Yani bu günün ortası) devam ederiz.
Yardımların için teşekkürler, iyi geceler. Aman sen bize lazımsın. :)

Grub ekranı yine gelmedi. Acaba farklı linux dağıtımını denesem... Birde sorum var. Biraz takıntıları olan bir insanım da linuxu kurmaya çalışırken windows dosyalarına bir zarar gelmişmidir? En baştan mı başlasam işlemlere?

Yardımların için teşekkürler, iyi geceler. Aman sen bize lazımsın. :)

Grub ekranı yine gelmedi. Acaba farklı linux dağıtımını denesem... Birde sorum var. Biraz takıntıları olan bir insanım da linuxu kurmaya çalışırken windows dosyalarına bir zarar gelmişmidir? En baştan mı başlasam işlemlere?
Bu yöntemle kurulan linux hiçbir şekilde Windows dosyalarına zarar vermez.
Sadece boot bölümü zarar göreceği için windows açılmayabilir. Bu durum da windows başlangıç onarma yöntemi ile onarılabilir.
İşlemlere en başından başlaman bir şey ifade etmeyecektir. Aynı işlemleri yeniden yapmak zorunda kalacaksın.
Ama eğer baştan başlamak gibi düşüncen var ise bu sefer şunları önereceğim
1 Kurtarma bölümünü oluşturma.
Çift işletim sistemlerinde kurtarma bölümü kullanışlı değildir. Bootloader yeniden yazılacağı için kurtarma sonrasında linux silinecektir.
2 EFI kurulum sisteminden şimdilik vazgeç.
Emin olmamakla birlikte kullandığın sürüm, EFI desteklemiyor olabilir. Ya da EFI kurulumu için farklı yönergeler barındırıyor olabilir.

Tamam o zaman EFI kurmuyorum. Şimdi diski MBR yapıp normal kurulum yapacağım. Zaten o zaman kurtarma bölümü oluşturmuyor. Deepin Linux'u indirdim. Onu kuracağım. EFI kurulum olmadığında boot bayrağını NTFS olan C: diskine kuracağım değil mi? Aomei Partition Tool ile mi MBR yapayım, Diskpart ile mi? Disk part ile yap dersen nasıl yapılacağını yazar mısın unuttum da. :melek:

Son düzenleme:
Tamam o zaman EFI kurmuyorum. Şimdi diski MBR yapıp normal kurulum yapacağım. Zaten o zaman kurtarma bölümü oluşturmuyor. Deepin Linux'u indirdim. Onu kuracağım. EFI kurulum olmadığında boot bayrağını NTFS olan C: diskine kuracağım değil mi?
Aynen.
Eğer kurmak istediğin linux sürümünde, diğer işletim sisteminin yanına kur seçeneği varsa, bu seçenekte HDD bölümlerini seçebiliyorsan, bu seçeneği de dene.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı