GRUB ekranını geçememe sorunu

Recovery boluntusunu maalesefki sildim. Suanda live olarak kullandigim linux EFI destekli.
Bu durumda tek yapılması gereken öncelikle dosyalarının yedeklenebilmesi.
Bu mümkün ise işlemleri yapıp bana bildirirsen adım adım kuruluma geçebiliriz.
Yok eğer yedeklenebilecek dosya mümkün değilse, kararını verdikten sonra bana bildirirsen önerilerimi sunabilirim.
Kullandığın bu linux sürümünde EFI desteği varsa hiç sorun yok demektir.

Yedeklerime elveda deyip islemlere gecelim diyorum.
YÖNERGE VE ÖNERİLER.
1 Win7 için kuruluma başlayalım.
Win7 kurulum ekranında tüm diski siliniz. Win7 için ilk partition'u oluşturunuz.
(Diskin kalan bölümleri formatlanmamış olsun şimdilik)
Önerilen bölüm boyutu 102500MB olup Takribi 100GB Win7 kurulum alanı demektir.
Win7 kurulumu ve bazı özel uygulamalarınız için yeterlidir diyebiliriz. Dilerseniz daha küçük ya da büyük yapabilirsiniz.
Kurulum ekranında ilk bölümü oluşturduktan sonra direk Win7 yi olağan şekliyle kurunuz. Kurulumdan sonra sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Hatta sağlıklı bir yapılandırma için Win7 kurulumundan sonra Win7 için gerekli sürücüleri ve ilgili programları da kurmanız önerilir.
Kısacası öncelikli olarak sağlıklı çalışan bir Win7 partition'u hazır ve kullanımda olmalıdır.
Win7 nin sağlıklı çalıştığından emin olunduktan sonra, Win7 disk yönetiminde, diskin kalan bölümlerini bölümlersek kurulumda çok faydalı olacaktır.
BÖLÜMLER
Win7 nin kurulum bölümü hariçtir.
Kalan bölüme ilk olarak linux için yeterli alan ayrılır. Kullanım alanınıza göre bu bölüm 50-100GB civarı olabilir. Bu bölümün karıştırılmaması için FAT32 ile formatlayınız.
İkinci olarak takas alanı için bölüm oluşturalım. Bu bölüm de 4GB yeterlidir. Format biçimi FAT32 olsun.
Kalan bölümünüz ise dosyalarınız kaydedilip yedekleneceği STORAGE olacaktır. Bu bölümü daha sonra formatlayacağımız için şimdilik boş kalmalıdır.
2 Linux kurulumuna başlayalım.
Linux kurulumunda çoğunlukla bazı yönergeler sunulmaktadır. Bu yönergelerden yapılması gereken şudur.
Disk seçeneklerinde BAŞKA BİRŞEY olarak işaretleyerek kurulum yönergeleri ve yerlerini kendimiz belirleyelim.
Ext4 günlüklü dosya oluşturulmasını ve disk boot seçeneklerini (/ gibi)) belirledikten sonra FAT32 olarak formatladığımız bölümü seçerek ilgili yönergeleri veriyoruz.
Yani kurulum için diskin ikinci bölümünü seçerek disk format ve yönergelerini seçiyoruz.
DİKKAT.
Boot bayrağı bu gibi kurulumlarda linux bölümüne yapılmayacaktır. Boot bayrağı Win7nin kurulu olduğu bölümde olmalıdır. Zaten Win7 ilk kurulmuş olduğu için bayrak ta bu bölüme konulmuştur. Boot bayrağı sorulursa ve yeri değiştirilirse Win7 yi açamazsınız. Veya yanlış bir yere konulması durumunda linux sürümünü de açamazsınız.
Kurulum bölümünün işaretlenmesinden sonra küçük FAT32 li bölümümüzü de kurulumda takas alanı olarak işaretliyoruz ve kuruluma başlıyoruz.
Kurulum tamamlandıktan sonra GRUB ekranı gelecek ve hangi işletim sisteminin açılması için yönerge isteyecektir. Takribi 10sn sonra default olarak linux ile açılacaktır.
Kurulum esnasında veya kurulum sonrasında karşılaşılan zorluk olursa, tereddüt etmeden yazabilirsin. Bilgi dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

@Mr_YAMYAM burada bootloaderi nereye kuracağım.

Dosya Ekleri

• IMG_20170728_014034.jpg
    IMG_20170728_014034.jpg
    714,7 KB · Görüntüleme: 141
Sda1 kurtarma bölümü, sda2 efi, sda3'ü windows açtı, sda4 windows, sda5 linux, sda6 swap alanı. Normal değil mi? Bir de nedense biçimlendirirken aralara 1 MB boş alan atıyor.

Sda1 kurtarma bölümü, sda2 efi, sda3'ü windows açtı, sda4 windows, sda5 linux, sda6 swap alanı. Normal değil mi? Bir de nedense biçimlendirirken aralara 1 MB boş alan atıyor.
Normal.
Ama yapılandırma desteklemezse disklerin dinamik diske dönüşür ve ilerde sorun yaşarsın.
Ben HDD değiştirip sana kendi sistemimin tablosunu ekleyeyim.

Dinamik diske dönüşürse ne olur? Çok sevinirim.
Sevinme o kadar :D
Bağladığın her disk bu diskin bir parçası gibi görünebilir.
Başka bir diski her taktığında bu disk biçimlendirilmemiş uyarısı ile karşılaşır ve verilerini kaybedebilirsin :D
HDD SYS.png

Disk yapılandırman resimdeki gibi olmalıdır.
EFI için ayrıca bölüm gerekli ise kurulumda zaten ayırman gerekli idi.
Recovery bölümün ise oldukça cılız. 0.5GB alanda ne derece kurtarma olabilir bilemiyorum. Gerekli ise ve gerçekten işe yarıyorsa birkaç GB boyutunda bile yapabilirdin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı