Grub problemi

Leprosy

Hectopat
Yıllardır Windows'un yanına Linux kurmaya çalıştım hep grub problemi yaşadım Linux'u sildim. Artık Linux'u öğrenmek istiyorum fakat önce grub u çözmem lazım sizden yardım istiyorum.
Bilgisayarımda 3 işletim sistemi var Windows 8.1, Windows 10, ve son kurduğum Manjaro. Sıkıntı şu Manjaro kurdugum zaman sorunsuz Manjaro kullanıyordum fakat grub ekranında Windows gözükmüyordu çünkü Linux'tayken Windows tanınmıyordu. Boot repair disk programını kullandım ve bu sefer bilgisayar direkt Windows'tan başladı. 2 Windows arasında seçim yapabiliyorum fakat Windows'tayken de Linux'u tanımıyor bilgisayar. Şu anda windowstayım ve Linux'a geçiş yapamıyorum yardımcı olur musunuz grub ekranı olmasa bile bir şekilde işletim sistemleri arasında geçiş yapmak istiyorum yardım eder misiniz?

Ubuntu Pastebin

Sistemin UEFI ise GRUB'un Windows'u görmeme gibi bir durumu olabilir. Boot menüsünden EFI girdisini seçerek geçiş yapabilirsin.

Son düzenleme:
Sistemim UEFİ. Boot menüsü dediğiniz tahminimce BIOSta olan bir şey değil mi? benim BIOS ayarlarımda çok az ayar var ve EFI ile ilgili bir şey göremiyorum.

Sistemim UEFI. Boot menüsü dediğiniz tahminimce BIOSta olan bir şey değil mi? benim BIOS ayarlarımda çok az ayar var ve EFI ile ilgili bir şey göremiyorum.
Ayar değil zaten. Bilgisayarınızın boot menüsü tuşunu öğrenin ve BIOS'a girermiş gibi boot menüsüne girin. Dediğimi anlayacaksınız.

Manjaro üzerindeyken terminalin efibootmgr çıktısını gönderebilir misiniz?
Linuxa geçemiyorum.
Ayar değil zaten. Bilgisayarınızın boot menüsü tuşunu öğrenin ve BIOS'a girermiş gibi boot menüsüne girin. Dediğimi anlayacaksınız.
İnternetten baktım tuşa, Sony Laptobumda Assist tuşu var buna basınca Sony Care ekranı geliyor BIOSa girme var USBden boot etme seçeneği var diğerleri önemsiz Boot Menuyu bulamıyorum BIOSun içinde zaten bir şey yok bir türlü çözemedim ya biraz daha yardım eder misiniz EasyBCD programını calıstırıp kontrol edicektim. Programı açtığım zaman EFI ile ilgili bir uyarı verdi ingilizce oldugu için tam anlamadım galiba sorunsuz şekilde yüklemişim linuxu diye düşünüyorum ama geçiş yapamıyorum

Şu sıralamayı uygulayın.
- Elinde herhangi bir GNU/Linux USB'si varsa canlı oturuma geçin.
- Gparted veya Disk aracını açın.
- Diskten 512 MB bölüm ayırın.
- Ayırdığınız 512 MB bölümü Fat32 formatında biçimlendirin.
- 512 MB bölüm bayrağını boot/esp olarak belirleyin.
- Kurulu Manjaro bölümünü ext4 olarak biçimlendirin ve aynı bölüme yeniden kurulum yapın.

Geri
Yukarı