Çözüldü GRUB Üzerinden Arch Kurma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DDLAO

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Şehinşah Konseri
Daha fazla  
Hocalarım merhaba. Şu an fena patates oldum. İlk başta Windows 10 yavaşlığından dolayı çıldırttığı için Windows 8.1 kuracaktım. ISO'yu kurdum, USB'ye yazdırdım. Her şey güzel gidiyordu. Disk seçme yerine gelince Windows 10'un kurulu olduğu yeri biçimlendirdim, 0xC0000005 gibi bir hata verdi. Sonra diski silip yeniden kurmayı denedim, yine hata verdi. Sonra Dual Boot kullandığım için Arch'a döneyim, yeniden yazdırayım dedim. Girdim Arch'a. Ve 1 Nisan burada başladı benim için. Error: Unkown Filesystem. Grub Rescue>. Tamam bunu yaparım dedim, disklerime baktım. Sadece biri görünüyor, o da unkown filesystem olarak. Sanırım NTFS olmuş disk.

Şimdi herhangi bir işletim sistemi kurmak istiyorum. Elimde GRUB var. Aslında USB'ye Root olarak giriş yapıp yeniden Arch kurmayı planlıyordum ama USB ismini bilmiyorum. /dev/sdb denedim, olmadı. Ne olabilir USB disk ismi? Ona girip Arch kurulumu yapmayı planlıyorum.
@Ali998 hocam yardım ederseniz çok sevinirim.
@Dengesiz Kokarca
@Syntax Error

Son düzenleme:
Çözüm
Eğer Arch Linux olduğu yerde duruyorsa şuradaki adımları deneyin:
Denedim ama sanırım Arch'ın bulunduğu diskin ismi farklı. Oradakileri denediğimde sadece sildiğim disk görünüyor.

@Üzüntü hocam ext2 disk buldum ama, Arch ext4'te mi olur 2'de mi?

Düzenleme: Hocalarım sorun çözüldü. Önce ls komuduyla disklerime baktım, sonra hepsini denedim. ext2 olan diskten bilgisayarı başlattım ve Arch açıldı. Hepinize çok teşekkürler. :)
Elinizde yazdırılmış başka bir işletim sistemi var mı şu anda? Yoksa işimiz biraz zor.

Windows 8.1 kurarken diski sildiğinizi söylemiştiniz. Bundan dolayı böyle bir hata almış olabilirsiniz.
Maalesef başka yok hocam. Sadece Windows 8.1 ISO dosyası ve GRUB var.

Kurarken Windows 10 için ayırdığım kısmı sildim ama. 192 GB'lık Arch'ın olduğu bölüm duruyor. Ama sanırım EFI bölümünü sildim. Ondan büyük ihtimalle.

Bu arada maalesef internet kafeye vs. gitme şansım yok. USB'nin ismini öğrensem girebilirim, sanırım. Etiketlediğim hocalarım da aktif değil ki. :(

Son düzenleme:

Denedim ama sanırım Arch'ın bulunduğu diskin ismi farklı. Oradakileri denediğimde sadece sildiğim disk görünüyor.

@Üzüntü hocam ext2 disk buldum ama, Arch ext4'te mi olur 2'de mi?

Düzenleme: Hocalarım sorun çözüldü. Önce ls komuduyla disklerime baktım, sonra hepsini denedim. ext2 olan diskten bilgisayarı başlattım ve Arch açıldı. Hepinize çok teşekkürler. :)

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı