GT 730 Overclock

Yusuf Kaya14

Hectopat
Yer
Ankara,Çankaya
Daha fazla  
Merhaba, benim Nvidia GeForce GT730 ekran kartım var. Kutusunda overclocking utility yazıyor. Acaba ekran kartım overclock olur mu ve üzerinde orjinal fanı var. Soğutma problemi olur mu? Bir de oyun performansında artış olur mu? Eğer overclock olursa da nasıl olur ?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
20-30 MHz fazla fark etmez. 3-5 FPS falandır çok da yaparsınız aşırı ısı sorunu gelir ve stabillik sorun yapabilir. İnternette stabil değerler vardır.

Düzenleme: Yazım hatası.

Ben stabil değerlerini bulamadım, rica etsem bana bulabilir misiniz ? Nvidia Geforce GT730 kartın üzrinde 2GB RAM yazıyor. DXdiag'da 4 GB RAM yazıyor. 128 bit kartım.

Hocam internette ben de bulamadım. Kullanan arkadaş gelirse açıklar :)
4GB yazıyorsa paylaşımlı olabilir veya bilgisayarınızın RAM'i olabilir.

Core Clock değerini 700 MHz 'den 860 MHz ' ye aşırtarak artifact sorunu olmadan çalıştırabilirsin. Memory Clock değeri normalde 667 MHz iken 830 MHz 'ye aşırtabilirsin. Lâkin attığın screenshot 'da memory clock: 800 MHz gözüküyor o normal çalışma hızı değil sanırım şayet öyleyse, GT 730 'un 3 adet variantı var belki kastettiğim ile seninki farklıdır.

Ben bu overclock değerleriyle hiç oynama yapmadım,peki sizin dediğiniz değerde aşırtma yaparsam oyunlarda kaç fps artış olur ? Fazla ısınma sorunu yaşarmıyım ?

Bu şekil yaptım fan hızını da %50 yaptım.Bilgisayar boşta iken yani sadece internette gezinirken'de bu değerlerde mi duracak ? Yoksa sadece oyun oynarken mi bu değere alacağım ?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    51,2 KB · Görüntüleme: 2.074
Hangi marka GT 730 kullanıyorsunuz ? MSİ GT 730 veya ASUS GT 730 ise fanları auto yapabilirsiniz. Ayrıca merak etmeyin internette gezinirken ya da sistem boşta iken GPU çalışma frekansını düşürüyor. Mesela MSİ GT 730 'da 3 adet frekans profili var gerektiğinde otomatik geçiş yapıyor birbiri arasında. FPS artışına gelirsek bu oyundan oyuna farklılık gösteriyor. Çok büyük bir değişim olmasa da farkı birçok oyunda görebilirsiniz.

Kartım Nvidia geforce Gt730 zotac.Overclock kısmında automatic fan control yeri var ona tik attığımda,sesinden anladığım kadarıyla hep aynı hız da dönüyor.Peki oyunlarda overclock lu iken fanı kaç a çıkarmalıyım ?

Öncelikli olarak buradan GPU-Z programını indirip 15-20 dakika benchmark yapmanızı öneririm. Bu vesileyle soğutucunun yeterliliği hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

http://www.techpowerup.com/downloads/2463/techpowerup-gpu-z-v0-8-2/start?server=4

GPU-Z programını açtıktan sonra Bus Interface yazan kısmın sağ tarafındaki '' ? '' işaretine tıklayıp testi başlatabilirsiniz. Bu süreçte üstten '' Sensors '' kısmını seçerek GPU sıcaklığını gözlemleyip en yüksek sıcaklık değerini paylaşırsanız -20 dakika sonunda- daha sağlıklı olur.

Geri
Yukarı