GT640M ısınma sorunu

Ya şimdi erken tozlanma terimi biraz güldürdü açıkçası beni :D Kusuruma bakma ne olur :)

Fan ayarını otomatikte bırakmanı öneririm, işlemci 70 derece ve üzerine çıktığı vakit otomatik olarak %90 - %100 seviyelerine çıkacaktır zaten fan.
Elle ayarlayıp zahmet verme kendine, veya fan profil ayarlarını istediğin gibi değiştirebilirsin. İstediğin sıcaklık değerleri arasında istediğin fan devini kullanabilirsin.

Yeni bir konuda yardım isteyebilirsin : Eğer öyle bir şey yaparsan bu testi paylaşırsın konuyu açarken, bir bakarız sıcaklıklar ne alemde : AIDA64 Stability Test Rehberi

Aradaki fark yaptığınız ayarlamalardan kaynaklanıyor olmasın? Yoksa Windows10 işletim sisteminin oyundan alacağınız FPS değerini düşürmekle bir alakası olmaz şuanda.
Üstad sana şu resmi atayım bunla bi alakası olabilirmi kasmanın :cry:
fr3.png

yani oyuna giriyorum kasma yok 5dk sonra aniden kasmalar başlıyor :(

Zaten sıcaklıklardan şüphelendiğim için linkini attığım test sonuçlarını istedim senden, onu da alalım.
Kullanmış olduğun NVDIA grafik yongası ve işlemcin tek bir soğutucuya bağlı.

Ekran kartın 93 dereceye varıp GPU frekans değerini düşürmüş 270MHZ değerine, işlemcin de aynı soğutucuya bağlı, dolayısıyla onda da mutlaka bir ısınma problemi olacaktır.

Sorun kesinlikle sıcaklıklar ancak bahsettiğim testi istiyorum senden :) Yapılabilecekleri de aktarırım daha sonra.

Zaten sıcaklıklardan şüphelendiğim için linkini attığım test sonuçlarını istedim senden, onu da alalım.
Kullanmış olduğun NVDIA grafik yongası ve işlemcin tek bir soğutucuya bağlı.

Ekran kartın 93 dereceye varıp GPU frekans değerini düşürmüş 270MHZ değerine, işlemcin de aynı soğutucuya bağlı, dolayısıyla onda da mutlaka bir ısınma problemi olacaktır.

Sorun kesinlikle sıcaklıklar ancak bahsettiğim testi istiyorum senden :) Yapılabilecekleri de aktarırım daha sonra.
Üstad pc yanmasın :D zaten oyunlarda bile ısınıyor bu senin test fırın yapmasın pc'yi

Yanmasına yanmaz da fırın gibi ısınacağı ortada. Neyse sen test falan da yapma, elimizde kalacak alet :)
Şaka bir yana tabi, elimizde falan kalmaz sistem.

Bu durumlarda leptop soğutucusu çıkartılır ve temizlenir, GPU ve CPU nemli bir bezle temizlenir. Daha sonra tekrar, düzgün bir biçimde termal macun sürme işlemi gerçekleştirip vidalar yeterli miktarda sıkılır. Anakart, soğutucu blok ve fanlar üzerindeki tozlar kompresör yardımıyla dışarı atılır.

Kendi sistemim olsa leptop kasasını sökmek pahasına yapardım bu işlemi, tecrübe olduktan sonra gerisi geliyor zaten.
Ancak sen servise göndermelisin cihazı, hele ki garantisi bitmemişse düşünmeden garanti yolunu tutsan iyi olur.

Düzgün bir firma ise 1 hafta içerisinde sonuçlandırırlar diye tahmin ediyorum. Bekleme daha fazla, uçur bilgisayarı :)

Son düzenleme:
Yanmasına yanmaz da fırın gibi ısınacağı ortada. Neyse sen test falan da yapma, elimizde kalacak alet :)
Şaka bir yana tabi, elimizde falan kalmaz sistem.

Bu durumlarda leptop soğutucusu çıkartılır ve temizlenir, GPU ve CPU nemli bir bezle temizlenir. Daha sonra tekrar, düzgün bir biçimde termal macun sürme işlemi gerçekleştirip vidalar yeterli miktarda sıkılır. Anakart, soğutucu blok ve fanlar üzerindeki tozlar kompresör yardımıyla dışarı atılır.

Kendi sistemim olsa leptop kasasını sökmek pahasına yapardım bu işlemi, tecrübe olduktan sonra gerisi geliyor zaten.
Ancak sen servise göndermelisin cihazı, hele ki garantisi bitmemişse düşünmeden garanti yolunu tutsan iyi olur.

Düzgün bir firma ise 1 hafta içerisinde sonuçlandırırlar diye tahmin ediyorum. Bekleme daha fazla, uçur bilgisayarı :)
Garantisi yok :( fakat parasıyla toshibanın servise vericeğim sizin dediklerini söyliyeceğim aynen.Bu arada macun değişimi yapcakalr fakat nasıl bişey sürcekler :D yanın ben yollayabilirmiyim macun birde en iyi en kaliteli macun tavsiyeniz varmı ısıyı iyi iletsin.

Isıyı kayıpsız iletecek olsa bile leptobun yetersiz soğutması her halükarda seni yarı yolda bırakacaktır. Kasmalar - donmalar yaşamıyorsan öpüp başına koyman gerekebilir açıkçası.

Gerek yok farklı bir macuna, boş yere kaliteli bir macun için de 30TL harcama. O para ile bakım işlemini hallettir.

Isıyı kayıpsız iletecek olsa bile leptobun yetersiz soğutması her halükarda seni yarı yolda bırakacaktır. Kasmalar - donmalar yaşamıyorsan öpüp başına koyman gerekebilir açıkçası.

Gerek yok farklı bir macuna, boş yere kaliteli bir macun için de 30TL harcama. O para ile bakım işlemini hallettir.
60 tl'ye kadar bütçe ayırabilirim bu işlemler için max 100 tl

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı