GT730 sistemi düzeltmek mümkün mü?

Av.rider

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, SSD takılı olan ve yer yer işimi gören Sony Vaio laptopumun bozulması üzerine(anakart arızası, tamiri 1000 liradan fazla tutacağından ve her yeri kırık dökük olduğundan masaüstü vasfını kazanmıştı zaten), 2009 yılında topladığımız ve üniversiteye giderken laptopa geçerek veda ettiğim yaş kurt olan PC'mi yeniden gün yüzüne çıkarmamın vakti geldi :)
Normalde PS4'üm bulunmakta(kırık olduğundan dolayı Online oyun oynamıyorum) ve birçok oyunu halihazırda oynamaktayım. Fakat Total War serisi gibi (modlu attila oynamaktayım.) Ve bazı Online oyunları(Battlefield 1) oynamak için kullanabileceğim idare ucuz ve ikinci el parçalarla da toplanabilecek bir PC toplamak istiyorum.
Google'da yaptığım araştırmalar ve aramalarda Technopat sitesine çokça denk geldim. Üye olmam gerektiğini anladım. Bu konu da bir süredir araştırma içerisindeyim. Son kararımı vermeden önce siz değerli forum üyelerinin de fikrini almak istedim.

Sistem:
Anakart: Gigabyte EP43-DS3lr (Q9650 küsure kadar işlemci desteği, DDR2 RAM desteği sunmakta.)
İşlemci: Q8400 (Q8400 işlemcime OC yaparak 3.00 GHz çıkardım. Isınma ve çalışmasında şu aşamada bir sorun yok.)
Ekran kartı: GeForce GT730 (ilk topladığımız PC'de GTX 275 vardı. Sonra kardeşim güncel DirectX desteği olmadığı için GT730 almış.)
RAM: 8 GB (2x2 666 MHz - 2x2 800hmz toplam 8 GB)
Güç kaynağı: OCZ teknology 500W.

Şu an ki sistemim Total War: Attila'yı en düşük ayarlarda 15-20 FPS ayarlarında kaldırabilmekte(GPU %100 oluyor) Low ayarda pek oyun keyfi açıkçası vermiyor. Birçok 2012-2019 yıllarındaki orta seviyedeki oyunları PC'de oynamak istiyorum.

Anakartı değiştireyim diye düşündüm fakat DDR3 olarak ikinci eli 300 -400 TL bandında olan G41M-Combo modelini ikinci el almak istedim. Fakat RAM olarak 666-800'den 1300 MHz'ye geçmenin çok bir faydası olmayacağı yönünde forum konu sohbetleri okudum.

Halihazırda Samsung SSD ile kullanmaktayım. Yaşlı kurdu uyandırmanın (ikinci el parçalarla da olabilir) mantıklı yolu nedir sizce?

Ekran kartı olarak ikinci el GTX 1050 Ti veya veya RX 570(mining yapılmış olur herhalde temizini bulmak zor) (ikinci eli 2000-TL civarı) almak sistemi bir nebze olsun kurtarır mı, ya da yeni bir anakart, ikinci el işlemci vs mi yapmalı? Güç kaynağı kaldırır mı?

Tavsiyeniz ne yönde olur? Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı