GTA IV İncelemesi

Bir sonraki inceleme hangi oyun üzerinde olsun?

• Black Mesa (Half-Life Remake)

Oy: 17 20,0%
  • Far Cry 4

Oy: 11 12,9%
  • Half-Life 2

Oy: 16 18,8%
  • Assasin's Creed 2

Oy: 24 28,2%
  • Dying Light

Oy: 17 20,0%

• Oy verenlerin toplamı
    85

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Hoş geldiniz

İncelemeye hoş geldiniz Sosyal kullanıcıları. Uzun bir aradan sonra incelemelere devam ediyoruz. En son Uncharted 4 incelemesinde yaptığım ankette GTA IV kazanmıştı. Uncharted 4 incelememi görmeyenler buraya tıklayıp incelememi okuyabilirler. Tekrardan aynı formatta devam edeceğiz. Öneri ve eleştirilerinizi yazabilirsiniz. Oyunu %100 bitirmiş olduğumu belirteyim.

Adsız.png

Her zaman yaptığımız gibi hikayenin başını ve amacımızı belirteceğiz, bunu değerlendireceğiz. Sonra oynanış kısmı hakkındaki görüşlerimi belirteceğim. Daha sonra fizikler, grafikler diye devam edeceğiz. Puanlama sistemini, bu incelemede de yapacağız. O zaman hikayeden giriş yapalım.

GTA IV İncelemesi

GTA 4 Müzik Atma Nasıl Yapılır? - GTA IV Müzik Ekleme – SaveButonu

Hikaye

Niko Bellic adında yasa dışı yollarla göç etmiş Bosna Savaşı gazisi olan bir Sırp uyruklu bir adamın hikâyesini ele alınmaktadır. Annesinden (Milica Bellic) başka kimsesi yoktur. Abisi yıllar önce öldürülmüş, kuzeni Roman ise Amerika‘ya göç etmiştir.

Niko‘nun Bosna savaşında mensubu olduğu müfreze bir gece pusuya düşürülür ve 12 kişi ölür. Pusudan sadece 3 kişi kurtulmuştur. Niko, Florian Cravic ve Darko Brevic. Ancak Niko, Florian ya da Darko‘nun müfrezeye ihanet edip düşmana sattığına ve bu yüzden pusuya düştüklerine inanmaktadır.

Liberty City‘ye Amerikan rüyasını yaşamak ve on beş yıl önce kendi askeri birliğine ihanet eden kişiden intikam almak için gelen Niko‘yu kötü bir sürpriz beklemektedir. Kuzeni Roman Bellic, mektuplarında yazdığı gibi son model arabaları olan, para içinde yüzen, malikanede yaşayan ve güzel kızlarla gezen biri değildir. Tam tersi, sadece bir taksi durağının sahibir ve fazla parası da yoktur. Niko şehre geldikten sonra Roman‘ın kumar borçlarıyla, tefecilerle uğraştığını ve kirli bir apartman dairesinde yaşadığını öğrenir. Niko kısa zamanda kendini hem kuzeninin hem de bütün bir şehrin belalı işlerinin içinde bulur. Ve hikayemiz burada başlar.

Hikayeyi unuttuğum için çok kısa bir özet geçtim. Kısaca amacımız, Liberty City'de belalı işler çevirmektir. Hikayesi bitmek bilmiyor adeta. Hikaye bakımından çok başarılı bulduğum bir oyundur kendisi.

GRAND THEFT AUTO IV - Desktop Wallpapers

Oynanış ve Fizik Motoru

Oynanış olarak en iyi bulduğum oyunlardan birisidir. 2008 yapımı bir oyuna göre çok güzel. Bir de fizik motoru iyi olunca mükemmel olmuş. Oynanıştan ne kadar bahsetmeliyim bilmiyorum. Aşina olduğumuz GTA mekaniklerini sadece. Fakat GTA V'e bile taş çıkartır. Araç kullanımı, yürüme/koşma/yüzme, silah kullanımı bakımından çok iyi bir haz aldım. Bir de oynamayalı uzun zaman olduğu için yanlış bilgi vermeyeyim. Bu oyundaki parkur mekaniklerini başka oyunlarda hiç görmedim. Parkur kısmı bir yerdir benim için.

Fizik motoruna bu paragraftan devam edeceğim. Euphoria motoru bu oyunda çok iyi kullanılmış. İnsanlara çarpınca insanların afallaması, araba çarpma hissi, sürüklenme, silaha karşı tepki ve dahası çok güzel işlenmiş. Şu ana kadar gördüğüm en güzel fiziklere sahip oyun budur.

Grand Theft Auto IV

Grafikler

2008 yapım bir oyun olasa da grafikleri zamanında devrim yaratmıştır. Ben de ilk oynadığım zamanlar grafikleri bende şah yaratmıştı. Fakat sürekli aynı gri tondaki binaların arasında oynayınca bir yerden sonra insanı boğuyordu. Oyunun en büyük eksisi burada işte. Harita dizaynı. Bir sonraki alt başlıkta ona da değineceğim. Grafiksel olarak günümüzde hala oynanabilir. Grafiklerin yanında efektlerden de bahsedelim. Bu oyundaki patlama efektleri müthiş ötesi. Başka oyunlardaki patlamalar ilgimi bu kadar çekemedi. Silah efektleri de ayrı bir yere sahip bende.

Gölgelerden bahsetmek istiyorum. Bu oyunda gölgeleri hiç iyi bulmadım. Olmasa bile olur dedirtti bildiğiniz. NPC ve araç tasarımlarını pek iyi bulamadım. 2008 senesi de olsa bahane değil bence. 2004 yapımı Half-Life 2 ye bakın lütfen. Buradan eleştiren çok çıkar çünkü. Yansımalar iyi yapılmış. Fakat bu yansımalar araçları etkilememiş.

Free download 70 Gta4 Wallpapers on WallpaperPlay [1920x1080] for ...

Harita, çevre ve NPC'ler

Oyun Liberty City adında hayali bir şehirde geçiyor. Fakat haritanın dünyada New York olduğunu zaten bilirsiniz. Harita kısmında baya bir eksik. Haritası oldukça küçük. Sadece beton ormanlarla çevrili bir mekanda oynamaktan cidden midem bulandı. Fakat New York iyi yansıtılmış. Google Earth ile New York'u az gezmedim :D

NPC'ler bakımından da gayet iyi buldum. İnsanlara çarptığınızdaki tepkileri, bir kadını takip ettiğinizdeki kaçma tepkisi falan iyi yansıtılmış. Tabi bunlar sadece örnek. Yanlış anlaşılmaz umarım. NPC'lerin hepsi birbirinden farklı. Yani kopyala, yapıştır mevzusu yok.

Higgins Helitours | GTA Wiki | Fandom

Araçlar

GTA serilerinde olmazsa olmaz araçlar. Araç olarak çeşitlilik mevcut. Ben araç olarak en çok Comet kullandım. Diğer araçları pek kullandığım söylenemez. Araç fizikleri oldukça güzel. 100 KM/H ile duvara çarpınca araçtan fırlama olayı oldukça başarılı. Araçların aldıkları hasarlar oldukça tatmin edici. Bir de radyodaki müzikler çok hoştu. Dinlemekten hiç sıkılmıyordum.

Fakat bir kısım var ki oyundan soğumama sebep oldu. Oyunda uçak yok. Yani sürülecek uçak yok. GTA serilerinde olmazsa olmaz uçaklar, bu oyunda yok. Bunu öğrenince ay ben şok olmuştum adeta. Helikopter falan tatmin etmedi açıkçası. Fakat kuyruğun kopması gibi durumlar çok güzel yansıtılmış.

Yan Etkinlikler

Yan etkinlikler bakımından oldukça bolluk söz konusu. Suikast görevleri, internet kafeye gitmek, şehirde dolanmak, karmaşa çıkarmak, kluplere gitmek, sevgili yapmak ve daha sayamadığım bir sürü yan etkinlik mevcut. Yakında bir kez daha oynamayı düşünüyorum.

Comet | GTA Wiki | Fandom

Comet

Kapanış sözlerim

İncelemenin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Silahlardan bahsedecektim ama bu bir GTA oyunu dostlar. Ne kadar bahsetmem lazım bilemiyorum. Şimdi oyunun artı ve eksi yanlarına bakacağız.

Artılar

* Hikaye başarılı
* Tatmin edici oynanış
* Mükemmel fizikler
* Efektler mükemmel
* Grafikler güzel
* Bol içerik
* NIKO!

Eksiler

* Gölge ve yansımalardaki başarısızlık
* Küçük harita alanı
* Hava araçlarının azlığı
* Kötü optimizasyon
* NPC tasarımları göze batıyor
* Beton ormanlar

Oyuna verdiğim puan:

Adsız.png

Paint çizimidir :D Daha yukarısını veremedim. Çünkü eksiler kabak gibi ortada.

İncelememizin sonuna geldik. İncelemede sadece kendi görüşlerimi belirttim. Bir uzman olmadığımı belirteyim. Bir sonraki incelemede hangi oyunu görmek istediğinizi ankette belirtin. İyi Sosyaller.

Özel öneriler ve iletişim için: [email protected]

11 senedir oynadığım efsane oyundur kendisi. Çıktığı günden beri oynarım. Multiplayer kısmında optimizasyon sorunu yok denecek kadar az. Hikaye modunda taş çatlasın 80 FPS alıyordum. Multiplayer kısmında en az 150 FPS alıyordum. Hatta Airport gibi yerlerde 400 FPS falan oluyordu. (GTX680)

İnceleme güzel olmuş.

Fizik konusunda 5'e taş çıkarttığını bilmeyen kalmamıştır zaten. Çok kıyak oyundu da, Games for Windows Live ve abidik gubidik performans sıkıntıları yedi bitirdi bu oyunu. Sonradan düzelse de geri dönüp de oynayan adam sayısı eskisi kadar olmamıştır muhtemelen.

Origin hesabımı verebilirim, sen yeter ki incele. Sistemin nedir?
Hocam yeteceğini sanmıyorum ama sistemim:
3.14 GB RAM, AMD A8 6410 2.00 GHz, AMD Radeon R5 230M.
Fizik konusunda 5'e taş çıkarttığını bilmeyen kalmamıştır zaten. Çok kıyak oyundu da, Games for Windows Live ve abidik gubidik performans sıkıntıları yedi bitirdi bu oyunu. Sonradan düzelse de geri dönüp de oynayan adam sayısı eskisi kadar olmamıştır muhtemelen.
Europhia motorunu kırpmasalardı GTA 5'de daha büyük işler çıkarırlardı cidden.

Maalesef ilk oyunu 30 FPS falan oynatır hocam, sistemin iyi olsaydı hesabımı verebilirdim, ben pek kullanmıyorum çünkü. İnceleme güzel olmuş bu arada, ellerine sağlık.
30 FPS benim içi iyidir hocam. İnternetten FPS arttırma yolları da bulabilirim. Ama verip vermemek tabi ki size kalmış. İncelemesini de yapabilirim.

Geri
Yukarı