GTA IV'ün GTA V'ten iyi olan yönleri

Ben GTA 4'te araç kullanırken hiç zevk almadım. Hız yapınca araba durmayacak gibi oluyor ve dönmek çok çok zor. Sonuçta bir simülasyon değil GTA oynuyoruz ve bence buna göre olmalıydı sürüş dinamikleri.
Zaten gerçek hayatta da öyledir. Yüksek hızda tabi ki öyle olması normal. Sen gidip Formula 1 falan sürmüyorsun herhalde?

Zaten gerçek hayatta da öyledir. Yüksek hızda tabi ki öyle olması normal. Sen gidip Formula 1 falan sürmüyorsun herhalde?
Mevzu şu ki bu oyun bir GTA. Mesela Forza'ya bakarsanız gerçekte yapamayacağınız şeyler yapılabiliyor oyunda. Ancak gidip de Gran Turismo oynarsanız dediğiniz gibi gerçekçi senaryolar çizmeniz gerekir. GTA ise gerçekçi olmaması gereken bir oyunmuş. GTA V'in 130 milyondan fazla satışı bunun apaçık göstergesi bence.

Eğlence olarak tam ne kastettiğinizi anlamadım hocam? GTA IV’de olup GTA V’de olmayan açık dünya elementleri var çünkü.

GTA:SA’dan bu oyuna geçiş yapınca, çoğu kişinin fark ettiği ilk şey araç modifikasyonun olmaması olabilir. Bu özelliğin yararı kişiden kişiye değişir, benim için pek gerekli değil meslela. Oyunun ana karakterinin araçlarla pek işi olmadığı için koymadılar büyük ihtimalle.

2. büyük element karakter özelleştirmelerinin kısıtlı olması olabilir. GTA IV’de yapabileceğiniz tek özelleştirme kıyafetten ibaret.

Bunun dışında irili ufaklı bir çok güzel detayı var oyunun, bunları es geçmeden olmaz. Mesala eğer suç işlerseniz NPC’ler polisi arayabiliyor ya da yağmur yağdığında şemsiye kullanabiliyorlar. :)

GTA 4'ün, 5'ten kötü olduğunu söyleyen bebelerin ekran kartları genelde çöptür. Oyun anlayışı yoktur.

Gerçekten oyunlardan anlayan biri GTA serisinin başlı başlına kötü olmadığını bilir zaten. Dediğin gibi onlar bebe.

GTA V tabikide şuan sürekli destek alması (online server olarak) ve online platformu hala oynandığından sıkıcı olmuyor. GTA IV ise fizik motorunun gerçekciliğe yakın olması ayrı zevk veriyor. GTA V'de araç ile sert kaza yaptığınızda araba'da sadece far, kaput yada kaporta biraz yamuluyor, IV'de öylemi ön camdan uçuyorsun, çok kaza yaptığında ön şase dahada göçüyor (motor kısmı) ve araç bazen çalışmıyor bile. GTA V'de dediğim gibi hem online olarak çok yeni Kara, Hava, Deniz araçları geliyor, Yeni Silahlar geliyor alıyorsun, Arkadaşlarla Role Play yapıyorsun, Güzel zaman geçiriyorsun.

Elbette güzel yönleri var GTA IV komple berbat demek yanlış olur. Ancak eğlenceden kastım şu: GTA V, GTA SA gibi oyunlarda arabayı binip şehri bile gezerek farklı şekilde eğlenebilirsiniz. GTA IV'te bu mümkün değil. Hani bakınca GTA IV'te yapılabilecek ekstra bir şey yok. Modifiye başta elbette. GTA SA'da bile varken IV'te olmaması büyük eksi bence. Çünkü GTA IV'ün araba modellerini çok beğeniyorum örneğin Huntley. Gerçekten çok güzel araba. Ama GTA IV'te hikaye dışında yapılacak bir şey yok gibi yani.

İş Online kısma gelince tercih meselesi oluyor. Ben GTA IV'ün Multiplayer'ını bayıla bayıla oynadım. Çatır çutur Freeroam yaptık çatıştık. O çok güzeldi mesela.

Hocam arkadaşlarında dediği gibi GTA 5 Online oynamalık zaten bu açıkca belli oluyor adamlar Online abanmış. GTA4 ise Rockstar'ın kullandığı motorun ilk oyunu yani en ilkel hali ama yine de gayet güzel oyun Online gibi bir faktör olmadığı için 8tabi varda o kadar üstüne düşülmemiş) hikayesi gayet güzel ve böyle GTA 3'den sonra bir köklü değişim gibiydi GTA 3 grafiklerine bakarsak ama GTA 5 oynatan bir başka durum grafikleri iyiydi 7 sene önce çıkmış bir oyuna göre bu kadar.

Geri
Yukarı