GTA V Araba Sürerken Kasma

Berk Saltuk

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar, başlıkta da belirttiğim gibi GTA V'te araba sürerken hız yapınca küçük ve seri fps düşüşleri oluyor. Normalde 60 fps sabit alıyorum fakat araba sürerken hızlanınca yer yer 45'e kadar düşüyor. Bir anda düşünce haliyle kendini hissettiriyor ve rahatsızlık veriyor. Biraz araştırdım ve okuduklarıma göre bu sorun WD Caviar Blue HDD'den veya sistemde SSD olmayışından kaynaklıymış. Ben bütçeyi aştığı için SSD alamamıştım ve kullandığım HDD 1TB WD Caviar Blue. Sorunun çözümü için mutlaka bir SSD mi almam gerekli?
Bunun başka bir çözümü varsa yardımcı olursanız sevinirim. Ve de mutlaka SSD almam gerekiyorsa hangi SSD'yi önerirsiniz?

Sistem özellikleri:
Asus GTX970 4GB Ekran kartı
Msi Z170A M3 Gaming Anakart
Intel i5 6600 işlemci
WD Caviar Blue 1TB HDD

Eğer diskin 7200 RPM olan modelse aynı diski kullanıyoruz. Herhangi bir sorun yaşamıyorum. Diskin 5400 RPM olabilir. Ayrıca, Windows 10 kur, eğer yükseltme yaptıysan sıfırdan kur, BIOS güncellemelerini kontrol et, sistemine temel bakım uygula.

Eğer diskin 7200 RPM olan modelse aynı diski kullanıyoruz. Herhangi bir sorun yaşamıyorum. Diskin 5400 RPM olabilir. Ayrıca, Windows 10 kur, eğer yükseltme yaptıysan sıfırdan kur, BIOS güncellemelerini kontrol et, sistemine temel bakım uygula.
Aynı diski kullanıyoruz evet. Bios falan her şey güncel durumda şu an. Daha önce Windows 10 kullanıyordum ama aşırı ram kullanımı sıkıntısı vardı ve ram kullanımı boştayken çok fazlaydı. Ben de mecburen Windows 8.1'e döndüm ve bu sorunu çözdüm. Dediğim gibi her şey de güncel Bios dahil.

Bu arada oyun orijinal.

Hareketli sahneler olduğu için FPS düşmesi normal ama 15 FPS düşmesi normalmidir bilemem. Sadece araba kullanırken mi oluyor yoksa uçak kullanırkende aynı sorun yaşanıyor mu?

Hareketli sahneler olduğu için FPS düşmesi normal ama 15 FPS düşmesi normalmidir bilemem. Sadece araba kullanırken mi oluyor yoksa uçak kullanırkende aynı sorun yaşanıyor mu?
45 fps biraz abartı oldu aslında hafif hızlanınca 59'a düşüyor. Daha da hızlanınca 56-52 falan oluyor. 45'e bi kere düştü o bana en çok rahatsızlığı verdiği için onu yazdım :D uçak veya helikopter sürerken olmuyor, araba sürerken oluyor.

O kadar yüksek değerlerde değilse normal karşılanabilir değerler. Aksiyon sahneleri olduğu için dokuları daha hızlı yüklemeye çalışıyor kart. O da FPS değerine yansıyor haliyle. Tam çözünürlüğünüz ve ayarlarınız nedir?

1920X1080 çözünürlük. Bazı ayarlar Very High, bazıları High (Technopat'ın GTX970 GTA V Oyun Testi videosundaki ayarlar)

Normal midir bu fps düşüşleri, engellemenin yolu yok mudur?

Grass quality yi high ya da medium a düşür, high resolution shadows ile frame scaling i devre dışı bırak.
Bende de bir ara dediğin olay oluyordu, ne hikmetse oyunun GPU'yu tam yükte kullanmadığını fark ettim MSI Afterburner ile. Biraz araştırdım, eski grafik sürücülerinden kaynaklanıyor diyordu bir yerde, DDU ile güvenli kipteyken tüm sürücüleri silip yeniden başlattım, en son sürücüyü manuel olarak indirip kurdum, sonra bu sorunu yaşamadım, şu anda tüm ayarları sona kadar dayadığımda bile pek takılma yaşamıyorum, yağ gibi akıyor oyun.
Ancak şimdi de şöyle garip bir sorun var, oyunu ilk açtığımda o GPU'nun tam yükte çalışmamasına bağlı takılmalar oluyor, hem de çok belirgin, ama alt+tab yapıp oyuna geri girdiğimde düzeliyor, 60 FPS sabit.

Grass quality yi high ya da medium a düşür, high resolution shadows ile frame scaling i devre dışı bırak.
Bende de bir ara dediğin olay oluyordu, ne hikmetse oyunun GPU'yu tam yükte kullanmadığını fark ettim MSI Afterburner ile. Biraz araştırdım, eski grafik sürücülerinden kaynaklanıyor diyordu bir yerde, DDU ile güvenli kipteyken tüm sürücüleri silip yeniden başlattım, en son sürücüyü manuel olarak indirip kurdum, sonra bu sorunu yaşamadım, şu anda tüm ayarları sona kadar dayadığımda bile pek takılma yaşamıyorum, yağ gibi akıyor oyun.
Ancak şimdi de şöyle garip bir sorun var, oyunu ilk açtığımda o GPU'nun tam yükte çalışmamasına bağlı takılmalar oluyor, hem de çok belirgin, ama alt+tab yapıp oyuna geri girdiğimde düzeliyor, 60 FPS sabit.
Ben de ekran kartı driver güncellerken şak diye bir anda mavi ekran yemiştim. DDU ile sürücüleri kaldırıp kurdum, düzeldi :D Dediğin ayarları deneyeyim umarım düzelir. Ben de baktığım zaman GPU %60 falan kullanılıyor sorun ondan da kaynaklı olabilir. Nerede ne problem çıkacağı belli de olmuyor :D

Dediğin ayarları yaptım fakat hala aynı sıkıntı var ve GPU en fazla %69 kullanılıyor. Dağda bayırda fps düşüşleri yok ama şehirde bir anda düşüş oluyor :/

Sürücüleri yine kaldırdım yükledim. Sorun biraz çözüldü ama hiç olmuyor desem yalan olur. Böyle de oyun gayet akıcı ama mesela arabayla polisten kaçarken aniden Fps düşüşü olunca tadım kaçıyor, oraya buraya çarpıyorum. Tat alamıyorum yani :/

Son düzenleme:
İşte sorun bu zaten. Ama nasıl çözüleceği konusunda net bir şey yok. Dediğim gibi bir sitede o söylediğim metodu uygulayanların çoğu olumlu geri dönüş yapmış diye denemiştim, bende düzeldi. Ama dediğim gibi, oyunu ilk açtığımda GPU kullanımı %60-70 gibi oluyor, alt+tab yapıp sonra oyuna tekrar girince ilginç bir şekilde %99'a çıkıyor ve hiç takılma olmuyor. Değişik bir durum ama böyle idare ediyorum şimdilik.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı