GTA V'de işlemci 100 dereceyi görüyor

Yuspro

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
SİSTEM ÖZELLİKLERİ
  • i3 6100
  • GTX 960
  • MSI H110M
  • DDR4 8GB

GTA V'de yüksek ayarlarda 50-70 FPS arası alıyorum. Zaman zaman aniden 45'e düştüğü de oluyor. MSI Afterburner ile baktığımda CPU sıcaklığı 100'e kadar yükseldi. Stok soğutucu kullanıyorum termal macun değişimi yeterli mi yoksa daha iyi bir soğutucu mu almalıyım?
Bir de bununla alakasız olarak RAM i 16'ya yükseltirsem performansa etkisi ne olur?

2018-05-03.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun değişimi ve soğutucu bloğun temizlenmesi yeterli; Kasa içi hava sirkülasyonu yeterli seviyedeyse.
Bellek kullanımın sorun yaratacak düzeylere ulaşmamış gibi, işlemci sıcaklığı neden oluyordur düşüşlere.

CPU sıcaklığı düştüğü halde takılmalar devam ederse yine yazarsın. Önce bir CPU halledilmeli. Bütçe varsa soğutucu al, hiç uğraşma derim. Bu yaz sıcak geçecek malumunuz :D

Her ne kadar hakim görüş aksi yönde olsa da, Intel'in dandik stok soğutucuları bu işlemciler için bile yeterli değil. Orta halli bir soğutucu ile sorunu kökten çözmenizi tavsiye ederim.
Tabi ki öncelikle montajda bir sorun olmadığını ve fanların doğru çalıştığını da kontrol edin.

@Sercan1096 stok soğutucuyla kullanıyorum oyunlarda ultra ayarlarda maksimum gördüğüm değer 50-55 derece.

@Yuspro Aşağıdaki soğutucuyu öneriyorum uygun fiyata kaliteli soğutma sağlıyor.
Akasa Venom Pico Intel 775/1155/1156/1150/1151 / AM4 RYZEN Fiyatı

100 Dereceye o işlemcinin çıkması mucize çünkü Intel kendi sitesinde tam yük altında 65 dereceye çıktığını söylüyor. Soğutucunuz tam oturmamış olabilir, macun değişmesi gerekiyor olabilir.

RAM'i 16'ya yükseltirseniz FPS değerlerinizde biraz artış görebilirsiniz. Dual ve Single Channel farkı ortaya çıkıyor bu bağlamda.

Intel'in sitesinde belirtilen değerler, çalışma sıcaklıklarının ve maksimum çıkacağı sıcaklık değerlerinin tam karşılığı değil.
Bu seri işlemcilerin maksimum çalışma sıcaklığı zaten 100 derece. Bunu geçtiği zaman sıkıntılar başlar. Yük altında çalışma sıcaklıkları ise 60-70 derece arasıdır. İdeal olansa 70 derecenin altında çalışmasıdır.

Biraz önce BIOS'dan da kontrol ettim CPU sıcaklığı 70 civarı, sistem sıcaklığı ise 40-45 arasıydı. Sitem sıcaklığı çok anormal değil galiba ama işlemci epey yüksek. En kısa zamanda termal macun değişimi yaparım eğer sıcaklık çok değişmez ise soğutucu değiştirmeyi düşünüyorum, cevap veren herkese teşekkürler.

2 sene olacak bilgisayarı toplayalı, kendi kendine oynama ihtimali var mı soğutucunun?
Tabii ki olamaz ancak 2 senelik kullanım yüzünden de işlemcinin boşta sıcaklığı 70'e çıkamaz. Kasanın kapağını açıp soğutucuyu elleme şansınız var mı sıcaklığı hissetmeniz açısından? Algılayıcıda mı bir sorun var acaba diye kontrol edelim. Ondan sonra da soğutucuyu bir çıkarıp takın tekrar sağlam bir şekilde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı