GTX 1050 Mobile yapılabilir OC değerleri düşüyor

Makaleler
8
Daha fazla  
GTX 1050 Mobile kartında ilk başta 250 MHz Core ve 600 Memory Speed Overclock yaptığımda stabil çalışıyordu. Ancak şimdi 200 Core 500 Memory verince anca çalıştırabiliyorum kartı. Bunun sebebi ne olabilir?

Sürücü sürümü öncekiyle aynı. Format attıktan sonra düştü yapılabilir Overclock değerleri.

@raknhocam hocam sizler daha hakimsiniz ekran kartı clock değerleri konusunda.

Kendi fikrime gelecek olursak hocam. Sürücüleri kaldırıp baştan kursanız olur mu?
Format sonrası Windows'un kurduğu sürücüyü DDU ile kaldırdım ve uygun WHQL sürücüsünü kurdum hocam.

Sürücü konusunda bir sorun olduğunu düşünmüyorum bu vesileyle. Sağ olun.

Ben kartı yüksek OC miktarıyla çalıştırıyordum aslında. Yani MHz'leri o zaman bile çok az oynattığımda çalıştıramıyordu. Acaba karta mı zarar verdim?

Ben kartı yüksek OC miktarıyla çalıştırıyordum aslında. Yani MHz'leri o zaman bile çok az oynattığımda çalıştıramıyordu. Acaba karta mı zarar verdim?

Fazla zorlamış olabilir misiniz pek emin değilim? Ben fazla tecrübeli değilim ne yazık ki. @raknhocam hocam bu ekran kartı OC konusunda iyidir.

Daha önce 270MHz'de çalıştırıyordunuz galiba?
Sanarsın silikondan değil titanyumdan GPU var, 270+ ne yahu :D.
270MHz gerçekten yüksek bir değer, mobil 1050'nin fabrika çıkışı frekansını bilmiyorum ama aşağı yukarı 1980-2030MHz arası bir değerle çalıştırıyorsunuz kartı. Bu da deli dehşet bir değer, karta zarar vermiş olma ihtimalinizi ben de düşünüyorum biraz. Ne zamandır böyle kullanıyorsunuz kartı? Overclock işlemi biraz ömür törpüler, özellikle 270+ verildiği zaman.
Neyse, bellek frekansı için 600+ ekstrem bir değer değil. Belleklerin zarar görmüş olma olasılığı düşük kısaca.
Bence biraz saçma ama sistem veya ekran kartı kendini fazla frekanstan korumak için voltaj kısıyor olabilir? Tabii bana da pek mantıklı gelmedi ama boş kalmasın diye ortaya atıverdim :D.

Daha önce 270MHz'de çalıştırıyordunuz galiba?
Sanarsın silikondan değil titanyumdan GPU var, 270+ ne yahu :D.
270MHz gerçekten yüksek bir değer, mobil 1050'nin fabrika çıkışı frekansını bilmiyorum ama aşağı yukarı 1980-2030MHz arası bir değerle çalıştırıyorsunuz kartı. Bu da deli dehşet bir değer, karta zarar vermiş olma ihtimalinizi ben de düşünüyorum biraz. Ne zamandır böyle kullanıyorsunuz kartı? Overclock işlemi biraz ömür törpüler, özellikle 270+ verildiği zaman.
Neyse, bellek frekansı için 600+ ekstrem bir değer değil. Belleklerin zarar görmüş olma olasılığı düşük kısaca.
Bence biraz saçma ama sistem veya ekran kartı kendini fazla frekanstan korumak için voltaj kısıyor olabilir? Tabii bana da pek mantıklı gelmedi ama boş kalmasın diye ortaya atıverdim :D.
Core Clock aynen belirttiğiniz aralıkta evet. Aslında amacım kartı GTX 1060 Mobile'a yaklaştırmaktı.

Hocam nereden baksanız OC'li olarak 2 senedir kullanıyorum ama sadece bu hazirandan beridir 250-270 Core ve 600 Memory ile kullanıyorum. Kart zarar görmüş olabilir diyorsunuz. Haklı sebeplerimiz var bencede bunu söylemek için.

Bellekler 600 ayarlandıktan sonra Core'u kıssam bile çalışmıyor. 600 den illa düşürmem gerekiyor. Sanırım bellekler de zarar gördü. :(

Sonda dediğiniz voltaj durumu doğru olabilir. Çünkü kendim de gözlemliyorum. 2012 MHz Core'a çıkınca birden voltaj sebebiyle yavaşlattığını belirtiyor ama voltaj sebebiyle yavaşlamadan da 2 3 saniye çalışıyor. Dolayısıyla voltajı alabiliyor sanırım. Dediğiniz gibi olabilir yani.
Core Clock aynen belirttiğiniz aralıkta evet. Aslında amacım kartı GTX 1060 Mobile'a yaklaştırmaktı.

Hocam nereden baksanız OC'li olarak 2 senedir kullanıyorum ama sadece bu hazirandan beridir 250-270 Core ve 600 Memory ile kullanıyorum. Kart zarar görmüş olabilir diyorsunuz. Haklı sebeplerimiz var bencede bunu söylemek için.

Bellekler 600 ayarlandıktan sonra Core'u kıssam bile çalışmıyor. 600 den illa düşürmem gerekiyor. Sanırım bellekler de zarar gördü. :(

Sonda dediğiniz voltaj durumu doğru olabilir. Çünkü kendim de gözlemliyorum. 2012 MHz Core'a çıkınca birden voltaj sebebiyle yavaşlattığını belirtiyor ama voltaj sebebiyle yavaşlamadan da 2 3 saniye çalışıyor. Dolayısıyla voltajı alabiliyor sanırım. Dediğiniz gibi olabilir yani.
Aslında 270'li kullanımı Curve ile sağlıyordum. Curve Editör biraz yardımcı bu konuda. Curve'süz çalışmıyor 270 de hocam.

Aslında 270'li kullanımı Curve ile sağlıyordum. Curve Editör biraz yardımcı bu konuda. Curve'süz çalışmıyor 270 de hocam.
Haziran ayından önce buna benzer değerlerle çalıştırmıyordunuz herhalde, değil mi?
Ben de benzer bir durum yaşıyordum biliyorsunuz, ama tam olarak aynı değil. Benim kart 200+ olarak hem bellekleri hem de çekirdeği çalıştırıyor fakat oyunlarda düşüyor. Aslında ortam sıcaklığı izin verirse oyuna girdikten bir süre sonra kart hala 55 derece altında oluyor ve frekans kısmıyordu...
Ne anlatıyorum ben? Konuya dönelim.
Frekansı azaltmazsanız crash yiyorsunuz diye tahmin ediyorum, doğru mudur? Bu kartın zarar görmüş olma ihtimalini arttırıyor bence, kart artık o yükü kaldıramaz olmuş gibi. Umarım zarar görmemiştir.

Bu arada iki tane sorum olacak.
Birincisi, o kartı nasıl soğutuyorsunuz?
İkincisi, "Curve" nedir?

Son düzenleme:

Bu laptop mobil GPU OC bilgi alanım dışında kalıyor fakat performansını mobil 1050 Ti'ya yaklaştırabilseniz bile yeterli diye düşünüyorum aslında, aksi takdirde söz konusu premium düzeydeki soğutma ve termal dizayn tasarıma sahip sağlam diyebileceğimiz dizüstü cihazlar dahi olsa ister istemez bu hız aşırtma limitleri uzun süreli stabil ve sağlıklı bir kullanım açısından belirli toleranslarla sınırlıdır diye düşünüyorum, ben bile mesela masaüstü 1060 6G kartıma +150'den fazla core clock veremiyorum yani +200'de de sorunsuz çalışıyor fakat çoğu zaman ağır yük bindiren uygulamaları çalıştırma esanasında başlangıçta sürekli kendini tekrarlayan çökmelere göz yummam gerekiyor ki belleklere +690 MHz şeklinde verdiğim sorunsuz hız aşırtma ile beraber almış aldığım performans aşağı yukarı benzer olduğu için en basitinden zorlamadan +150C/+690M şeklinde yoluma sıfır sıkıntı ile devam ediyorum tabii burada mobil 1050'nin çıkabileceği üst hız aşırtma limitleri noktasında herhangi bir fikrim olmadığı için bu şekilde bir kıyaslamayı referans alarak yanlış yönlendirmek de istemem ama bana verdiğiniz değerler biraz yüksekmiş gibime geliyor, yani kullandığınız termal soğutma için kullandığınız komponentlerin de ömür ve deformasyon oranını da etkilediğini unutmayın. Umarım herhangi bir ciddi zarar yoktur kartta 🙏

Son düzenleme:
Haziran ayından önce buna benzer değerlerle çalıştırmıyordunuz herhalde, değil mi?
Evet. 200 Core 500 Memory ile çalıştırıyordum. Sorunsuzca çalışıyordu.
Frekansı azaltmazsanız crash yiyorsunuz diye tahmin ediyorum, doğru mudur? Bu kartın zarar görmüş olma ihtimalini arttırıyor bence, kart artık o yükü kaldıramaz olmuş gibi.
Crash geliyor evet hocam. Kart Crash yiyince System İşlemi kaynak tüketimini arttırıyor. Yani Kernel'de saçma bir durum oluşmaya başlıyor. Sistemi tümden kapatıp açınca ise herşey düzeliyor.
Bu arada iki tane sorum olacak.
Birincisi, o kartı nasıl soğutuyorsunuz?
İkincisi, "Curve" nedir?
1)Önceden laptopun içinin fotoğrafını çekmiştim.
IMG_20210816_130051.jpg

Laptop'un içi bu şekilde. Neredeyse 4 senedir macununu da yenilemedim. Soğuyor valla bir şekilde. 😊

İşlemcinin üst kısmında soğutma bloğunun hizasında.

2) Curve Editör aslında MSI Afterburner'da bir sekme. Bu sekmede Voltaj ve Frekansı ayarlıyorsunuz. Misal 1063mV'de çalıştıracağı frekansı falan. Bazı Voltaj aralıklarına aynı frekansı vererek minik UV'ler yapmak da mümkün oluyor bu sayede. Ayarlamayı bilene süper bir şey.

MSI Afterburner üzerinde bulabilirsiniz. Core Speed'in yanındaki 📶 simgesi üzerine tıklayarak erişebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı