GTX 1050 monitör tavsiyesi

FCLivorno

Hectopat
Yer
Leningrad
Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe nedir? Ekran kartını değiştirmeyi düşünüyor musunuz?
Yok hayır. Vatan bilgisayardan daha önce başka bir ekran kartı almıştım ama bozulduğu için (o zaman 550 TL kadardı fiyatı) iade aldım ve fiyatlar arttığı için üzerine biraz daha para eklemek zorunda kalıp bunu almıştım. O yüzden değiştirmeyi düşünmüyorum. Biraz araştırdım ama karar veremediğim için buraya da yazdım. Bütçe olarak benim için 3000 TL üzeri olmaması gerek. Hatta 2000 bile üst sınır olsa daha iyi olur gibi 3000 bile çok fazla benim için şu an.
Gölgelenme derken? Monitörü film dışında kullanacak mısınız? Oyunlarda mesela.
Hızlı sahnelerde olan gölgelenmeler. Hareketin hızlı oldu anlarda titreme gibi oluşan şeyler yani. Mesela koşarken el kol hareketlerinde falan oluyor genelde. Tam tabiri nedir bilmiyorum. Oyun oynamıyorum. Oynasa da arkdaş gelince oynar o da çok öenmli değil benim için zaten TV'ye bağlıyorum öyle durumlarda PC'yi.

Ghosting oluyor o. Şu an kullandığınız model nedir?

Samsung LC27FG73FQMXUF 1ms 144Hz 27" Full HD HDMI Kavisli Gaming Monitör incehesap.com

Bu modeli öneririm. O gölgelenme hep olacak ama onu belirteyim. Film için alıyorsanız 144 Hz boşuna para vermeyin. Yeni gördüm oyun oynamadığınızı, tekrar model bakacağım.
Gölgelenme neden olacak ki hep? Çözümü yokmu yani? Evet Samsung ilk tercihim. Başka marka kullanmadığım için Samsung hep ilk tercihim oluyor.
Bakarım buna da evet bu marka da olabilir. Kaçırırmıyım bilmiyorum. Çünkü hemen alamam.

Piksellerin renklerini değiştirme hızıyla alakalı. Her zaman bir gecikme olacak. Şu an kullandığınız modeli belirtin ona göre bakayım. 32" 1080P için çok büyük olur. Kullandığınız modeli belirtin, bütçe aralığında karışık bir liste yapacağım.

O Viewsonic oldukça iyi ama 32" bence fazla büyük olur. Sorun yaratmıyorsa alınır.

Bu arada umarım aynı şeyden bahsediyoruz. Gri bir ekran açın ve farenizi hareket ettirin o ekran üzerinde. Farenin arkasında bıraktığı beyaz izi diyorsanız, evet o Ghosting.

Piksellerin renklerini değiştirme hızıyla alakalı. Her zaman bir gecikme olacak. Şu an kullandığınız modeli belirtin ona göre bakayım. 32" 1080P için çok büyük olur. Kullandığınız modeli belirtin, bütçe aralığında karışık bir liste yapacağım.

O Viewsonic oldukça iyi ama 32" bence fazla büyük olur. Sorun yaratmıyorsa alınır.
Şu an bunu kullanıyorum : SAMSUNG 24" LS24D300HS/UF 2 MS HDMI GAMING MONİTÖR - Vatan Bilgisayar (Ben Bimeks'ten almıştım. Kapanmak üzere olan bir mağazasından ve 450 TL'ye 2-3 yıl kadar önce)

27 ile 24 arasında belirgin fark yoksa 32 tercih ederim tabi ama bir katkısı olmayacaksa 27 inç olabilir tabi. Ama 24 inçten de pek farkı yoksa almak da anlamsız gelebilir.

2 ms GtG tepki süreli bir monitörden bile rahatsız oluyorsanız, yapacak bir şey çok fazla yok. Dediğim şeyi yapar mısınız? Ona göre devam edelim.

Arshdr-banding.png

Şu resime bakın bir de. Sol tarafta renk geçişleri akıcı değil. Belki de bunu demek istiyordunuz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı