GTX 1050 OC sistemde GTA V düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 11

Yavuzthegreat

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
4 x 2 Gb
Ekran kartı
Gtx 1050 OC
Anakart
H61M-D
İşlemci
i7-2600k
Merhaba.
GTA V oyununda sanırsam darboğaz yaşıyorum. GTX 1050 kart, i7-2600K işlemci ve 4x2 GB RAM'e sahibim.
GTX 1050 Max o FPS'i verir diyen arkadaşlar rica ediyorum kendilerini yormasınlar zira yaşadığım sorun "neden yüksek FPS almıyorum?" değil. Düşük ayarda da, orta ayarda da ve en yüksek ayarda da kalabalık bir alana girince GPU kullanımı yüklediğim görselde ki gibi düşüyor ve FPS birden düşüyor. Sabit alsam sıkıntı yok fakat dalgalı olması oyun zevkini baltalıyor. Kalabalık olmayan yerlerde ise GPU kullanımı 90-100 seviyesine çıkıyor ve FPS yükseliyor. Her zaman yüklediğim görselde ki gibi olmuyor bu fark. Bazen ikisi de %70 kullanımlara geliyor, bazen %50-60 seviyelerinde takılırken bazen ise CPU kullanımı daha yüksek oluyor. Oyun ayarları MSAA kapalı olmak üzere tüm ayarlar maksimuma çekilmiş şekilde. İşlemcimin Turbo Boost (3.80 GHz) ayarı ve Hyper threading ayarı açık. Oyunu FHD çözünürlükte oynuyorum.
İlk görsel gördüğünüz gibi kalabalık olmayan, denize bakan bir yerde. İkinci görsel ise şehre girdiğim zaman.

Dosya Ekleri

• boş alan.png
    boş alan.png
    3,3 MB · Görüntüleme: 53
  • dolu alan.png
    dolu alan.png
    3,8 MB · Görüntüleme: 60
CPU kullanımı GPU'dan fazla darboğaz oluyor grafikleri en yükeseğe çekin MSAA antialissing gibi V-Sync açın zaten monitörünüz kaç Hz SE o kadar FPS görüyorsunuzdur fazlası sistemi yorar ve oyunda araç trafiğini filan azaltın

CPU kullanımı GPU'dan fazla darboğaz oluyor grafikleri en yükeseğe çekin MSAA antialissing gibi V-Sync açın zaten monitörünüz kaç Hz SE o kadar FPS görüyorsunuzdur fazlası sistemi yorar ve oyunda araç trafiğini filan azaltın
Grafik ayarlarını en üste çektiğinde şehre girdiğindeki FPS daha da düşücek. O yüzden en yükseğe çekmesine gerek yok. Unutmayın ki oyunlardaki bazı grafik ayarları işlemci gücünü kullanır(Draw distance, LOD, particles, model kalitesi vs,).

Kalabalık alanda yük CPU'ya biner ve drop (ani FPS düşüşü) yaşanır.

Grafik ayarlarını en üste çektiğinde şehre girdiğindeki FPS daha da düşecek. O yüzden en yükseğe çekmesine gerek yok. Unutmayın ki oyunlardaki bazı grafik ayarları işlemci gücünü kullanır(Draw distance, lod, particles, model kalitesi vs,).

Hocam kalabalığı azaltsın dedim zaten ben Shadow FXAA gibi ayarlar için söyledim.

Hocam kalabalığı azaltsın dedim zaten ben Shadow FXAA gibi ayarlar için söyledim.
Grafikleri en yükseğe çekin demişsin o yüzden yazdım. Hele ki MSAA x4 o ekran kartının içinden geçer.

Kalabalık alanlarda işlemci darboğaz yapıyor sanki.

Sanırım. Fakat bu da akla farklı sorular getiriyor. Normalde i7-2600K, GTX 1050'den daha güçlü GPU'ları besleyebiliyor. Diyelim ki sorun kartta değil, işlemciye yük bindiği için oluyor. Eski tamam ama yine o yükü kaldırmayacak bir işlemci değil. En azından ben öyle biliyorum.

Sanırım. Fakat bu da akla farklı sorular getiriyor. Normalde i7-2600K, GTX 1050'den daha güçlü GPU'ları besleyebiliyor. Diyelim ki sorun kartta değil, işlemciye yük bindiği için oluyor. Eski tamam ama yine o yükü kaldırmayacak bir işlemci değil. En azından ben öyle biliyorum.
GTA V açık dünya bir oyun olduğundan böyle kaynaklanıyor. Yani çok fazla değişken var FPS'i etkileyecek. Sana şunu da söyleyeyim 12900KS + 3090Ti ile GTA V'te 160 FPS üstünde aldığında oyun crashleniyor ya da aşırı fazla takılmalar yaşanıyor. Yani asıl problem bir nevi oyun motorundan kaynaklanıyor.

Nüfus çeşitliliği, kalabalıklığı gibi ayarları dibe çekince yine değişmiyor. Bilhassa araç kullanıyorsam oluyor bu. MSAA gibi ayarları da açamam çünkü zaten en yüksek grafikte, bir de onu açarsam darboğaz olmasa bile 40 FPS yukarısını göremeyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı