GTX 1050 Sisteme 350W PSU Yeter mi?

19456

Kilopat
Makaleler
5
Merhabalar. Corsair VS450 Güç Kaynağım sisteme sürekli reset attırıyordu. Ben de bu durumu akrabama söyledim. Sağ olsun bana bir PSU verdi. Fakat yetip yetmediği konusunda emin değilim ve PSU 5-6 senelik gibi duruyor. Bir de merak ettiğim diğer konu, 60mm'lik sürekli tam devirde dönen fanı. Isındığı zaman PSU gücü keser mi? Yoksa sistemi de tehlikeye atar mı?

Sistemim;
i3 4170
Msi GTX1050 2GT O.C
Msi H81-M PRO VD
Kingston HyperX Savage 8GB 1600MHz DDR3 RAM
WD Blue 1TB HDD

IMG-20180706-WA0002.jpg
IMG-20180706-WA0001.jpg
IMG-20180706-WA0000.jpg

Son düzenleme:
12V çıkışı 264W. Bence hiç riske sokma sistemini. Çalıştırsan bile aşırı ses, ısınma ve zorlanma yapacaktır.

Şuradan bir güç tüketimi hesaplaması yapmanı öneririm: Cooler Master Power Supply Calculator

Bu doğrultuda PSU alman daha mantıklı ve PSU'nun 80+ sertifikalı olmasına özen göstermeni tavsiye ederim.

Edit: Mesela imzamdaki sisteme göre en az 446W PSU kullanmamı söylüyor fakat bende Seasonic 620W 80+ Bronze PSU olduğu halde sistemim, PSU'yu %80'lere varan oranlarda kullanıyordu ve bu sebeple de fan devri artıyor, ses yapıyordu. Çünkü 12V çıkışından aldığım değer 576W'tı. Bu da geriye sadece 130W kaldığını gösterir. Yani ortalama %80 tükettiğini görebildim ve PSU'yu değiştirdim. Bir de bunun elektrik, voltaj dengesini düşünürsen tüketim daha da dengesizleşebiliyor.

Bu sebeple 850W 80+ Gold bir PSU aldım ve kafam rahatladı. En ağır oyunlarda fan dahi açmıyor PSU. Kısacası birçok arkadaş PSU'ya yetsin gözüyle bakıyor. Yetmesine yeter de önemli olan kafa şişirmemesi ve sağlıklı bir enerji dağılımı verebilmesi.

Son düzenleme:
60mm' lik bir fanı var ve oyunda olmasam bile tam devirde dönüyor. Sesi rahatsız etmiyor. Havalar o kadar sıcak olmasına rağmen fazla bir ısınma da olmadı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı