GTX 1050 Ti düşük VRAM kullanımı

cemalycts

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle sistem özelliklerim.
Ekran kartı: ASUS GTX 1050 Ti 4 GB.
İşlemci: Intel i5-3570S 3.1 GHz.
RAM: 8196MB DDR3.
HDD: WDC WD1003FBYX-01Y7B0 ata device.
Anakart: American Megatrends b75.

Şimdi ise soruma geçiyorum.
Benim bilgisayarımın yaklaşık 1 yıl önce işletim sistemi çökmüştü. Bu olay olmadan önce çoğu oyunu kasmadan oynayabiliyordum. Tekrardan işletim sistemi yüklediğimde ise bilgisayarım oyunlarda eski performansı vermemeye başladı. Apex Legends, Hitman absolution oyunlarında kasma sorunu başladı. Ben ise uzun süredir neyin buna sebep olacağını arıyordum ancak bulamadım. Bu yüzden yardım etmeye karar verdim. (Bu arada çökmeden önce Windows 10'du hala da Windows 10 işletim sistemi)

Öncelikle MSI Afterburner üzerinden izleme yaptım ve oradaki bellek başlığının ne ile ilgili olduğunu buldum. Sanırsam VRAM o başlık. Benim bilgisayarım 4 GB RAM'i olmasına rağmen neden oyunda 1500 2000 MB kullanılıyor. Veyahut RAM'im 8 GB olmasına rağmen oyunda 4 5 GB kullanılıyor. Bazı zamanlar GPU kullanımı 85 90 hatta 95 iken bazı zamanlar ise 40 50'ye düşüyor ve CPU kullanımı da bunun tam tersi oluyor. Size soruyorum oyunlardaki düşük performansın sebebi bu değerler olabilir mi? Eğer bu değerler sorunsa ben bu sorunu nasıl çözeceğim?

Şimdiden okuyan dostlarıma teşekkür ederim.

Adsız.png

Adsız.png

Adsızss.png

Son düzenleyen: Moderatör:
1920X1080P yüksek grafiklerde oynuyorum. Darboğaz ne anlama geliyor tam bilmiyorum ama sanırım GPU az kullanılınca darboğaz deniyor. Benim gpum zaman zaman %95 kadar kullanılıyor ancak bazen düşüyor ve işlemci çok kullanılıyor anlamadım gitti. Ekran kartı driverlerim güncel.

Sanırsam bu oyun optimizasyon açısından kötü. Yarın gibi GTA 5 yüklemiş olacağım. Yükleyip MSI Afterburner ile değer izleyeceğim. Belki sıkıntı oyundadır.

1920X1080P yüksek grafiklerde oynuyorum. Darboğaz ne anlama geliyor tam bilmiyorum ama sanırım GPU az kullanılınca darboğaz deniyor. Benim gpum zaman zaman %95 kadar kullanılıyor ancak bazen düşüyor ve işlemci çok kullanılıyor anlamadım gitti. Ekran kartı driverlerim güncel.
Darboğaz işlemcinin ekran kartını besleyememesi durumudur. Aslında beslemesi gerekiyor fakat bilmiyorum. Farklı bir sorun olabilir.

Geri
Yukarı