GTX 1050 Ti için Zotac mı, MSI mı?

50-100 lira farkla ne aldığımızı konuşuyoruz. Uzaktan bakarsak, evet ikiside ekran kartı ve aynı işi görüyor. Ama yakına geldiğimizde 50-100 lira fazladan vererek aldığımız özellikleri iyi görebiliriz. Zotac ekran kartında olmayan ikinci fan, fanların altındaki büyük soğutma bloğu, ışıklandırma ve ek güç girişi (PCB üzerine sıkıştırılmış bileşenlerin ısınması, uzun vadede kartın soğutulması olayına hiç girmedim). Bu şekilde bakarsak aradaki farka değer mi? Yok, ben bunları istemiyorum (benim işime yaramaz) dersin ve almazsın. Bu iş bu kadar :) İsteyen alır, isteyen almaz. Herhangi bir firmanın ürünlerini satanlar gibi şu ürün iyidir bu kötü baskı kurmaya çalışmayın, komik duruma düşüyorsunuz.

MSI kartlar ısınıyormuş diyenler. MSI ısınıyor, yalan değil. Çünkü, 60 dereceye kadar (otomatik mod açıkken kullanırsanız) ekran kartının iki fanı da çalışmıyor. 60 dereceden sonra da (kendin ayarlamasını yapmadıysan) kartın fanları 800-1200 devir arasında çalışıyor (ihtiyaç duyarsa). Kartın fanları %100 ayarlandığında ise; 3400 RPM hızda dönüyor. Acaba testleri yapanlar "3400 RPM" hızda mı testleri yaptılar? Ben "Furmark" programı ile 1 saat stress testi yaptım ve kart en fazla 52 dereceyi gördü.

Fazla para veriyoruz acaba hata mı ettik? Bana sorarsan 100 lira fazladan para vermek hata değildir. Ek güç girişi olan modellerin seçilmesi daha doğrudur. Yapılan benchmark testleri genelde en yüksek ayarda yapılır. İki kart arasında atıyorum güç girişne sahip model "Ultra" ayarlarda 22 FPS alıyor, diğer güç girişsiz model ise 20 FPS alıyor. Sonuçta fark 2 FPS hiç birşey değil diyebilirsiniz. Ama oyunu oynanabilir ayarlara çektiğinizde bu 2 FPS fark artacak ve 10-12 FPS farka denk gelecek. Sonra aynı ekran kartını kullanıyoruz ben az FPS alıyorum :) Ayrıca kartı iyi soğutmadığınızda da GPU ısınır ve frekans düşülerine sebep olur. Bu da performansa yansır. Alacağınız iki fanlı ekran kartı sıkıntı çıkarmazken, tek fanlı modelde sıkıntı çıkabilir.

Ben marka önermiyorum (konuda ilk mesajımda resmin altında yazdım). Ucuz olanı al, pahalı olanı al da demiyorum. Hangisine para harcamak işine gelirse onu al. Ama bilerek al.

Ekleme: Kimseye sataşma yapmıyorum. Konuyu iyi okuyun. Alınan olursa özür de dileriz :)

@R-vizyon Hesaplısı yok ki, ben göremedim sitelerde. Fiyatlar bile aynı iken tek fanlı, küçük soğutma bloğu ve güç girişsiz, ayrıca frekansları düşük. Benim mantığıma MSI uyuyor bu durumda.

@R-vizyon Hesaplısı yok ki, ben göremedim sitelerde. Fiyatlar bile aynı iken tek fanlı, küçük soğutma bloğu ve güç girişsiz, ayrıca frekansları düşük. Benim mantığıma MSI uyuyor bu durumda.
"Fiyatlar bile aynı iken..." derken ne demek istediniz? Vatan fiyatları ile örnek vereyim.
Zotac GTX1050 Ti Mini 786,93
MSI GTX1050 Ti Gaming 913,44
MSI GTX1050 Ti Gaming X 953,66
Tabi bu fiyatlardan GTX1050 Ti satılmamalı aynı zamanda alınmamalı.

Piyasada araştırma yaparlarsa, aynı fiyata bile ürünleri bulabilirler. Tek bir yerden alışveriş yapıyorlarsa da fiyat farkı varmış gibi görünür. Kartlar arasında 50-100 lira var/yok zaten bu yüzden yazdım. Bazı yerlerde kart bulunmadığından fiyat farkları oluşabilir. İndirimi takip etmeliler.

@Gökhan Tekyıldırım birde hepsiburada.com'da fiyatlara bakınız. MSI gaming X modeli 845 lira.

upload_2017-7-22_12-13-23.png

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı