GTX 1050 Ti sistem için Linux önerisi

BartuCivas

Decapat
Makaleler
2
Yer
Kırklareli
Daha fazla  
Herkese merhaba, Windows zaman zaman gereksiz kasmasına çok sinir oluyorum.

Linux tabanlı bir işletim sistemine mi geçsem diye düşünüyorum, hangi işletim sistemini yüklemeliyim sizce?

AutoCAD, Adobe Photoshop vb. kullanabilmek istiyorum.
Steam de kullanmak istiyorum oyunlar için.

Ve bu yükleyeceğim işletim sistemi NVIDIA ekran kartları ile uyumlu olmalı.

Ekran kartım: NVIDIA GTX 1050 Ti.

Bu arada masaüstü bilgisayar kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Linux tabanlı bir işletim sistemine mi geçsem diye düşünüyorum, hangi işletim sistemini yüklemeliyim sizce?

Linux Mint NVIDIA ile sorunu yok birçok dağıtımda NVIDIA sorun çıkarıyor ayrıca Linux Mint Windows'a benzer ve çoğu şeyin grafik arayüzü vardır.

Autocad ve Adobe ürünlerini hiçbir linuxta kullanamazsın. wine gibi emülatorlar ile zar zor açarsın ama verimsiz olur. Alternatif programları kullanabileceksen deneyebilirsin. OpenCAD, Blender, Gimp, Krita vb. gibi. Tüm linux dağıtımları Nvidia uyumlu. Tamamen iş odaklı gideceksen Fedora kullanabilirsin. Daha kolay olsun dersen Ubuntu veya saf Debian kullan.

NVIDIA ekran kartı ile tam uyumluluk istiyorsanız Pop!_OS'e bakabilirsiniz. Unutmayın ki çoğu distro Windows kadar stabil değildir. Gerek oyun oynarken gerek Photoshop vb. uygulamaları wine ile kullanırken sorunlar yaşayabilirsiniz.

AutoCAD, Adobe Photoshop uygulamalarının Linux desteği yok ve Wine araçları ile de bazı eski spesifik sürümleri çalışıyorsa çalışıyor. Photogimp, FreeCAD gibi alternatiflerine yönelmelisin.
Eğer alternatifler ihtiyaçlarını karşılamıyorsa ve Linux kullanmak dualboot kurulum yapman en iyisi olur.
Linux Mint Cinnamon ve Pop!_OS dağıtımlarından hangisi hoşuna giderse kurabilirsin.

...Wine gibi emülatorlar...

Wine bir emülatör değildir, katmandır!

AutoCAD, Adobe Photoshop uygulamalarının Linux desteği yok ve Wine araçları ile de bazı eski spesifik sürümleri çalışıyorsa çalışıyor. Photogimp, FreeCAD gibi alternatiflerine yönelmelisin.
Eğer alternatifler ihtiyaçlarını karşılamıyorsa ve Linux kullanmak dualboot kurulum yapman en iyisi olur.
Linux Mint Cinnamon ve Pop!_OS dağıtımlarından hangisi hoşuna giderse kurabilirsin.

Wine bir emülatör değildir, katmandır!
Wine bir emülatördür katman değildir. Wine'nın katman olması için windowsun bir UNİX sistem olması gerekir. Örneğin FreeBSD'de linux uygulamaları çalıştırırsan bir katman aracılığı ile bunu yaparsın. Veya MacOS'ta İntel tabanlı macOS uygulamalarını kullanmak için Rosetta katmanını kullanırsın. (Tabiki çoğu unix sistemde sisteme göre açık kaynak kodlu ise eğer kaynak kodundan sistemine göre derleyerek katman kullanmaktan kurtulabilirsin)

Ek olarak wine'ın kendine emulator dememesinin sebebi işlemci ve ramde uygulamaları kendi programı altında çalıştırmak yerine ayrı ayrı işlemesidir. Orada bir kelime oyunu yapıyor ben diğer emülatörlerden hızlıyım vb. anlamında. Bir emulatörden ibaret.

Son düzenleme:
Wine bir emülatördür katman değildir. Wine'nın katman olması için Windows'un bir UNIX sistem olması gerekir. Örneğin FreeBSD'de Linux uygulamaları çalıştırırsan bir katman aracılığı ile bunu yaparsın. Veya MacOS'ta Intel tabanlı macOS uygulamalarını kullanmak için Rosetta katmanını kullanırsın.

Ortada sanallaştırılan herhangi bir şey yok hocam. Windows kütüphane istemlerini Linux'un kütüphane istemlerine çeviriyor.

Ortada sanallaştırılan herhangi bir şey yok hocam. Windows kütüphane istemlerini Linux'un kütüphane istemlerine çeviriyor.
İyi de bu da bir emülasyon işte. İlla wm olacak diye bişey yokki.

Geri
Yukarı