GTX 1050 Ti sistemde aniden güç kesiliyor

batuhan007

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda üst üste güç kesilmeleri başlamıştı. Özellikle 1-2 saatlik kullanımdan sonra üst üste tekrarlayan anlık güç kesintisi ve ardından bilgisayarın yeniden çalışmaya başlaması durumu. Memtest86 ile RAM testine bıraktım, hiçbir hata yoktu test sonucunda. Sistemimi tamamen sökerek kasa içini temizledim ve anakartı bir yumuşak fırça yardımı ile tozlardan arındırdım. Anakart üzerindeki kondansatörlerde herhangi bir şişme vs. durumu söz konusu değil. Lehimlerde kırılma, yanık parça vs. gözükmüyordu. Tekrar topladıktan sonra güç kesilme durumunu yeniden yaşadım. Birkaç kez FurMark ve Heavyload testi yaptım. Bu sırada bazen güç kesti bazen kesmedi. Sıcaklık değerleri normal. HWMonitor ile sürekli takip ettim bu işlemler sırasında. Son olarak PSU'nun yetersiz geldiğini (Colorsit 450W PSU) ya da bozulduğunu düşünerek yeni bir PSU (FSP HV Pro 550W) aldım. PSU elime geçene kadar sistemi yormayacak şeklide sadece video izleyerek güç kesme durumu yaşamadan kullandım ve bir sorun olmadı. Bugün PSU'yu sisteme taktım, sistem normal olarak açıldı, bir sorun yoktu. Hemen birkaç AIDA64 sistem kararlılık testi "Heavyload" ve "FurMark" programları ile test yapmaya başladım. Yaklaşık 10 dakika falan beklediğimde bir sorun olmadığını görünce testleri kapattım çünkü önceden herhangi testi başlattığım anda güç kesiyordu. Sorun çözüldü sanırım deyip Steam hesabımı açtım kütüphaneme girdim ve hop yeniden sistem güç kesti. Tekrar açıldıktan sonra AIDA64 ve Heavyload'ın GPU'yu %100 çalıştırmadığını farkedip "FurMark" ile bir test başlatıp GPU %100 kullanılırken işlemciyi de "Heavyload" ile %100 çalışmaya zorladım. Yaklaşık 5-10 dakika kadar çalıştı ve bir problem yaşamadım. Sonrasında birkaç 4K video açarak GTA V gibi oyunlara girerek test ettim yine sorun yaşamadım. Ayrıca "PassMark" programını indirip çalıştırdım ve yine herhangi bir güç kesme söz konusu değildi.

Sorunum neden kaynaklanıyor olabilir?

Anakart: ECS H81H3-M4.
İşlemci: i7 4790.
RAM: 2X 8 GB DDR3 1600MHz.
Power Supply: FSP hv Pro 550W.
Ekran kartı: Galax GTX 1050 Ti ex OC.
HDD: 2X 1TB 7200RPM.
SSD: Gigabyte 240GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Besleme derken hocam hangi parçadan bahsediyoruz. Anlayamadım. Şuanda pc 1333 mhz de ve yaklaşık 4 saattir felan reset atmadı.
yani örneğin ekran kartı mesfette sıkıntı vardır anakart mosfette sıkıntı vardır veya kondansatörde sıkıntı vardır illaha gözle bakınca arızalı olmayacak bir şart yok gizli bir arıza vardır ne yaparsan yap çözemezsin en ufak bir yüklemede kısa devre algılar kart kendini kitler makina

Yani örneğin ekran kartı mesfette sıkıntı vardır anakart mosfette sıkıntı vardır veya kondansatörde sıkıntı vardır illaki gözle bakınca arızalı olmayacak bir şart yok gizli bir arıza vardır ne yaparsan yap çözemezsin en ufak bir yüklemede kısa devre algılar kart kendini kitler makine

Şimdi anladım hocam. Onun içinde kısa devre kontolü yapmak lazım tüm parçalara multimetre ile o da şu anda elimde yok işte.
Anladığım kadarıyla problem RAM belleklerden kaynaklı fakat bu denli bir saçmalık görmedim. Yeni PSU aldım 500W FSP marka. RAM bellekleri BIOS üzerinde Auto modda 1333MHz'de çalışıyor. RAM belleğin üzerindeki marka model etiketine baktığımda 1600MHz yazdığını görüyorum bu yüzden BIOS üzerinden 1600 seçeneği direkt olmadığı için XMP adlı seçeneğe alıyordum bellek hızını. Sonradan fark ettim ki sistem bu reseti attıktan sonra sadece bu RAM ayarını sıfırlıyor kendi kendine. Çözemediğim şey bu noktada RAM bu özelliği zaten kendi destekliyor yani burada bir hız aşırtma söz konusu olmuyor. Anakartta 1600MHz RAM'lerle çalışabiliyor. Sorun ne anlamıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı