GTX 1050 Ti sisteme işlemci önerisi

Dostum bu konuda söyle söylemek istiyorum 1080PDE bu i3 7100 ile 1050 Ti darboğaz yapmaz ama sen bilirsin yine de başka bir sıkıntı olabilir daha önce var mıydı böyle bir sıkıntı?
Cidden mi ben işlemciden düşünüyorum çünkü ekran kartı performansı iyi ama işelmci ne kadar iyi bilemiyorum mesela YouTube'dan bir oyunun videosunu izliyorum adamın sistemi benimkiyle aynı oyun akıyor adamda ama ben oynadığımda FPS düşmesi gibi şeyler yaşıyorum bu sebebten işlemcinin darboaz yaptığını düşünüyorumdum siz yazmadan önce sence buınun sebebi ne? Nasıl düzeltirim bilgisayarı daha 2 gün önce sıfırladım W11'e geçiş yaptım ve de bilgisayarda biraz yüksek bellek kullanımı var 8 GB RAM var RAM'i 16 ya yükselteceim mesela bunu yazarken bile sadece Discord ve Google açık 3 tane sekme açık Google'da ve %50 bellek kullanımı var.
Peki sence FPS düşmesi yememin sebebi ne? Mesela YouTube'dan izlediğim videolarda benim sistemimle aynı bir kişi bir oyunu oynuyor 60 FPS sabit gidiyor ama mesela bende FPS düşüşü oluyor sence sebebi ne yardımın için sağ ol bu arada :D ve de işlemci yükseltmemi öneriyor musun?

Son düzenleme:
Cidden mi ben işlemciden düşünüyorum çünkü ekran kartı performansı iyi ama işelmci ne kadar iyi bilemiyorum mesela YouTube'dan bir oyunun videosunu izliyorum adamın sistemi benimkiyle aynı oyun akıyor adamda ama ben oynadığımda FPS düşmesi gibi şeyler yaşıyorum bu sebebten işlemcinin darboaz yaptığını düşünüyorumdum siz yazmadan önce sence buınun sebebi ne? Nasıl düzeltirim bilgisayarı daha 2 gün önce sıfırladım W11'e geçiş yaptım ve de bilgisayarda biraz yüksek bellek kullanımı var 8 GB RAM var RAM'i 16 ya yükselteceim mesela bunu yazarken bile sadece Discord ve Google açık 3 tane sekme açık Google'da ve %50 bellek kullanımı var.

Peki sence FPS düşmesi yememin sebebi ne? Mesela YouTube'dan izlediğim videolarda benim sistemimle aynı bir kişi bir oyunu oynuyor 60 FPS sabit gidiyor ama mesela bende FPS düşüşü oluyor sence sebebi ne yardımın için sağ ol bu arada :D ve de işlemci yükseltmemi öneriyor musun?

Darboğaz demek işlemcinin ekran kartını besleyememesı demek en iyi işlemciyide taksan sen kullandığın ekran kartının performansı ne kadarsa o kadarını alırsın ama ıslemcın ekran kartından güçlü değilse işlemcin ekran kartının performansını frenler. Bu yuzden örnegiğin videoda adam 10 nesil bir işlemci ile 50 FPS alıyorda snn 45 FPS vermesi diğer bileşenlerden kaynaklı olabilir sebebi sanırım tek slot 8 GB RAM kullanıyorsun ve bu yuzden Dual Channel olarak kullanamıyorsun bu da bazı oyunlarda 5 FPS kadar kayıp ya da anlık FPS dususu yapar ya da normal SSD değil de HDD kullanıyorsun drop giriyordur HDD oyunun verılerını belleğe yazamayacak kadar yavastır kı bu genelde buyuk oyunlarda olur HDD belleğe veri hızında yetısemıyor ve anlık drop yemene sebep oluyordur ayrıca temız format her zaman çözüm değil işlemci temizliği PC temizliğide önemli sıcaklık değerlerini kontrol et güncel sürücü değil de yayınlanan en kararlı sürücüyü kur DirectX gibi yazılımları güncelle ayrıca bahsı gecen oyunlar Online oyunlar ise bazı oyunlar güncelleme aldıkca eski sistemlerde performans kaybı yasarsın bugün Valorant'ta 60 FPS sabıt alıyorsundur 6 ay sonra alamazsın gibi düşün o izlediğin videoların yayınlanma tarıhlerıne bır bak :)

@MaNsİoN35 açtım

Beni etiketlerseniz.

Tabii ki şiddetle öneriyorum. RAM yükseltmeside tavsiye ederim.

Beni etiketlerseniz.

Tabii ki şiddetle öneriyorum. RAM yükseltmeside tavsiye ederim.

Teşekkürler önerilerin için mesela 10400F almayı düşünüyorum ana kartım ASUS Prime B250M-K ana kartında değişmesi gerek mi?
Darboğaz demek işlemcinin ekran kartını besleyememesı demek en iyi işlemciyide taksan sen kullandığın ekran kartının performansı ne kadarsa o kadarını alırsın ama ıslemcın ekran kartından güçlü değilse işlemcin ekran kartının performansını frenler. Bu yuzden örnegiğin videoda adam 10 nesil bir işlemci ile 50 FPS alıyorda snn 45 FPS vermesi diğer bileşenlerden kaynaklı olabilir sebebi sanırım tek slot 8 GB RAM kullanıyorsun ve bu yuzden Dual channel olarak kullanamıyorsun bu da bazı oyunlarda 5 FPS kadar kayıp ya da anlık FPS dususu yapar ya da normal SSD değil de HDD kullanıyorsun drop giriyordur HDD oyunun verılerını belleğe yazamayacak kadar yavastır kı bu genelde buyuk oyunlarda olur HDD belleğe veri hızında yetısemıyor ve anlık drop yemene sebep oluyordur ayrıca temız format her zaman çözüm değil işlemci temizliği PC temizliğide önemli sıcaklık değerlerini kontrol et güncel sürücü değil de yayınlanan en kararlı sürücüyü kur DirectX gibi yazılımları güncelle ayrıca bahsı gecen oyunlar Online oyunlar ise bazı oyunlar güncelleme aldıkca eski sistemlerde performans kaybı yasarsın bugün Valorant'ta 60 FPS sabıt alıyorsundur 6 ay sonra alamazsın gibi düşün o izlediğin videoların yayınlanma tarıhlerıne bır bak :)

Anladım peki önerilerin neler şu anki sistemim için overclock falan gerek mi?

Teşekkürler önerilerin için mesela 10400F almayı düşünüyorum ana kartım ASUS Prime B250M-K ana kartında değişmesi gerek mi?

Evet gerek var. Çipseti H410, H510, H470, H570, B460, B560, Z490, Z590 Çipsetli anakartlar uyumlu olanlar. O işlemiye uygun olan anakart çipsetleri ise:

H410, H510, B460, B560'dır.

Size kalmış. Bence RAM.
Teşekkürler bu konuyu kapatıyorum önerilerin için çok sağ ol önce RAM'i 16 ya yükselteceğim sonrada yılbaşı indirimlerinde i5 10400F'yi almayı düşünüyorum sağ ol yardımın için:) bir de başka bir konu açacağım seni etiketlerim bakarsan çok sevinirim :) moderatörler konuyu kapatabilir mi lütfen.

Yeni konular

Geri
Yukarı