GTX 1050 Ti Tearing (Yırtılma) Sorunu

Jasanayaka

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda oyun oynarken ve video izlerken screen tearing (ekran yırtılması) sorunu yaşamaktayım.
Düzeltmek için internette araştırma yaptım, önerilenlere göre Nvidia ayarlarından Düşey Senkronizasyon'u açmam gerekiyormuş. Bu ayarı açtığımda sorun çözüldü fakat oyunlarda FPS drop girmeye başladı. Örneğin Fortnite'da FPS'im 60'a sabitlendi, arada bir 40 oluyor, 30 oluyor, kısacası aşırı drop giriyor. En basitinden Zula bile sistemimde kasmaya başladı.
Düşey Senkronizasyon ayarını kapattığımda bu drop sorunlarım çözülüyor, FPS'im 150-200'lere kadar dayanıyor fakat aşırı rahatsız edici bir şekilde ekran yırtılması oluyor.
FPS'i sabitlemeden, bu sorunu nasıl çözebilirim? Teşekkürler.

Sistem Özellikleri:
  • i5-4460 3.2GHz
  • 8GB DDR3 RAM
  • Gigabyte H81M-DS2 Anakart
  • GTX 1050 Ti 4GB (Asus)
  • 120GB SSD + 1TB HDD
  • Windows 10 Pro Sürüm 1809 (Güncel & Orijinal)

Dosya Ekleri

• Nvidia.PNG
    Nvidia.PNG
    27,2 KB · Görüntüleme: 200
Kardeşim doğru biliyorsam o ''düşey senkronizasyon'' değil ''dikey senkronizasyon'' olacaktı. GTA gibi bir oyuna girersen görebilirsin ve o ayarı açman şunu sağlar; ekran kartının yenilenme hızı ile monitörünün yenilenme hızını sabitler genelde bu altmıştır.

Kardeşim doğru biliyorsam o ''düşey senkronizasyon'' değil ''dikey senkronizasyon'' olacaktı. GTA gibi bir oyuna girersen görebilirsin ve o ayarı açman şunu sağlar; ekran kartının yenilenme hızı ile monitörünün yenilenme hızını sabitler genelde bu altmıştır.
Nvidia ayarlarında düşey senkronizasyon diye geçiyor. İkisi de aynı şey değil mi zaten?
Benim sorunum bu yırtılma işini çözmek fakat FPS'in 60'a sabitlenmesini engellemek.
Yani Dikey Senkronizasyon ayarını kullanmadan bu sorunu çözemez miyim?

Asus VX239, 60Hz.
60 Hz'de yırtılmaların olması gayet basit. Akabinde dikey senkronizasyon'u açtığında, 100 FPS'ten Monitörün tazeleme hızı olan 60 FPS'e kadar iner. Dolayısıyla ekran kartı kullanımı düşecektir. Aslında Normal bir durum. Ama FPS düşüşleri için minumum 75hz monitör almalısınızki, Vsync'i açtığınızda 100 FPS'den 60'a değil 75'e sabitlensin. Ayriyetten i5-4460 GTX1050 Ti için darboğaz yaşatacaktır.

60 Hz'de yırtılmaların olması gayet basit. Akabinde dikey senkronizasyon'u açtığında, 100 FPS'ten monitörün tazeleme hızı olan 60 FPS'e kadar iner. Dolayısıyla ekran kartı kullanımı düşecektir. Aslında normal bir durum. Ama FPS düşüşleri için minimum 75Hz monitör almalısınızki, V-Sync'i açtığınızda 100 FPS'den 60'a değil 75'e sabitlensin. Ayriyeten i5-4460 GTX1050 Ti için darboğaz yaşatacaktır.

Peki i5-7500 ile GTX 1060?

@AtakanGuney Düşey ve dikey aynı anlama gelmekte.

Ayriyetten i5-4460 GTX1060 için darboğaz yaşatacaktır.

1060'tan bahseden yok, ki bahsedilse bile o işlemci yeterli olacaktır. Ben yıllarca 60Hz monitör kullandım. Yıltılma yaşamadım. Hatta 75Hz kullanan arkadaşımda yırtılma gördüğüm oldu. Ekran kartından, yazılımından hatta monitörden bile kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak isim değil, size o markanın o modelinin ufak hatalı modeli denk gelmiştir demek istiyorum.

1060'tan bahseden yok, ki bahsedilse bile o işlemci yeterli olacaktır. Ben yıllarca 60Hz monitör kullandım. Yıltılma yaşamadım. Hatta 75Hz kullanan arkadaşımda yırtılma gördüğüm oldu. Ekran kartından, yazılımından hatta monitörden bile kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak isim değil, size o markanın o modelinin ufak hatalı modeli denk gelmiştir demek istiyorum.
1060 dan bahseden görmediyseniz söyleyeyim
@Silinen üye
nın yorumunu dikkatlice okursanız görebilirsiniz.

O mesajımı düzelttim. Bu arada o işlemci bal gibide darboğaz yapacaktır. İ7-3770 kullanıyorum, RX570'de özellikle işlemci bazlı oyunlarda darboğazın dibine batıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı