GTX 1050 Ti Tearing (Yırtılma) Sorunu

Jasanayaka

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda oyun oynarken ve video izlerken screen tearing (ekran yırtılması) sorunu yaşamaktayım.
Düzeltmek için internette araştırma yaptım, önerilenlere göre Nvidia ayarlarından Düşey Senkronizasyon'u açmam gerekiyormuş. Bu ayarı açtığımda sorun çözüldü fakat oyunlarda FPS drop girmeye başladı. Örneğin Fortnite'da FPS'im 60'a sabitlendi, arada bir 40 oluyor, 30 oluyor, kısacası aşırı drop giriyor. En basitinden Zula bile sistemimde kasmaya başladı.
Düşey Senkronizasyon ayarını kapattığımda bu drop sorunlarım çözülüyor, FPS'im 150-200'lere kadar dayanıyor fakat aşırı rahatsız edici bir şekilde ekran yırtılması oluyor.
FPS'i sabitlemeden, bu sorunu nasıl çözebilirim? Teşekkürler.

Sistem Özellikleri:
  • i5-4460 3.2GHz
  • 8GB DDR3 RAM
  • Gigabyte H81M-DS2 Anakart
  • GTX 1050 Ti 4GB (Asus)
  • 120GB SSD + 1TB HDD
  • Windows 10 Pro Sürüm 1809 (Güncel & Orijinal)

Dosya Ekleri

• Nvidia.PNG
    Nvidia.PNG
    27,2 KB · Görüntüleme: 200
1060 dan bahseden görmediyseniz söyleyeyim
@Silinen üye
nın yorumunu dikkatlice okursanız görebilirsiniz.

Keşke sayfayı sürekli yenileseniz. Ben yazdıktan sonra yanlış yazdığını görüp o uzun, yanlış bilgiler içeren yorumunu silmiş/düzenlemiş. Ben sadece bir cümleyi alıntıladım orada.

O mesajımı düzelttim. Bu arada o işlemci bal gibide darboğaz yapacaktır. İ7-3770 kullanıyorum, RX570'de özellikle işlemci bazlı oyunlarda darboğazın dibine batıyorum.

Dediğim gibi kötü modeller olabiliyor. Dediğiniz gibi zaman zaman olmaları gözlenebilir. Ama normal şartlar altında darboğaz yapması beklenmeyecek parçalar.

Keşke sayfayı sürekli yenileseniz. Ben yazdıktan sonra yanlış yazdığını görüp o uzun, yanlış bilgiler içeren yorumunu silmiş/düzenlemiş. Ben sadece bir cümleyi alıntıladım orada.
Düzelttiğim nokta sadece GTX 1060 yerine GTX 1050 Ti yazmak oldu.
Peki i5-7500 ile GTX 1060?
O arkadaşa yazmıştım. Size gelirsek İ5-7500 ile GTX 1060 darboğaz yapmayacaktır. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı