Çözüldü GTX 1050 Ti ve R3 1300X Oyun İçi FPS Düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

shell32.dll

Kilopat
Sistemim aşağıda, öncelikle söylemeliyim ki; BIOS'um, Chipsetim, Ekran Kartım güncel. Hatta temiz kurulum yapalı maksimum 3 saat oldu. Sorunum şu ki "Playerunknown's Battlegrounds"da sistemimde anlık droplar meydana geliyor. Bu da oyunu oynanamaz kılıyor. Tüm önerilerinizi dikkate almaya çalışacağım. Lütfen konuyla ilginiz yoksa yorum yapmayın.
  • Gigabyte G1 Gaming GTX 1050 Ti
  • AMD Ryzen 3 1300X
  • MSI B350m Gaming Pro
  • Kingston HyperX 8GB DDR4 2666MHz
Bana sorun bellek kaynaklı gibi görünüyor. Ama yorumlarınızı almak isterim. Ayrıca upgrade tavsiyeleri de verebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır boot edecektir. Ona bakarsak @Tolga Samet 3800 MHz OC yapmazdı değil mi? Eki Görüntüle 517674
Sizin baktığınız R7 3700X işlemcisinin özellikleri. Benim yazdığım R3 1300X işlemcisinin özelliği ve kullanıcımız R3 1300X modelini kullanıyor.
Kesin kararınız nedir? Eğer uygunsa RAM hız aşırtma deneyeceğim.
Şiddetle önermiyorum! Sorumluluk size aittir. RAM'iniz ve işlemciniz maksimum 2666 MHz destekliyor boot etmeyecektir. Etse de ömrü kısalacaktır ve sistemin anlık kapanma, mavi ekran ve donanım yakmaya kadar gidebilecek bir soruna yol açabilecek bir hataya sebep olabilecektir. Yine de sizin kararınız. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam konuda sorun çıkmayacağı söylenmiş fakat AMD'nin sitesinde 2667mhz görülüyor maksimum frekans. Ne yapacağımı bilemiyorum şuan..
O maksimum frekans değil önerilen frekanstır. İsterseniz 5133 bile yapabilirsiniz. Tabii ki anakart destekliyor ise. Ayrıca arkadaşın tezini çökertmek amacı ile 1.35V ile 3000 MHz çalıştırabilirsiniz. Zaten arkadaş haklıysa (Gülüyorum) sistem boot etmez ve BİOS' u açıp eski haline getirirsiniz.

O maksimum frekans değil önerilen frekanstır. İsterseniz 5133 bile yapabilirsiniz. Tabii ki anakart destekliyor ise. Ayrıca arkadaşın tezini çökertmek amacı ile 1.35V ile 3000 MHz çalıştırabilirsiniz. Zaten arkadaş haklıysa (Gülüyorum) sistem boot etmez ve BİOS' u açıp eski haline getirirsiniz.
Deniyorum hocam beklemede kalınız..
@RevDeisDou Hocam 3000mhz sorunsuz çalışıyor şuan. Ancak farkettim ki sorun CPU ile ilgili, CPU overclock tavsiyeleriniz nelerdir?

Son düzenleme:
Deniyorum hocam beklemede kalınız..
@RevDeisDou Hocam 3000mhz sorunsuz çalışıyor şuan. Ancak farkettim ki sorun CPU ile ilgili, CPU overclock tavsiyeleriniz nelerdir?
1.32V verip 3.6 GHz deneyin. Stok soğutucu en fazla bu seviyede yeter. Eğer bu hızda sorunsuz çalışırsa voltaj düşüre düşüre inin en son hata verdiği voltajın 1 üstünü verin. Mesela 1.27V hatalıysa 1.275 veya 1.28V deneyin.

BIOS üzerinden veremiyorum. Dediğiniz gibi Ryzen Master'la deneyeceğim.
@RevDeisDou Hocam Ryzen Master üzerinde işlemci şuan zaten 3.6ghz'de çalışıyor..
3.8 GHz deneyebilirsiniz lakin önerim az voltajda boost hızında sabit tutmaktır. Örnek benim Ryzen 5 2600 işlemcim. 1.2V 3.9 GHz kullanıyorum. Game mode diye bir profil olması lazım. Size önerim o profili seçip inebileceğiniz kadar voltaj inmeniz. Deneye deneye görüceksiniz. Prime95 testini stok soğutucu ile kaldırmayabilir bu yüzden işlemci 92-93 dereceye kadar gelirse testi kapatın kısmi olarak başarılı sayılırsınız. İyi denemeler. Ben zahmete girmek istemem diyorsanız direkt game modunu ellemeden kullanın lakin önermem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı