GTX 1050 Ti'lı Sistem Yükseltilmeli mi?

FrontierEagle

Kilopat
Yer
Hatay/İskenderun
Selamlar iyi forumlar,

Bir süredir para biriktiyordum 1300 TL'ye kadar biriktirdim devam da edeceğim. Ama sistemim de güncelleme yapmak istiyorum ve kararsız kaldım şu an. GTX 1660 Ti ya da GTX1660 almak istiyorum. Fakat işlemcim ve anakartımın çok güncel olmadığını düşünüyorum ekran kartı almadan önce onlara mı güncelleme yapayım? Yoksa ekran kartını mı?

Sistemim:
KASAM.PNG

İşlemcimi i5-7400 olarak Aralık 2018 değiştirdim ve pişmanım aslında keşke öyle yapmasaydım. Şimdi sizlere soruyorum ekran kartı mı? Yoksa anakart ve işlemci mi? Her iki durumda da güç kaynağım yetecek mi? Değiştirmem gerekecek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsen ben gtx 1050 tilı laptop kullanıyordum bana kartın artık düşük performans vermeye başladığını fark ettim gtx 1660 ti sistem aldım. İşlemcin nasıl bilmiyorum tabi ama darboğaz yoksa gtx 1660 ti almalısın.

İ5 7400 işlemci kötü bir işlemci değil. GTX 1060 ile kullanıyorduk otomatik Turbo ile 3.5 GHZ ile darboğaz sözkonusu değildi. Hatta işlemciyi fazla kullanmıyordu bile. GTX 1660Ti ile %1 %5 darboğaz yapacaktır 1080p oyunlarda. Bu sorunu oyunları ultra veya yüksek ayarlarda oynarsanız çözersiniz. 1660Ti almanızı tavsiye ederim.

İ5 7400, GTX 1660 Ti ile falan da darboğaz yapar büyük ihtimalle. Bence idare edin sisteminiz hala yeterli. Paranızı biraz daha arttırdığınızda İ7 6700, RX 5700 falan yaparsınız.
Ben bu ikili ile ilgili bir çok video izledim çok bir şey göremedim. i7-6700 önermişsiniz fakat ben sistemi güncel tutmak istiyorum acaba önerme sebebinizi öğrenebilir miyim?

Ben bu ikili ile ilgili bir çok video izledim çok bir şey göremedim. i7-6700 önermişsiniz fakat ben sistemi güncel tutmak istiyorum acaba önerme sebebinizi öğrenebilir miyim?
Anakart masrafına girmeyin diye önermiş. Bizzat kullanıyorum 6700'ü RX 580 ile. Kullanımı yüzde 50'yi geçmiyor yüzde 50'yle bile ekran kartımı besleyebiliyor. BF5 için geçerli bu durum. Diğer oyunlarda yüzde 30-40 oluyor en fazla. İ7 7700'de alabilirsiniz. Ama 7700 veya 6700 parasına B450+R5 2600 toplanabilir. Fakat bu sefer en az 3000MHZ RAM almalısınız çünkü Ryzen'de RAM MHZ'si çok önemlidir. Ne yapacağınız tamamen size kalmış fakat ben olsam 6700 veya 7700 alırdım. Çünkü RX 580 kartımdan sonra AMD'den soğudum ve performans'tan yarı yarıya kaybedeceğimi bilsem bile 1650 almadığımın pişmanlığı içerisindeyim. PSU'yu emdi bitirdi kaç W çekiyorsa artık daha üstüne 550TL'de PSU aldım.

Assassins Creed, GTA V, Rise of The Tomb Rider gibi oyunları oynuyorsanız 1660 TI ile 7400 darboğaz yapıyor görüldüğü gibi ama FPS oyunlarında yapmaz.
Anlık takılmalar ve FPS droplar yaşayabilirsiniz. Şu sisteme sadece 1660 alsanız yeter bence, bir kaç yıl götürür sistemi. İkinci el düşünürseniz 6 GB 1060 alınabilir.

Bir de 8 GB RAM ve SSD ekleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı