GTX 1050 ve i3-8100 darboğaz yapıyor

kıvanc_

Centipat
Tüm oyunlarda neredeyse işlemcim ekran kartımdan çok kulanılıyor.

Sistemim.
Ekran kartı: MSI GTX 1050 2 GB Gaming X.
İşlemci: i3 8100.
RAM: 8 GB 2400MHz.
Anakart: MSI H310M PRO VD.
Depolama: 1TB HDD (modelini bilmiyorum)
PSU: Everest 500W.

İşlemci soğutucum stok ama ne işlemci ne de ekran kartı ısınmıyor fazla. Zaten sorunun ısınmadan olduğunu düşünmüyorum.
Tüm sürücülerim, BIOS bile güncel. Format denedim, gene olmadı. Ayarları Ultra'ya aldığımda ekran kartı kulanımı %99 çıkıyor ama arada bir sıklıkla %0 düşüp gene düzeliyor, bu da FPS düşüşüne neden oluyor ve oyun oynayamıyorum. Online oyunlarda özelikle oluyor.

500W bir güç kaynağı o sistem için ucu ucuna zaten.
Sorunun sebebi bu değil, 500W bu sistem için normal şartlarda fazla bile. İşlemci 50W altında kalıyor, ekran kartı GTX 1050 Ti dahi olsa, 75W'ın altında kalıyor. 12V kanalından 200W veren 250-300W kaliteli bir PSU olsa dahi yeterli.

Sorun burada Everest PSU'ların stabil güç sağlayamaması. Bunun temel sebebi de voltajı düzgün regüle edememeleri / iletememeleri.

Evet, 300-350W yeterli olur. Sorunda bu zaten. Güç kaynağının kalitesizliğinde.
Sorunun sebebi bu değil, 500W bu sistem için normal şartlarda fazla bile. İşlemci 50W altında kalıyor, ekran kartı GTX 1050 Ti dahi olsa, 75W'ın altında kalıyor. 12V kanalından 200W veren 250-300W kaliteli bir PSU olsa dahi yeterli.

Sorun burada Everest PSU'ların stabil güç sağlayamaması. Bunun temel sebebi de voltajı düzgün regüle edememeleri / iletememeleri.

Artı -2 Eksi
HDD darboğazını ben de ilk defa duydum.
Konudaki duruma göre; HDD'nin girdi / çıktı (IOPS) işlemlerini istenen sürede yerine getirememesine HDD darboğazı denebilir. Bu da oyunlarda anlık takılmaları yaşatacağı için, FPS düşüşü görülmesi normaldir.

Diğer bir durum; HDD ve SSD arasında dosya aktarırken (IOPS sınırına takılmadığını varsayalım) HDD'nin düşük yazma ve okuma hızlarından dolayı, yine HDD darboğazı yaşanmış olur.

Teşekkür ederim açıklamanız için, Samsung SSD bile darboğaz yapabilir mi?
Sınırları daha fazla zorlarsanız, maalesef evet. Ancak bir oyunda yaşamanız pek olası değil. DRAM içerdikleri için, diğer uygun fiyatlı SSD'lere göre çok daha iyi sonuçlar çıkartıyorlar.

Konudaki duruma göre; HDD'nin girdi / çıktı (IOPS) işlemlerini istenen sürede yerine getirememesine HDD darboğazı denebilir. Bu da oyunlarda anlık takılmaları yaşatacağı için, FPS düşüşü görülmesi normaldir.

Diğer bir durum; HDD ve SSD arasında dosya aktarırken (IOPS sınırına takılmadığını varsayalım) HDD'nin düşük yazma ve okuma hızlarından dolayı, yine HDD darboğazı yaşanmış olur.
aynen öyle hddye kurduğum oyunlarda anlık fps drop yiyorum ama kötü bir oyunda bile olsa, sistem ekran kartı 1660 super.

Benchmark testlerini paylaşma imkanın var mı? Ayrıca senin güç kaynağında yukarıdaki arkadaştan daha beter.
Hocam video yüklenmiyor sosyale ekran alıntısı attım. Ama şunu diyeyim, test sırasında GPU LOAD 100% idi.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-10-25 030856.png
    Ekran görüntüsü 2020-10-25 030856.png
    21,4 KB · Görüntüleme: 47

Geri
Yukarı