GTX 1050 Ti ve i3 8100 darboğaz sorunu

Melihcn

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba iyi günler. Sistem bilgilerim aşağıdaki gibi herkese sordum bu işlemci ve bu ekran kartının darboğaz yapması imkansız dedi ama nedense yapıyor. 3-4 ay önce başladı bu darboğaz. Fotoğraftaki daha normal hali işlemci kullanımı bazen %99'a kadar çıkıyor. Bilgisayarcıya sordum SSD alman gerekiyor dedi aldım taktım gene düzelmedi lütfen yardım edebilir misiniz?

873b2826-3885-4c33-bda7-3cec9b1c68fb.jpg
sistem.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir oyuna gir. Bütün ayarları en düşüğe al ve FPS bak, nasıl duru mu? Ve tekrar ayarları en yüksege alarak deneyin FPS'i görün. Eğer ki düşük ayardayken az FPS alırsanız darboğazı görmüş olursunuz.

Bu arada denildigi gibi o işlemci o ekran kartına darboğaz etmesi sıfır. Temiz bir format atmanızı öneririm.

Herhangi bir oyuna gir. Bütün ayarları en düşüğe al ve FPS bak, nasıl duru mu? Ve tekrar ayarları en yüksege alarak deneyin FPS'i görün. Eğer ki düşük ayardayken az FPS alırsanız darboğazı görmüş olursunuz.

Bu arada denildigi gibi o işlemci o ekran kartına darboğaz etmesi sıfır. Temiz bir format atmanızı öneririm.
Zaten SSD alınca format attım. Dediginiz yöntemi de uyguladım. Az FPS alıyorum darboğaz var yani?

Merhaba iyi günler. Sistem bilgilerim aşağıdaki gibi herkese sordum bu işlemci ve bu ekran kartının darboğaz yapması imkansız dedi ama nedense yapıyor. 3-4 ay önce başladı bu darboğaz. Fotoğraftaki daha normal hali işlemci kullanımı bazen %99'a kadar çıkıyor. Bilgisayarcıya sordum SSD alman gerekiyor dedi aldım taktım gene düzelmedi lütfen yardım edebilir misiniz?

Eki Görüntüle 458792Eki Görüntüle 458793
LOL gibi ekran kartına yüklenmeyen bir oyunda bu normal bir şey. Diğer oyunlarda sorun yoksa bir anormallik göremedim. Drop oluyorsa FPS değerini monitör Hz değeriyle (Yani 60FPS ile) sınırlayın. Şuan zaten tahminimce +100FPS alıyordur.

Windows'un kendi çubuğuna bakma. Çok saçma değerler veriyor. MSI Afterburner'da ekran kartıma yük testi yapıyordum. GPU %98DE çalışırken Windows Game bar %50Lerde çalışıyor diye gösteriyordu. Emin ol o işlemci o karta darboğaz yapmaz. Afterburner ile bak değerlerine.

Afterburner ile format atmadan önce bakmıştım denediğim oyun Forza Horizon 4 idi. @55superx in dedigi gibi 60FPS'e sabitlemiştim ama gene de darboğaz yapıyordu. Afterburner'de gözüküyordu. GTA 5'de de denedim. PC'yi ilk aldıgım zamanlar sıkıntısız oynuyordum. İşte bu son 4 aydır hep takılıyor ve darboğaz yapıyor.

konunun uzmanı değilim ama fikirlerimi belirttim daha iyi anlayanlar yardımcı olacaktır bu arada bilgisayarcının dediği saçma geldi ssd alınca cpu kullanımı mı düşermiş

lol dışında bir oyunda dene, lol ekran kartına çok ihtiyaç duymuyor işlemciyi kullanıyor genelde. Farklı oyunda ekran kartı kullanımı %98-%100 civarı gezer yüksek ihtimalle, darboğaz yaşamazsın. Ben darboğaz yaşıyorum mesela i5 4460 işlemcim, RX 580 ekran kartım var, rdr2 oyununda işlemci %100 ekran kartı %60 civarı gidip geliyor

Virüs ya da işlemci sömüren bir uygulama olma ihtimali var mı ? R5 2600 ile CS:GO gibi bir oyunda ciddi darboğaz yaşayan biri vardı. Bende de aynı işlemci olmasına rağmen o oyunda işlemci yüzde 30 bile kullanılmıyor. Bence ilk işlemcinin serin çalıştığından emin olun serin olduğundan eminseniz de format atın derim.

Afterburner açıkken birkaç oyundan değerleri atar mısınız ?

Gta 5'i bugün öğlen atacağım, Cs go da sonuç bu şuanlık.
583EC7DD-7CBE-454C-8AED-65552423AFB8.jpeg
38C2ACA7-A231-4024-8C98-2DE50A219927.jpeg
13DFF55D-BCBA-40C4-9E3A-3AC81F33A784.jpeg

Virüs ya da işlemci sömüren bir uygulama olma ihtimali var mı ? R5 2600 ile CS:GO gibi bir oyunda ciddi darboğaz yaşayan biri vardı. Bende de aynı işlemci olmasına rağmen o oyunda işlemci yüzde 30 bile kullanılmıyor. Bence ilk işlemcinin serin çalıştığından emin olun serin olduğundan eminseniz de format atın derim.

Afterburner açıkken birkaç oyundan değerleri atar mısınız ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı