GTX 1050 ve i5 7300HQ sistem FPS düşmesi

DeLiYuReK01

Hectopat
Merhabalar, Notebook'umda FPS düşmesi sıkıntısı yaşıyorum. Witcher 3 oynarken FPS normalde 40-50 arasıyken birden 1 oluyor ve bu sürekli tekrar ediyor, aynı şekilde Bannerlord oynarken de oluyor. League of Legends oynarken de sadece bir kere FPS 45'e düştü, CS:GO'da henüz bir problem yaşamadım. AIDA64 test sonuçlarını bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    28,4 KB · Görüntüleme: 53
  • 2.png
    2.png
    45,3 KB · Görüntüleme: 53
Aşırı ısınma var. Kendin yapabileceksen içini aç fanını temizle ve termal macununu yenile. Daha önce hiç yapmadıysan bilgisayar modelinin fan temizleme ve macun yenileme videolarını izleyip yapmaya çalışabilirsin. Çekiniyorsan bir bilenden yardım almanı öneririm.

Dediğim gibi öyle bir sıcaklık olsa zaten utanır buraya atmazdım, ertesi gün Afterburner oyun içi sıcaklık testi yaparım. Bu hafta fanı temizledim, geçen ay Cooler Master'ın mastergel nano macunu ile yeniledim. Ayrıca istatistiklerde mevcut sıcaklık 52 gözüküyor onu da belirteyim.

Dediğim gibi öyle bir sıcaklık olsa zaten utanır buraya atmazdım, ertesi gün Afterburner oyun içi sıcaklık testi yaparım. Bu hafta fanı temizledim, geçen ay Cooler Master'ın mastergel nano macunu ile yeniledim.
Sicakligi zaten hissedemezsiniz. Cekirdekte olusan sicaklik ile size ulasan sicaklik ayni degil efendim. Macunu yeterli ve duzgun surdugunuze emin misiniz?

Sicakligi zaten hissedemezsiniz. Cekirdekte olusan sicaklik ile size ulasan sicaklik ayni degil efendim. Macunu yeterli ve duzgun surdugunuze emin misiniz?

Termal macunu güzel sürdüm, ısınma sorunu olsaydı oyunlarda belli bir süre geçtikten sonra FPS düşmesi olurdu diye düşünüyorum. Cidden grafikte nasıl o kadar yüksek çıktı bende anlam veremedim.

Termal macunu güzel sürdüm, ısınma sorunu olsaydı oyunlarda belli bir süre geçtikten sonra FPS düşmesi olurdu diye düşünüyorum. Cidden grafikte nasıl o kadar yüksek çıktı bende anlam veremedim.
Zaten problemin fps düşmesi değilmi? İşlemcide oluşan sıcaklığın tamamını elle hissedemezsin hele ki notebook yüzeyin plastikten yapılmışsa. Ayrıca önemli olan hissedilen değil işlemcideki bizim hissedemediğimiz anlık yükselişler. Afterburner sıcaklıklarını arttığınızda daha net konuşabiliriz. Son olarak sürdüğünüz termal macunun kalitesi çok önemli iletkenliğin en az 4w/mK olması gerekir ama 5-10 liralık çoğu macun genelde 2w/mK iletkenlik değerine sahip.

Şu termal macunu kullandım. Geçenlerde yine AIDA64 ile test yapmıştım grafik böyle değildi, dediğiniz gibi Afterburner ile test edeceğim. İstasitiklerin yazdığı fotoğrafta current, yani mevcut sıcaklık değeri 50 civarı gözüküyor. Grafikte hata olmuş olabilir mi veya yanlış bir ayar açmış olabilir miyim?

Şu termal macunu kullandım. Geçenlerde yine AIDA64 ile test yapmıştım grafik böyle değildi, dediğiniz gibi Afterburner ile test edeceğim. İstasitiklerin yazdığı fotoğrafta current, yani mevcut sıcaklık değeri 50 civarı gözüküyor. Grafikte hata olmuş olabilir mi veya yanlış bir ayar açmış olabilir miyim?
Kullandığınız termal macun yeterli ancak daha uygun fiyata daha iyilerinide kullanabilirsiniz bir daha alacak olduğunuzda 60 liraya çok miktarda fiyat performans ürünleri var onları öneririm. Grafikte 50 derece civarı iken test devam ediyor muydu? Bana boştaki sıcaklık değerleri gibi geldi. Kesin sonuca afterburner değerlerinden sonra ulaşabiliriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı