i5 7300HQ GTX 1050 anlık FPS düşmesi

• Konuyu başlatan Lonis
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 1B

Lonis

Hectopat
Arkadaşlar 3 konu açtım, onlardaki sıkıntılar cevap gelene kadar çözüldü bile, umarım bu sefer cevap gelir :)
oyunlarda FPS'im cidden yüksek ama işlemci kullanımım 100 oluyor mesela LOL'de,
Ve oyunlarda FPS'im yüksek olsa da ara sıra anlık FPS düşüşleri yaşıyorum, geçen gün PUBG Lite'de FPS 250 civarıydı ve cidden arttı FPS düşmesilar, FPS anlık olarak 3'e falan düştüğü oluyor, ve can sıkıcı, 16 GB RAM GTX 1050, i5 7300HQ işlemci Lenovo Legion Y520, Windows 10 Home Single Language, acaba sorunu nasıl çözebilirim? Ekran kartı sıcaklığı 50 70 arası, çok ısınma olmuyor, işlemciye de bakmadım ama pek yüksek olduğunu sanmıyorum, bilgisayarımda ısınma problemi yok, ve YouTube'de video izlerken de işlemci kullanımım yükseliyor bayağı,
Bir arkadaş bana Windows 10 Pro'ya geç düzelebilir dedi,
Sizce ne yapmalıyım?

İşlemci darboğazı oluyor. Çözmek için ayarları yükselt ya da FPS sabitle. Yanicbir şekilde FPS değerini düşür. 200-250FPS işlemcin için ağır geliyor ve arada böyle olabiliyor.

FPS oynadığın için grafikleri kısıyorsun gibi duruyor. GPU'ya biraz yük bindirmeni öneririm. Ben CS GO'da sabit 60 FPS oynuyorum ve ona rağmen drop alıyordum. HDD'den SSD'ye geçince düzeldi. Eğer FPS'yi sabitleyerek oynadığında da drop almaya devam edersen ve SSD kullanmıyorsan öneririm. Aşağı yukarı aynı sisteme sahibiz; i7 7700HQ, 8 GB RAM, GTX 1050

Ya o dediğim ara sıra oluyor o yüksek FPS, PUBG Lite Ultra'da 100 FPS alıyorum şu anda, FPS'i 60'a sabitledim yine aynı şey oluyor, oyunlar HDD'de şu an, çünkü SSD 128 GB.
Ve ekran kartı kullanımı %100 deydi yanlış hatırlamıyorsam
FPS oynadığın için grafikleri kısıyorsun gibi duruyor. GPU'ya biraz yük bindirmeni öneririm. Ben CS GO'da sabit 60 FPS oynuyorum ve ona rağmen drop alıyordum. HDD'den SSD'ye geçince düzeldi. Eğer FPS'yi sabitleyerek oynadığında da drop almaya devam edersen ve SSD kullanmıyorsan öneririm. Aşağı yukarı aynı sisteme sahibiz; i7 7700HQ, 8 GB RAM, GTX 1050
senin pc de ssd mi yoktu ? yoksa oyunları hdd den ssd ye geçirince mi düzeldi ?, pc hocasında windows 10 pro kur dedi biri bana

senin pc de ssd mi yoktu ? yoksa oyunları hdd den ssd ye geçirince mi düzeldi ?, pc hocasında windows 10 pro kur dedi biri bana
Bende SSD yoktu sadece 5400 RPM'lik 1 TB HDD vardı. Baya oyun yüklüyordum içine ama hem normal kullanımda olan yavaşlık hemde droplardan dolayı onu çıkarıp 250 GB SSD'ye geçiş yaptığımda drop sorunum kalmadı. Home veya Pro sürümün buna etki edeceğini sanmıyorum çünkü merak edip araştırdığımda hiç kullanmadığım özellikleri olduğunu gördüm Pro'nun ve bunların oyun performansına etkisi olacağını sanmıyorum.

Yani şöyle deyim, 128'lik SSD var ve onun dışında da SSD ekleme imkanım yok, benim arkadaşım da HDD'den oynuyor, GTX 1050'si 2 GB tek farkı bu, bir de RAM'ı 12, aynı PC, onda böyle bir drop yok.
Acaba siz Pro mu kullanıyorsunuz şu an?
Yani başka bir çözüm yöntemi kalmıyor çünkü bana.
PC'yi yüksek performansa aldı Lenovo destek, yarin öyle deneyeceğim, olmazsa ekran kartı driver güncelleyip deneyeceğim, yine olmadı Win 10 Pro kurmayı deneyeceğim son çözüm, ne yapabilirim başka?
Bi arkadaş Intel HD Graphics'i BIOS'tan devre dışı bırak dedi bir de :D.

Arkadaşının kullandığı HDD ile sendekinin okuma-yazma hızı aynı mı, doluluk oranı aynı mı, HDD sağlığı ne durumda?
Intel kartını devre dışı bırakman her türlü işlemi Nvidia ekran kartıyla yapman demek ve ekstra sıcaklık demek. Oyunlarda otomatik olarak Nvidia devreye giriyor zaten. Çok nadir de olsa bazı oyunlarda girmiyor. Başıma bir kere geldi.
Evet bende Pro yüklü şu an. Drop aldığım zamanlarda da Pro yüklüydü ve SSD ile çözdüm bu durumu.

Lenovo destek bilgisayarıma bağlandığında HDD'de sıkıntı gözükmüyor dedi, HDD çok dolu değil sadece PUBG Lite PUBG var, birkaç ta program, PC'yi alalı 1 hafta oldu zaten, ve iade de edemiyorum, kaldım bu şekilde. Ekran kartı driver güncellediğimde FPS düşmüştü de yarin farklı bir driver deneyeceğim tekrardan.
Ya işlemci 100 kullanılıyorsa darboğaz vardır diyorlar, ama ekran kartı kullanımım da 100 oluyor?
Ekran kartı driver güncellicem,düzelmezse pc yi satıcam.
beyler işlemci kullanımı msı afterburner den baktım 50 lerde falan,windows yanlış gösteriyor galiba,msı afterburner 50 lerde gösteriyor
Uçaktan atlarken 2 FPS oldu, ve FPS drop çok azalsa da oldu yine. 1 2 defa bile olsa göz ardı edilmemeli bence.
Win 10 Pro kurup test edeceğim.
Çözülmezse satma ihtimalim var.
Satıyorum xd.
win 10 pro kurmayı denemedim,üstünde orjinal windows varken satıyorum böyle.
Arkadaşının kullandığı HDD ile sendekinin okuma-yazma hızı aynı mı, doluluk oranı aynı mı, HDD sağlığı ne durumda?
Intel kartını devre dışı bırakman her türlü işlemi Nvidia ekran kartıyla yapman demek ve ekstra sıcaklık demek. Oyunlarda otomatik olarak Nvidia devreye giriyor zaten. Çok nadir de olsa bazı oyunlarda girmiyor. Başıma bir kere geldi.
Evet bende Pro yüklü şu an. Drop aldığım zamanlarda da Pro yüklüydü ve SSD ile çözdüm bu durumu.
reis laptopu satmaktan vazgeçtim de,hala burdaysan birşey sormak isterim

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı