GTX 1050Ti Sisteme Ryzen 3 vs. Ryzen 5

Jack Lector

Kilopat
Daha fazla  
Herkese mutlu günler. Yaklaşık 6 ay önce yine buradan aldığım tavsiye üzerine oyun PC'si toplamaya başladım. Maddi durumlardan dolayı 2 parçam kaldı sadece. RAM ve işlemci. Alacağım RAM belli fakat işlemci konusunda birkaç soru oluştu kafamda.
Ryzen 3 almak yerine neden Ryzen 5'i tercih etmeliyim? Bana nasıl bir artısı olur? Bütçemi zorlamama değer mi? Oynayacağım oyunlarda (BF1, PUBG, Deadbydaylight, 13.cuma vs.) bir fark yaratacak mı?
Çok teşekkür ederim şimdiden.

Sistem:
  • Ekran Kartı: Inno3D GTX 1050 Ti 4GB GDDR5 128 BIT DP HDMI DVI TWIN X2
  • Anakart: MSI B350M PRO-VD PLUS AM4 DDR4 3200 (OC) DVI VGA GLAN SATA 6GB/S USB3.1 mAT
  • HDD: Toshiba P300 1TB SATA 3.0 dahili Harddisk HDWD110UZSVA
  • PSU: SilverStone Strider 80Plus Sertifikalı 500W Güç Kaynağı (Tek 12V Kanal, 38A Akım)
  • Kasa: DARK F50 Pencereli 2x12cm Ultra Bright Mavi Ledli Mid-Tower Siyah Oyuncu Kas DKCHF5
  • RAM: KINGSTON HX424C15FB2/8 Kingston Hyperx FURY Black 8GB DDR4 2400MHz Bellek (Alınmadı)

Son düzenleyen: Moderatör:
Iki islemcide o karti besleyebilir. Ryzen 5 almanizin size kazanci ilerde ekran karti yukselteceginiz zaman daha rahat olursunuz. Darbogazsiz kullanabileceginiz kart cesidi fazla olur.

Iki islemcide o karti besleyebilir. Ryzen 5 almanizin size kazanci ilerde ekran karti yukselteceginiz zaman daha rahat olursunuz. Darbogazsiz kullanabileceginiz kart cesidi fazla olur.
Teşekkür ederim, ekran kartını açıkcası yakın bir zamanda düşünmüyorum, yani en az 1 2 sene kullanmayı düşünüyorum. Sanırım ekran kartını değiştirmeyi düşündüğümde, hem ekran kartı hem de işlemci için bütçe çıkarmak durumunda kalacağım.
Eğer bütçe sıkıntınız yoksa Ryzen 5 kesinlikle daha mantıklı. Uzun ömürlü olur hem. Ama Ryzen 3'de kötü bir işlemci değil açıkcası.
Bütçe sıkıntısı aslında var, ama kendimi boğacak şekilde sıkarsam belki Ryzen 5 alabilirim ama Ryzen 3 işimi görecekse, aralarında büyük farklar olmayacaksa Ryzen 3 ü tercih edeceğim gibi, teşekkür ederim fikirleriniz için.
RAM ve işlemci için kalan bütçenizi belirtirseniz daha yerinde öneriler yapabiliriz.
1000 TL gibi bir şey bütçem, üstüne pek çıkamıyorum çünkü monitor gibi diğer çevre birimleri de var henüz.

Bende gtx1060 6gb gaming x plus modeli kartım ile Ryzen 3 1300x kullanıyorum ve PUBG de darboğaz söz konusu oluyor ( sürekli değil). tavsiyem ileride ekran kartı yükselteceksen ki illa yapacaksın 1 2 sene sonra vs neyse. Minimum ryzen 5 2600 alman olur. GTX1070 1080 i besleyebiliyor. Unutmayalım ki sistemlerde maddi ve performans olarak en önemli 2 parça ekran kartı ve işlemci.

İşlemcilerin tam kodunu söyleyebilir misiniz?
AMD Ryzen 3 1200 3.1GHz Soket AM4 8MB Önbellek 65W Wraith Cooler İşlemci

AMD Ryzen 5 1400 Soket AM4 3.2GHz 10MB Önbellek 65W 4 Çekirdek İşlemci
Bende gtx1060 6gb gaming x plus modeli kartım ile Ryzen 3 1300x kullanıyorum ve PUBG de darboğaz söz konusu oluyor ( sürekli değil). tavsiyem ileride ekran kartı yükselteceksen ki illa yapacaksın 1 2 sene sonra vs neyse. Minimum ryzen 5 2600 alman olur. GTX1070 1080 i besleyebiliyor. Unutmayalım ki sistemlerde maddi ve performans olarak en önemli 2 parça ekran kartı ve işlemci.
Çok haklısınız aslında en önemli 2 parça onlar, bütçemi zorlamaya çalışacağım teşekkür ederim.
Dediğiniz işlemci bendeki anakart ile uyumlu mudur acaba ?

Son düzenleme:
Ryzen 5 1500x daha hesaplı gibi duruyor.
Söylenilen Ryzen 5 2600 sizin anakarta uygundur fakat BIOS güncelleme yapılması gerek.
Anladım çok teşekkür ederim, bütçeme uygun olanın en iyisini almaya çalışacağım.
Pc toplamam bittiğinde nasıl performans aldığımı, fps değerlerini vs. buradan paylaşıyor olacağım ki pc toplayacak olan arkadaşlara fikir olmuş olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı