GTX 1060 Boştayken Isınma Sorunu

HakanTeller

Kilopat
Daha fazla  
Neden böyle MHz değerleri hep sabit düşmüyor. PC boştayken 59 derece oluyor, ne yapmalıyım sizce?

24254650_374277643022309_2481663899732326349_o.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
(Varsa) Overclock ayarlarını sıfırlayın.
Sürücü güncelleyiniz.
Düşmüyorsa bir daha bakalım. Boşta bu kart genelde 50 - 55 derece arasında. Bu kartlarda boştayken otomatik fan durdurma ayarları mevcut. O yüzden size sıcakmış gibi geliyor olabilir. Yük altında 70 dereceyi geçmiyorsa sorun yok.

Kaynak: MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB Review

(Varsa) Overclock ayarlarını sıfırlayın.
Sürücü güncelleyiniz.
Düşmüyorsa bir daha bakalım. Boşta bu kart genelde 50 - 55 derece arasında. Bu kartlarda boştayken otomatik fan durdurma ayarları mevcut. O yüzden size sıcakmış gibi geliyor olabilir. Yük altında 70 dereceyi geçmiyorsa sorun yok.

Kaynak: MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB Review
Overclock yok ama varsayılana çektim ayarları sürücüler güncel 70 derece geçmiyor maksimum 62 gördüm.

@HakanTeller hocam kartın mhz değerleri hiç düşmüyor mu? Normalde boşta iken çekirdek saat hızının 150-400 mhz aralığında olması lazım. Eğer bilgisayarı açtığınızdan itibaren sürekli tam yükte 1600 mhzlerde çalışıyorsa sıkıntıyı başka yerde aramamız gerekecek.

@HakanTeller hocam kartın mhz değerleri hiç düşmüyor mu? Normalde boşta iken çekirdek saat hızının 150-400 mhz aralığında olması lazım. Eğer bilgisayarı açtığınızdan itibaren sürekli tam yükte 1600 mhzlerde çalışıyorsa sıkıntıyı başka yerde aramamız gerekecek.
Bazen ilk açtığımda dediğiniz gibi 150 MHz oluyor fakat yükseldikten sonra düşmüyor ne yapmalıyım sizce ?

Bende de başka kartımda açılışta 75-80'lere çıkıyordu. Senin gibi 1500 MHZ'lerdeydi hep. İnterneti kestiğimde sıcaklık ve frekanslar normale dönüyordu. Format atttım düzeldi. Senin kartta ben internette oyunlar oynayıp saatlerce vakit geçirmeme rağmen 45'i geçmiyor. En yüksek grafik isteyen oyunların ultra ayarlarında 70 derece gibi güzel ısı değerinde tutan bu kartın boşta 50-55 derece olması normal değil. Bu kart çok serin bir kart çünkü.

Bazen ilk açtığımda dediğiniz gibi 150 MHz oluyor fakat yükseldikten sonra düşmüyor ne yapmalıyım sizce ?

Hocam kartın saat hızları bir süre sonra kendi kendine mi yükseliyor? Yoksa bir oyun gibi karta yük bindiren uygulama çalıştırdıktan sonra yükselip bu uygulamayı kapattıktan sonra hala yüksek mi kalıyor?

@Nightswt format temiz çözüm olacaktır ama bu sorunu formatsız da çözebiliriz. Çok benzer bir durumu yakın zamanda yaşadım. Bir arkadaşımın ekran kartı bilgisayar açıldıktan bir süre sonra tam yükte çalışmaya başlıyordu. Sorunun kaynağının win-upt.exe (windows-upt.exe de olabilir tam hatırlayamıyorum) adında bir virüs olduğunu anladık. Bunu etkisiz hale getirince sıkıntı ortadan kalktı. Arkadaşın da yaşadığı sıkıntı buna benzer bir şey olabilir. Görev yöneticisinden arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin. Bahsettiğim uygulama ve ya mine.exe, mining.exe, miner.exe gibi benzer isimlerde bir uygulama çalışıyor mu ona bakın. Bilgisayarınıza bu tarz bir virüs bulaşmış olma ihtimali yüksek.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı