GTX 1060 ekran kartının yandığı nasıl anlaşılır?

Bettlejuice

Hectopat
Daha fazla  
RAM
32GB
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1060
İşlemci
Intel(R) Core(TM) i7-8750H CPU @ 2.20GHz 2.21 GH
Geçenlerde bilgisayarım fazla yüklenme(?) sonucu aniden kapandı, sadece oyun oynuyordum. Sistem oyunu kaldıramayacak bir sistem değildi bu arada, Predator laptop, GTX 1060 ekran kartı ile maneater oynuyordum. Neyse, bu olay saat 18:00 gibi yaşandı. Gece yarısı 04:00'da ancak açabildim laptopu. O süreye kadar açma tuşuna bastığımda klavyemin ışığı yanıyor, arada sırada da fan sesi gelebiliyordu fakat birkaç saniyeye kesiliyordu hepsi. Ekranda tık yoktu ama. Gece yarısı açıldığında hiçbir sorun yok gibi gözüküyordu ama sonradan fark ettim ki GTX 1060 gitmiş yerine Intel UHD 630 gelmiş, yani onboarda geçmiş bilgisayar. Her türlü şeyi denedim, driverları kaldırdım yüklemeye çalıştım, Windows Update'leri silip baktım, Windows'u güncelledim, aygıt yöneticisinde aradım vs. hiçbir şekilde gözükmüyor GTX 1060. yani ya yandı ya da başka bir fiziksel sorun oluştu bilmiyorum. Servise götüreceğim ama yüklü bir ücret çıkacak ortaya, öğrenciyim ben de en uygun şekilde halletmem lazım. Bilgisayarcıya gitsem parça kaybolma riski var. Yanıp yanmadığını nasıl anlarım onu merak ediyorum. Macunu hiç değişmedim, öncesinde de hediye gelmişti zaten belki de hiç değiştirilmedi alındığından beri. Sistem oyunu kaldıracak düzeyde o yüzden yandığına inanmak istemiyorum. Bir şekilde düzeltmem lazım ama orası kesin, sınav haftasının bitmesine üç gün var ve tatile girmişken oyun oynayamamak çok koyar.

Son düzenleme:
Aslında baktığımı yazmıştım ama okumadınız sanırım. Hiçbir şekilde ekran kartının varlığı bulunamıyor şu anda.

Aygıt Yöneticisi'nin resim olarak atabilir misin bir de güvenli modda baslattıp driveri silin yeniden yükleyin eğer çözülmezse ki çözülecek gibi durmuyor servisine gönderin belki güç devresi falan gibi ufak bir şey hasar görmüştür.

Aygıt Yöneticisi'nin resim olarak atabilir misin bir de güvenli modda baslattıp driveri silin yeniden yükleyin eğer çözülmezse ki çözülecek gibi durmuyor servisine gönderin belki güç devresi falan gibi ufak bir şey hasar görmüştür.
Ya anlamıyorum hepiniz mi okumadan cevap yazıyorsunuz. Driverları sildiğimi yeniden yüklemeye çalıştığımı söyledim. Görüntü bağdaştırıcılarında sadece Intel UHD 630 bulunduğunu yazdım. Anlamıyorum uzun yazdığım için mi okumuyorsunuz yoksa okuyup da anlamıyor musunuz

Aslında baktığımı yazmıştım ama okumadınız sanırım. Hiçbir şekilde ekran kartının varlığı bulunamıyor şu anda.

Bir de mahalle bilgisayarcılarına değil servise gönderin yoksa benim olduğum gibi davalık olabilirsiniz 2 sene önce aldiğım ASUS laptop birden görüntü kesti bende servise değil mahalledeki bir bilgisayarcıya verdim bana anakart yanmış bunlarda işlemci ekran kartı anakarta gömülü gibisinden bir şeyler söyledi güvendiğim içinde eve gelince laptopu açıp bakmadım durumum düzelince bakarım dedim.
Attığım resimdeki gibi bilgisayarda RAM SSD M.2 SSD HDD gibi tüm parçalar sökülmüş ve M.2 skoru kırılmış 6 aydır dava sürüyor ama sonuçlanıcak gibi değil yani demem o ki servise gönderin :)
IMG-20220811-WA0001.jpg

Ekran kartının sürücüsünü NVIDIA'nın sitesinden indir. Kurulum da zaten bir sorun olursa belli eder kendini. Sürücü kurulumun da ekran 1-2 kere gidip geliyor o sırada ekran sürekli siyah şekilde kalırsa geçmiş olsun. Ayrıca aygıt yöneticin de kart gözüküyorsa çift tıklayın açılan pencere de kod 43 hatası yazıyorsa yine geçmiş olsun. Aslında sürücü kurulumun da hemen belli eder kendini. 2 kere ekran kartı yakmış birisi olarak yazıyorum bu arada.

Ya anlamıyorum hepiniz mi okumadan cevap yazıyorsunuz. Driverları sildiğimi yeniden yüklemeye çalıştığımı söyledim. Görüntü bağdaştırıcılarında sadece Intel UHD 630 bulunduğunu yazdım. Anlamıyorum uzun yazdığım için mi okumuyorsunuz yoksa okuyup da anlamıyor musunuz?

Okuyoruz beyefendi yardımcı olmaya çalışıyoruz güvenli modda driver kaldırdım falan yazmamışsınız. Laptop bu yöntemler ile düzelecek durumda değil zaten gidip tamire vereceksiniz. Veya laptopdaki ekran kartı slotlu ise açıp bakın slotda sorun olabilir eski laptoplara vardı yeni nesillerde var mı bilmiyorum.

Okuyoruz beyefendi yardımcı olmaya çalışıyoruz güvenli modda driver kaldırdım falan yazmamışsınız. Laptop bu yöntemler ile düzelecek durumda değil zaten gidip tamire vereceksiniz. Veya laptopdaki ekran kartı slotlu ise açıp bakın slotda sorun olabilir eski laptoplara vardı yeni nesillerde var mı bilmiyorum.

MXM slot değildir anakarta gömülüdür %90. yapması gereken aslında benim dediğim şekilde kontrol etmek. Sorun eğer ekran kartında ise dediğiniz gibi servise vermesi gerekiyor.

Ekran kartının sürücüsünü NVIDIA'nın sitesinden indir. Kurulum da zaten bir sorun olursa belli eder kendini. Sürücü kurulumun da ekran 1-2 kere gidip geliyor o sırada ekran sürekli siyah şekilde kalırsa geçmiş olsun. Ayrıca aygıt yöneticin de kart gözüküyorsa çift tıklayın açılan pencere de kod 43 hatası yazıyorsa yine geçmiş olsun. Aslında sürücü kurulumun da hemen belli eder kendini. 2 kere ekran kartı yakmış birisi olarak yazıyorum bu arada.
Evet kurulumda bir sorun oluyor maalesef. Herhangi bir driver indirmeye çalıştığımda uygun olmadığını söylüyor ve iptal ediyor. Windows güncelle dendi ama yine de yüklemedi güncellememe rağmen. GeForce Experience'da ise bilgisayarda herhangi bir nvidia cpu bulunmadığını söylediği için açmıyor. Aygıt yöneticisinde ise kartım yok zaten.

Geri
Yukarı