GTX 1060 ile R3 1200 darboğaz yapar mı?

4 Core bir işlemci kesinlikle kullanılmaz bu devirde. En az 8 Core bakmanızı tercih ederim. Bütçeyi yükseltip 1600 falan da bakabilirsiniz.

Her 4 core işlemci aynı performansı mı veriyor? İşlemci içinde bulunan transistör, mimarisi gibi birçok etkene bağlı işlemcilerin performansı. Dediğinize göre i3 12100F almak yerine Ryzen 5 1600 almak çok daha mantıklı. Fakat o işler öyle olmuyor, i3 12100F'in sadece 4 Core'u bulunmasına rağmen tekli çekirdek performansı olarak 5600X'in ensesinde geziyor.

4 Thread diyelim biz ona. 4/8'ler hala güçlüler. Tekli çekirdek güçleri iyi oldukça.
Demek istediğim oydu zaten. 4 thread iş yapmaz bu devirde.
Her 4 core işlemci aynı performansı mı veriyor? İşlemci içinde bulunan transistör, mimarisi gibi birçok etkene bağlı işlemcilerin performansı. Dediğinize göre i3 12100F almak yerine Ryzen 5 1600 almak çok daha mantıklı. Fakat o işler öyle olmuyor, i3 12100F'in sadece 4 Core'u bulunmasına rağmen tekli çekirdek performansı olarak 5600X'in ensesinde geziyor.
Tabii ki de öyle haklısınız. Fakat, 4 thread bir işlemci artık günümüzde masaüstü kullanımı için bile yetersiz. Çekirdek gücü ne kadar iyi olsa da (4 core 4 thread) için artık yeteriz.
Benim Ryzen 3300X buna katılmadı.
8 core'da demek istediğim thread'di zaten.

Demek istediğim oydu zaten. 4 thread iş yapmaz bu devirde.

Tabii ki de öyle haklısınız. Fakat, 4 thread bir işlemci artık günümüzde masaüstü kullanımı için bile yetersiz. Çekirdek gücü ne kadar iyi olsa da (4 core 4 thread) için artık yeteriz.

8 core'da demek istediğim thread'di zaten.

Hayır, 2 core işlemci ile Windows 10 kullanıyorum gayet stabil çalışıyor. 4 core nasıl oluyor da günlük kullanım için yetersiz oluyor?

(Q8200)

Hayır, 2 core işlemci ile Windows 10 kullanıyorum gayet stabil çalışıyor. 4 core nasıl oluyor da günlük kullanım için yetersiz oluyor?

(Q8200)
Aynı işlemciyi kullandım reis. Nasıl yetiyor anlamadım? Photoshopda 1 işlem yaptığımda 2 saat bekliyordum? yeterli mi bu? ki, 4 core bir işlemci bu.

Aynı işlemciyi kullandım reis. Nasıl yetiyor anlamadım? Photoshopda 1 işlem yaptığımda 2 saat bekliyordum? yeterli mi bu? ki, 4 core bir işlemci bu.

Photoshop günlük kullanım kategorisine girmiyor ki? Günlük kullanım dediğin işletim sisteminde basit işlerini halletmek, mail yazmak veya en fazla office programlarını kullanmaktır. Q8200 ile PS'de tabii ki sorun yaşarsın, 45 nm 2008 çıkışlı bir işlemciden tam olarak ne bekliyorsun anlayamadım.

Photoshop günlük kullanım kategorisine girmiyor ki? Günlük kullanım dediğin işletim sisteminde basit işlerini halletmek, mail yazmak veya en fazla office programlarını kullanmaktır. Q8200 ile PS'de tabii ki sorun yaşarsın, 45 nm 2008 çıkışlı bir işlemciden tam olarak ne bekliyorsun anlayamadım.
4 core sonuçta tepe takla çalıştırmasını beklerdim :D

Günlük tarayıcı kullanımında Pentium 4 de işimizi görür pekala. Kalburüstü programlar, ortalama oyunları da dahil ettiğimizde bazı sınırlar geliyor. 2/4 ve 4/4 bu işlerin çoğunu yapabilir mi evet ama ya çok zorlanır ya da sınırı görür. Elde varsa gidilsin ancak 2022'de sisteme dahil etmek iyi bir fikir değil. Ben 6/6 işlemcilere bile mesafeli yaklaşıyorum SMT olmaması ve 6 sanal çekirdeğin yetersizliğinden ötürü. Genellikle uygulamalar kullanılıp render yapılacaksa 6/6, 4/8'den iyidir o ayrı gerçek çekirdek sayısının avantaj sağladığı noktalar da bulunuyor. Başlangıç için 6/6 ve 4/8, ideal ise 6/12 işlemciler iyi günümüzde.

Geri
Yukarı