GTX 1060 olması gerekenden düşük performans veriyor

Nebuchell

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, aşağıda sistem özelliklerini belirttiğim MSI sistemimi yaklaşık 3-4 senedir kullanmaktayım. Bu durumu ise ilk olarak 1 sene önce GTA V oynarken fark etmiştim, ancak pandemi koşulları sebebi ile pek bir şey yapamamamla birlikte bir süre sonra aklımdan çıkmıştı. Özellikle Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, GTA V vb. AAA oyunlarda çok daha fark edilir oluyor bu durum. Sistem özelliklerimin muadili olan sistemlerde FPS test videoları izlediğimde ise olması gerekenden çok daha düşük bir performans aldığımı fark ediyorum. Yine bu sorunu en son oynamaya başladığım NFS Heat oyununda fark ettim, normalde medium-high karışık ayarlarda 80-100 FPS gibi değerler alınması gerekirken ben 40-45 arası alıyorum ve hissedilen 20-30 FPS gibi. Teknik servisine gönderip iç-dış temizlik, termal macun yeniletme gibi birtakım bakımlarını yaptırmam belki de RAM yükseltmesi yaptırmam sistem performansımı olması gerekene çeker mi?
Sistem özellikleri:
GTX 1060 Gaming 6 GB.
i5-7400
8 GB DDR4 2400 MHz.
B250 anakart.
450W PSU.
Not: Ekran kartı sürücülerim günceldir.

Need For Speed  Heat Screenshot 2022.01.04 - 21.34.33.95.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı sıfırlayıp driverlari yeniden kur, kasanın içi tozlanmış ise onu temizle termal macunları yenile, 8 RAM daha ekle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam termal macun ve fan temizliği yapıp tekrar deneyin. Güncellemeri yapın, gerekirse formatlayın. Darboğaz gözüküyor. Lakin parçalara bakıldığında darboğazlık birşey görünmüyor.

İşlemci i5-7400. Darboğaz gözüküyor ancak aynı sistem özellikleri ile çekilen FPS test videolarında gayet akıcı ve olması gerektiği şekilde oynanıyordu oyun.
İşlemci oyunda kaç GHz'de çalışıyor? İşlemci sıcaklığında çok dalgalanma var mı?

İşlemci soğutmasında bir sorun var. 89 derece o işlemci için çok fazla. Eliniz yatkınsa güzel bir termal macun alıp yenileyin. Soğutucu montajını falanda kontrol edin. Hazır bunları yaparken de kasayı da temizlemiş olursunuz.

İşlemci soğutmasında bir sorun var. 89 derece o işlemci için çok fazla. Eliniz yatkınsa güzel bir termal macun alıp yenileyin. Soğutucu montajını falanda kontrol edin. Hazır bunları yaparken de kasayı da temizlemiş olursunuz.
Öyle yapmayı düşünüyorum ancak zamanında cahillik edip hazır kasa aldığımdan istesem bile hiçbir zaman kendim temizliğini macun yenilemesi vb. yapamadım. Teknik servisine götürmek kalıyor çare olarak ancak alacakları fiyatın bilinmemesi de biraz sıkıntı şu dönemlerde.

Hocam ThrottleStop indirip oyunu biraz oynadıktan sonra ThrottleStop ekranını atar mısınız?

Hocam ThrottleStop indirip oyunu biraz oynadıktan sonra ThrottleStop ekranını atar mısınız?
15 dakika NFS Heat oynadıktan sonraki değerler şu şekilde oluyor:
a.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı