GTX 1060 Oyunlarda GPU Kullanımı %100'e ulaşmıyor

omerfz

Kilopat
Merhabalar, 2 ay önce topladığım bilgisayarımda GPU kullanımına bağlı olduğunu düşündüğüm sıkıntılar yaşıyorum. GPU kullanımı BF1'de hiçbir zaman %100'e ulaşmıyor ve 68 civarlarına kadar düşüyor ortalama 75 civarında dolaşıyor ve bazen 90 civarlarına ulaşıyor. Buna bağlı olarak da Ultrada ani olarak GPU kullanımı ile aynı anda FPS düşüşleri yaşıyorum. Aynısı PUBG’de de geçerli. Sadece Ultrada 98 civarı GPU kullanımı sağlayabiliyorum ayarları yükseğe çektiğimde bile GPU kullanımı 100 yapamıyorum. RAM'i yükseltmem işe yarar mı, yoksa başka bir çözümü var mıdır? Şimdiden teşekkürler.
Sistemim:
  • GTX 1060 6GB (Gigabyte Windforce)
  • Ryzen 5 1500X
  • 8 GB 2400 MHz RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, 2 ay önce topladığım bilgisayarımda GPU kullanımına bağlı olduğunu düşündüğüm sıkıntılar yaşıyorum. GPU kullanımı BF1'de hiçbir zaman %100'e ulaşmıyor ve 68 civarlarına kadar düşüyor ortalama 75 civarında dolaşıyor ve bazen 90 civarlarına ulaşıyor. Buna bağlı olarak da Ultrada ani olarak GPU kullanımı ile aynı anda FPS düşüşleri yaşıyorum. Aynısı PUBG’de de geçerli. Sadece Ultrada 98 civarı GPU kullanımı sağlayabiliyorum ayarları yükseğe çektiğimde bile GPU kullanımı 100 yapamıyorum. RAM'i yükseltmem işe yarar mı, yoksa başka bir çözümü var mıdır? Şimdiden teşekkürler.
Sistemim:
  • GTX 1060 6GB (Gigabyte Windforce)
  • Ryzen 5 1500X
  • 8 GB 2400 MHz RAM

Hiçbir şeyin verimliliği %100 olamaz zaten. Asla %100’ünü gerçek anlamda kullanamazsınız. Değerler normal.

Ortalama %75 civarında dolaşıyorsa perfomans kaybı olabilir. Tabi ki hiçbir şeyi %100 olarak kullanamazsınız. Ancak bu kadar büyük performans kaybı normal değil gibi. Monitör çözünürlüğünüz nedir? Ha bu arada değerler asla sabit kalmaz. Ara sıra düşer. Düştüğünde uzun süremi öyle kalıyor?

GPU kullanımı 75 olsun performansım yüksek olsun fark etmez ancak fps droplarım oluyor birde şunu fark ettim uygulamadan fan hızını 100 çekince performans biraz daha düşüyor voltajını mı arttırmam gerekir mi acaba

Pugb'de de FPS drop olduğunu görmesem RAM yükseltmeni önerecektim. Oyunu açarken arka planda aynı zamanla görev yöneticisini açın. Fps drop olduğu anda oyunu arka plana alıp görev yöneticisini açın. Grafiklerden %100 kullanımı olan bileşeni buraya yazın.

Forumdaki mesajlara bak. Neymiş yüzde yüz kullanmazmış siz ne saçmalıyorsunuz. Çok ciddi performans kaybı var ve sorun RAM olabilir. Günümüzdeki oyunlarda 8 GB RAM yetersiz gelmeye başladı. Bu arada ekran kartlarında daha akıcı ve anlık FPS düşüşleri yaşamamak için yüzde yüz veya yüzde doksan derecelerinde kullanması gerekiyor.

FPS drop yaşamamaya başladım ancak BF1’de kapalı alanlarda FPS yüksekken dışarı çıkınca %100 olan GPU kullanımı düşüyor ve FPS de ona bağlı olarak azalıyor. Sanırım RAM yükseltme zamanı geldi anladığım kadarıyla.

FPS drop yaşamamaya başladım ancak BF1’de kapalı alanlarda FPS yüksekken dışarı çıkınca %100 olan GPU kullanımı düşüyor ve FPS de ona bağlı olarak azalıyor. Sanırım RAM yükseltme zamanı geldi anladığım kadarıyla.
Dostum anlamıyor musun sorun işlemci de. İşlemci kullanımın yüzde yüz olduğu için ekran kartı kendini frenliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı