GTX 1060 sistem sesi değişiyor ve anlık kasıyor

Princeofmath

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar PC herhangi bir işlem yapmaya başlayınca(örneğin tarayıcı açma veya Steam açma) araba vitesi atar gibi kasadan gelen seste değişme oluyor ve 1-2 saniyelik kasılma oluyor. Bu sorun artık Steam'de oyun indirirken de olmaya başladı. Kasa sesi değişiyor ve bir süre sonra diske yazma hatası veriyor. Bu sorun her tarayıcı açtığımda olmuyor fakat gittikçe sık yaşanmaya başladı benim tahminimce sorun ya güç kaynaklı yada sabit disk kaynaklı eğer öyleyse bile ne yapacağımı bilmiyorum .Yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor?

Anakart. MSI H110M Pro-VD
İşlemci: i5 7400u
Ekran kartı: GTX 1060 3GB
RAM: 16 GB
HDD ve 2 tane SSD var
(PC 5 yıllık ve öncesinde bu sorun yoktu son 6 aydır var!)

Son düzenleme:
Tarayıcı açma durumlarında işlemci kullanımı arttığı için işlemciye yük biniyordur. işlemci kullanımınızı kontrol eder misiniz? Uzun süredir işlemci temizliği ve macun yenilemesi yapmadıysanız vakti gelmiş olabilir. Diğer seçeneklerden güç kaynaklı olacağını düşünmüyorum ama HDD miadını doldurmuş olabilir. Sorunun harddisk kaynaklı olması ihtimaline karşı yedek almanızı tavsiye edebilirim ancak.
ama windows ssd ye yüklü steam oyununu hdd ye yüklüyorum miladı dolsa yinede bu sorun olur mu ki

Isınma sorununu ortadan kaldıracaktır, tabii gelen ses bu yönden kaynaklıysa önce oyun içinde ısı değerlerini kontrol etmeni öneririm.
nerden kontrol edebilirim?

MSI Afterburner programıyla seçenekler kısmından izleme bölümünde kullanım değerlerini ısı değerlerini görüntüleyebilirsin, Youtube'da nasıl kullanıldığına dair videolar vardır.

@Princeofmath demek istediğim eğer önemli belgeniz varsa yedeğini alın, sonradan pişman olmayın. İşlemci sıcaklığı değişkendir soğutmasına, kasasına, işlemci modeline göre değişir. Misal bende R5 3600 var, %100 yük altında 65 dereceyi geçmiyor stok soğutucu ile. Oradan belki kıyas yapabilirsiniz.

@Princeofmath demek istediğim eğer önemli belgeniz varsa yedeğini alın, sonradan pişman olmayın. İşlemci sıcaklığı değişkendir soğutmasına, kasasına, işlemci modeline göre değişir. Misal bende R5 3600 var, %100 yük altında 65 dereceyi geçmiyor stok soğutucu ile. Oradan belki kıyas yapabilirsiniz.
hocam benim steam açık indirme yapıyor şuan 61 :) daha yük altına almadım bile

MSI Afterburner programıyla seçenekler kısmından izleme bölümünde kullanım değerlerini ısı değerlerini görüntüleyebilirsin, Youtube'da nasıl kullanıldığına dair videolar vardır.
oyundayken gpu ve cpu 60 civarında geziyor gpu kullanımı %12 cpu kullanımı %75 civarı pek sorun varmış gibi görünmedi

Siz işlemciyi elden geçirip haberdar edin.
normalde 58 olan cpu oyunda 60 gösteriyor ss alamadım ama görev yönetici ss aldım

Ses fandan da gelebilir ancak yazma hatası varsa HDD bozulmaya yüz tutmuş gibi gözüküyor.
hdd kontrol ettim sorun yok fakat sonradan aldığım sdd de en üsteki retired block count kısmı dikkat var açıklama kısmında ise number of retired blocks 2 ve the ssd has damaged blocks yazıyor bu yapıyor olabilir mi?( tekrar belirtiyorum windows bu ssd ye yüklü değil bu yeni aldığım ssd)

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    33,2 KB · Görüntüleme: 10
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    34,5 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Geri
Yukarı