GTX 1060 sistemde GPU kullanımı düşük

Fearless.G

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarımda oyun oynarken CPU kullanımı %80'lere kadar ulaşırken GPU kullanımı %10'u görmüyor ve az FPS alıyorum. Çözümü var mıdır acaba?

Dosya Ekleri

• RDR2.png
    RDR2.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 52
Dahili grafik birimi kullanılıyor gibi.
  • Masaüstüne sağ tık yapıp görüntü ayarlarını tıklatın.
  • Grafik ayarlarını tıklatın.
  • Göz At'a tıklayıp istediğiniz oyunun .exe uzantılı dosyasını seçin.
  • Yüksek performans GTX1060 yazan seçeneği tıklatın tekrar oyunu açın.

Dahili grafik birimi kullanılıyor gibi.
  • Masaüstüne sağ tık yapıp görüntü ayarlarını tıklatın.
  • Grafik ayarlarını tıklatın.
  • Göz At'a tıklayıp istediğiniz oyunun .exe uzantılı dosyasını seçin.
  • Yüksek performans GTX1060 yazan seçeneği tıklatın tekrar oyunu açın.
Dediğinizi daha önceden yapmıştım fakat bir şey değişmedi

Dosya Ekleri

• asdf.png
    asdf.png
    32,1 KB · Görüntüleme: 57
Bilgisayarımda oyun oynarken CPU kullanımı %80'lere kadar ulaşırken GPU kullanımı %10'u görmüyor ve az FPS alıyorum. Çözümü var mıdır acaba?

Böyle bi kullanım takibi yöntemi 🤷‍♂️

Afterburner kurup Rivatuner ile bakmayı dene. Görev yöneticisini açınca oyun arkaplanda renderlenmeyi bırakıyor olabilir. Cihaz laptop ise bu daha muhtemel çünkü UHD Graphics kullanımı yüksek görünüyor, masaüstü işlemlerinde (görev yöneticisi gibi) UHD Graphics enerji tasarrufu için kullanılıyor olabilir. Ayrılmış GPU yani 1060 daha çok enerji tüketir, işlemciye tümleşik yani UHD Graphics daha az enerji tüketir. GPU kullanımı anlık değişen bir şeydir alt tab ile görev yöneticisi geçip bakarken %100 yerine %5 görüyor olman oyun esnasında da %5 olduğunu göstermez. Grafik var ya GPU kullanım grafiği alt tab atar atmaz bakarsan yüksekten ani çakılma görürsün çünkü oyunda olmadığında diğer grafik birimine geçiyor.

Son düzenleme:
O ne oluyor hocam? Kusura bakmayın bu konulardan pek anlamıyorum sadece boş zamanlarımda kafa dağıtmak için oyun oynuyorum.

İşlemcinin dahili grafik kartını kullanıyor bilgisayarin oyun oynarken harici bir ekran kartı kullanmak yerine.

Geri
Yukarı