GTX 1060 ve i5 7550 sistemde performans düşüklüğü

Gegenpres

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Masaüstü topladığım bilgisayarımda daha önceden oynadığım oyunları şimdilerde kasarak oynuyorum. GTX 1060 ve i5 7550 sisteme sahibim, ben bilgisayarı belli bir zaman önce hafif bir düşürdüm, onun dışında herhangi bir dıştan hasar yok. 8 GB RAM var ve bu PC Metro: Exodus'ta mediumda kastı. Oynayamadım resmen. Ekran kartı driverları güncel, bunun dışında nerede problem olabilir? Sağ olun, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence eski driverlerden birini deneyip bakın. Güncel driver sizin kartınız için her zaman en iyisi olmayabilir.

İşlemciniz galiba i5 7500. Aynı işlemciyi ASUS DUAL OC 1060 6G ile kullanıyorum. Metro Exodus'u yanlış hatırlamıyorsam gaming profile modunda 1080p high preset ayarlarda rahatlıkla oynayıp bitirdiğimi hatırlıyorum. Medium preset de bile kasma varsa anormal bir durum söz konusu olduğu kesin. Msi Afterburner'dan oyun içi değerlerinizi (ekran kartı/işlemci sıcaklık, kullanım ve frekans saatleri de dahil olmak üzere) paylaşıp gönderebilir misiniz? Metro harici farklı oyunlar da mevcutsa onların da SS'lerini yollarsanız çok iyi olur. Ayrıca kasayı hafif düşürdüm demişsiniz, donanım parçalarından biri veya birkaçı fiziki olarak hasar görmüş olabilir. Kasanın içerisini açıp yine de bir kontrol edin derim. Değerlerde herhangi bir anormallik gözlenmezse diğer bir alternatif olarak genel sistem sağlığı, sürücü ve aktif Windows optimizasyon kontrolü yapılabilir. Son olarak çıkmaza girerseniz parçalarınızın garantileri/faturaları mevcut ve devam ediyorsa aklınızda soru işareti kalmaması açısından teknik servise gönderebilirsiniz.

Son düzenleme:
İşlemciniz galiba i5 7500. Aynı işlemciyi ASUS DUAL OC 1060 6G ile kullanıyorum. Metro Exodus'u yanlış hatırlamıyorsam gaming profile modunda 1080p high preset ayarlarda rahatlıkla oynayıp bitirdiğimi hatırlıyorum. Medium preset de bile kasma varsa anormal bir durum söz konusu olduğu kesin. Msi Afterburner'dan oyun içi değerlerinizi (ekran kartı/işlemci sıcaklık, kullanım ve frekans saatleri de dahil olmak üzere) paylaşıp gönderebilir misiniz? Metro harici farklı oyunlar da mevcutsa onların da SS'lerini yollarsanız çok iyi olur. Ayrıca kasayı hafif düşürdüm demişsiniz, donanım parçalarından biri veya birkaçı fiziki olarak hasar görmüş olabilir. Kasanın içerisini açıp yine de bir kontrol edin derim. Değerlerde herhangi bir anormallik gözlenmezse diğer bir alternatif olarak genel sistem sağlığı, sürücü ve aktif Windows optimizasyon kontrolü yapılabilir. Son olarak çıkmaza girerseniz parçalarınızın garantileri/faturaları mevcut ve devam ediyorsa aklınızda soru işareti kalmaması açısından teknik servise gönderebilirsiniz.
İlginiz için sağolun hocam, oyun içinden bir video aldım burada paylaşıcam istediğiniz değerlerle birlikte fakat vide paylaşılamadığını gördüm burada. eğer mümkünse farklı bir mecradan iletişim kurarsak size gönderebilirim videoyu
Hocam bu şekilde değerleri koyarak oynadığımda anlık fps düşüşleri olduğunu görüyorum bazen 1 saniye bazen 2 saniyeye kadar sürüp eski haline dönüyor oyun.

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2020.02.25 - 15.30.32.83.png
    Desktop Screenshot 2020.02.25 - 15.30.32.83.png
    1 MB · Görüntüleme: 30
Bu anlık düşüşler ne sıklıkta ve hangi şiddette meydana geliyor? Diğer oyunlarda da bahsettiğiniz şekilde anlık değer kaybına bağlı olarak FPS kaybı yaşıyor musunuz? Bir de bu kayıplar nasıl kayıplar? Örneğin 70 FPS'den 10 FPS'ye kadar düşme gibi mi? Bu arada SS'ten gördüğüm kadarıyla sıcaklık ve çalışma frekans saatlerinde bir problem görünmüyor. Problemin kendisini biraz daha detaylı tanılayıp gözlemleyebilirsek daha sağlıklı olur. Video için;

[email protected] adresinden inceleyebilirim.

Bu anlık düşüşler ne sıklıkta ve hangi şiddette meydana geliyor? Diğer oyunlarda da bahsettiğiniz şekilde anlık değer kaybına bağlı olarak FPS kaybı yaşıyor musunuz? Bir de bu kayıplar nasıl kayıplar? Örneğin 70 FPS'den 10 FPS'ye kadar düşme gibi mi? Bu arada SS'ten gördüğüm kadarıyla sıcaklık ve çalışma frekans saatlerinde bir problem görünmüyor. Problemin kendisini biraz daha detaylı tanılayıp gözlemleyebilirsek daha sağlıklı olur. Video için;

Hocam 80'den 25' gibi bazen yakalıyamıyorum anlık olduğu iiçin drop gibi fakat çok rahatsız edici oynatmıor resmen. Uzun zaman önce bitirdiğim witcher 3 için böyle bir sıkıntı yoktu. Fakat bu tarz oyunları son zamanlarda oynayamadım ama sürekl Fifa oynamaktayım oda hiçbir problem yok.

Mail adresime mailiniz gelmiş fakat maalesef videoyu göremedim. Rica etsem bir de Google Drive ile paylaşım yapabilir misiniz? Bahsettiğiniz konuya gelecek olursak, Windows 10 sürümünün, oyunun orijinal olmaması ve aynı zamanda arka planda çalıştığını gözlemleyemediğimiz sistem hizmet kaynaklarında gizlenen, tanımlı olmayan aktif casus virüs(ler), sisteminize aşırı yük bindiren oyunlarda bu tarz problemlere sebebiyet veriyor olabilir. En güncel Windows 10 Home sürümünü dijital lisans anahtarınızla aktifleştirip temiz kurulumla beraber; BIOS sürümü de dahil olmak üzere sisteminizde bulunan donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleştirmenizi öneririm. Yine de emin olmak adına güç kaynağı marka ve model belirtebilirseniz çok iyi olur.

Mail adresime mailiniz gelmiş fakat maalesef videoyu göremedim. Rica etsem bir de Google Drive ile paylaşım yapabilir misiniz? Bahsettiğiniz konuya gelecek olursak, Windows 10 sürümünün, oyunun orijinal olmaması ve aynı zamanda arka planda çalıştığını gözlemleyemediğimiz sistem hizmet kaynaklarında gizlenen, tanımlı olmayan aktif casus virüs(ler), sisteminize aşırı yük bindiren oyunlarda bu tarz problemlere sebebiyet veriyor olabilir. En güncel Windows 10 Home sürümünü dijital lisans anahtarınızla aktifleştirip temiz kurulumla beraber; BIOS sürümü de dahil olmak üzere sisteminizde bulunan donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleştirmenizi öneririm. Yine de emin olmak adına güç kaynağı marka ve model belirtebilirseniz çok iyi olur.
CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 650W GÜÇ KAYNAĞI
kullanmaktayım. Rise of the Tomb Rider Very High ayarlarda oynadım herhangi bir sorun olmadı hocam. Video gönderemedim onu da belirtmiştim 33mb üstünü atamıyormuşuz.
Oyunu high ayarlarda oynuyorum normal gezerken falan 60 FPS sabit alıyorum ama ateş edince ya da yaratık falan aniden çıkında FPS dropları yaşıyorum. Bir türlü düzeltemedim oyunu silip yeniden kurdum yine işe yaramadı. Bu FPS dropların sebebi nedir acaba?
  • Ryzen 1300x 3.8
  • 8 GB RAM
  • GTX 970
  • Windows 10
diye konu açmış bir arkadaş hocam. RAM bende de 8 acaba sorun buradan mı kaynaklı ne dersiniz ?
Hocam videoyu Drive'a yükledim. Videoyu [email protected] hesabına Drive üzerinden paylaşıyorum.

Drive üzerinden [email protected] adlı hesabınızla paylaştım hocam videoyu.

Son düzenleme:
Öncelikle video başarılı bir şekilde hesabıma ulaştı ve inceledim. Bu noktada desteğiniz için teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğunuz problemle ilgili olarak internet üzerinde buna benzer problem yaşayan birçok kişi var ve anlık drop & stutter dediğimiz can sıkıcı FPS düşmelerini büyük oranda yok etmek için birtakım çözüm yöntemleri test edilip sunulmuş. Aşağıya bunlardan birkaçını paylaşacağım. Sorunun kaynağının kanımca NVIDIA hairworks özelliğinin aktif olmasına bağlı olarak, shader ön belleğinin; hairworks kaynak kodlu objelerle etkileşime geçiş esnasında toplu paket şekilde ani yükleme yapmasından dolayı bu tarz bir optimizasyon problemiyle karşı karşıya geliniyor. Ayrıca daha önceki mesajımda belirttiğim yönergeleri uyguladıktan sonra grafik ayarları menüsünden tezsellation ve hairworks ayarlarını devre dışı bırakmanızı ve en güncel Windows 10 sürümünün yanı sıra BIOS, chipset ve NVIDIA sürücülerinin de kurulduğundan emin olun. Sonuçları merak ediyorum. 😀

Metro Exodus Stuttering Problem Reddit

Metro Exodus Steam Stuttering Problem Alternate Fix

Metro Exodus Steam Stuttering Problem Alternate Fix 2

Metro Exodus Possible Reason Of Stutter Is Explained By Nvidia Geforce Forum Member

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı