GTX 1060 vs. RX 580

Alican Cantütek

Hectopat
Selamlar, iyi günler herkese. Dostlarım bu ikisi arasında kaldım.

RX 580 modeli 8GB olmasına karşın
Çekirdek Hızı: 1256 MHz
Max Çekirdek Hızı: 1355 MHz
bu şekilde.

GTX1060 ise 6GB fakat
Çekirdek Hızı: 1556 MHz
Max Çekirdek: Hızı 1797 MHz

Acemi olduğumu belirtmek istiyorum. İkisi arasındaki farklar nelerdir, çekirdek hızları neyi ifade eder, etkisi büyük müdür? Bilal'e anlatır gibi anlatırsanız çok memnun olurum. Zaman ayırıp cevap veren herkese çok teşekkürler, saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çekirdek hızları çalışma frekansıdır. Lakin yüksek olması, her zaman daha iyi olduğu anlamına gelmez. Aynı şey işlemcilerde de geçerlidir. Önemli olan mimaridir burada.

Örneğin 5 GHz'lik AMD FX işlemci, 4 GHz'lik Intel işlemcinin yanından bile geçemiyor. Bu şekilde düşünün.

İki kartın da benzer performansı var. Ben RX 580 tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çekirdek hızları çalışma frekansıdır. Lakin yüksek olması, her zaman daha iyi olduğu anlamına gelmez. Aynı şey işlemcilerde de geçerlidir. Önemli olan mimaridir burada.

Örneğin 5 GHz'lik AMD FX işlemci, 4 GHz'lik Intel işlemcinin yanından bile geçemiyor. Bu şekilde düşünün.

İki kartın da benzer performansı var. Ben RX 580 tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RX 580 tavsiye sebepleriniz nelerdir :)

Çünkü AMD :)

Şaka bir yana, FreeSync desteği var. Birçok monitör destekliyor. Sadece bu yüzden bile alınabilir. Sürücüleri artık NVIDIA'dan daha iyi kanımca.

Hangisi ucuzsa onu alın. Çok benzer kartlar ikisi de. İkisi de aynı fiyatta olsa RX 580 alırım ama GTX 1060'ı ucuza bulursanız onu alın.

İkisinin de fiyatını belirtir misin?
Fiyatları yakın ise GTX 1060 eğer GTX 1060 150-200 TL daha ucuz ise GTX 1060 önerimdir.

Muhtemelen sana diğer konunda attığım RX 580 olduğundan o GTX 1060'dan da ucuz :)
Yani önerim RX 580'dir.
Hızır gibisin dostum, çok sağol, günlerdir çırpınıyorum, hala netleştiremedim kafamda, seçenekler ve alternatifler o kadar fazla ki... :)

Vay be @Mert AMD fanboyu çıktı falan ahahah :)

DirectX 12 ve Vulkan destekli oyunlarda performans olarak önde.
Diğer oyunlarda önde diyemeyeceğimiz kadar GTX 1060 önde.
Yeni çıkan oyunlar DirectX 12 ile çıkıyor.

Freesync kısmına Mert değinmiş.
Hızır gibisin dostum, çok sağol.
Rica ederim, geceleri ise baykuş gibiyim ahaahah :)

Şahsen RX 580 almak daha mantıklı, biraz daha ileri bir kart alırsın, ben olsam 3-4 yıl sonra 40 FPS'lerde takılmaktansa şimdiki oyunlarda 1060'tan 3-5 FPS az almayı tercih ederim.
Bakınız;
Battlefield 5 GTX 1060 vs RX 580
Konunun içinde görüldüğü gibi GTX 1060 DX11 ve DX12'de dahi 45 FPS değerlerini geçememiş, RX 580 ise her ikisindede yaklaşık 70 FPS değerlerinde dolaşmış.

Benim tavsiyem RX 580 tarafından olacaktır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı